Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Inżynieria rolnicza (S3)

Sylabus przedmiotu Wybrane problemy inżynierii rolniczej w produkcji roślinnej:

Kierunek studiów Inżynieria rolnicza
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Wybrane problemy inżynierii rolniczej w produkcji roślinnej
Jednostka prowadząca Zakład Budowy i Użytkowania Urządzeń Technicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Błażejczak <Dariusz.Blazejczak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Tomasz Dobek <Tomasz.Dobek@zut.edu.pl>, Jan Jurga <Jan.Jurga@zut.edu.pl>, Marek Rynkiewicz <Marek.Rynkiewicz@zut.edu.pl>, Marek Śnieg <Marek.Snieg@zut.edu.pl>

konwersatoriaK5 14 1,01,00zaliczenie

W-1Zalecana znajomość podstawowych zagadnień dotyczących produkcji roślinnej, budowy i użytkowania maszyn rolniczych

konwersatoria
T-K-1Nadmierne ugniatanie gleb przez maszyny i ciągniki rolnicze. Ocena oddziaływania maszyn rolniczych na glebę. Bariery wzrostu prędkości roboczych maszyn rolniczych. Jakość siewu nasion w różnych systemach uprawy roli. Wpływ techniki oprysku na jakość i koszty wykonania zabiegu oraz zagrożenia środowiska. Problemy mechanicznej regulacji zachwaszczenia w uprawach polowych. Precyzyjne dozowanie nawozów. Wpływ warunków zbioru i konstrukcji maszyny na uszkodzenia plonu.12

konwersatoria
A-K-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Czytanie wskazanej literatury12
A-K-3przygotowanie prezentacji6

M-1Wykład konwersatoryjny
M-2Dyskusja nad przygotowaną prezentacją

S-1Ocena formująca: Ocena przygotowania do zajęć.
S-2Ocena formująca: Ocena przygotowania prezentacji na zadany temat.
S-3Ocena podsumowująca: Test podsumowujący.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TRL_3A_C04-2_W01
TRL_3A_W07C-1T-K-1M-1S-3

TRL_3A_C04-2_U01
TRL_3A_U04, TRL_3A_U09C-1T-K-1M-2S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

TRL_3A_C04-2_K01
Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia.
TRL_3A_K01C-1T-K-1M-2, M-1S-1, S-2

TRL_3A_C04-2_W01
3,0Student wykazuje podstawową wiedzę z zakresu omawianej problematyki w odniesieniu do zakresu programu przedmiotu

TRL_3A_C04-2_U01
3,0Student potrafi samodzielnie przestawić złożoność problematyki wybranego zagadnienia z zakresu programu przedmiotu zgodnie z metodologią badań naukowych

TRL_3A_C04-2_K01
Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia.
3,0Student w dostatecznym stopniu przygotowuje się systematycznie do zajęć.

1. Inżynieria Rolnicza, czasopismo
  2. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, Czasopismo
  3. Technika Rolnicza Leśna Ogrodnicza, Czasopismo
  4. Problemy Inżynierii Rolniczej, Czasopismo

1. Bernacki H., Teoria i konstrukcja maszyn rolniczych, PWNiL, Warszawa, 1981
  2. Gach S., Kuczewski J., Waszkiewicz Cz., Maszyny rolnicze – Elementy teorii i obliczeń, SGGW, Warszawa, 1991
  3. Hołownicki R., Technika opryskiwania roślin dla praktyków, Wyd. Plantpress, Kraków, 2006
  4. Kuczewski J., Podstawy użytkowania maszyn w pracach polowych, PWRiL, Warszawa, 1990

Treści programowe - konwersatoria

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Czytanie wskazanej literatury12
A-K-3przygotowanie prezentacji6
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C04-2_W01Ma pogłębioną wiedzę z zakresu problematyki stosowania wybranych nowoczesnych technologii i technik w produkcji roślinnej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_W07Ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii i technik w praktyce rolniczej, ogrodniczej i ochronie środowiska.
Cel przedmiotuC-1Znajomość złożoności wybranych problemów inżynierii rolniczej w produkcji roślinnej oraz zaawansowania prac nad ich rozwiązaniem.
Treści programoweT-K-1Nadmierne ugniatanie gleb przez maszyny i ciągniki rolnicze. Ocena oddziaływania maszyn rolniczych na glebę. Bariery wzrostu prędkości roboczych maszyn rolniczych. Jakość siewu nasion w różnych systemach uprawy roli. Wpływ techniki oprysku na jakość i koszty wykonania zabiegu oraz zagrożenia środowiska. Problemy mechanicznej regulacji zachwaszczenia w uprawach polowych. Precyzyjne dozowanie nawozów. Wpływ warunków zbioru i konstrukcji maszyny na uszkodzenia plonu.
Metody nauczaniaM-1Wykład konwersatoryjny
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Test podsumowujący.
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C04-2_U01Samodzielnie dokonuje krytycznej i oryginalnej analizy wybranych problemów z zakresu produkcji roślinnej, uwzględniając aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne oraz analizuje najnowszą literaturę z tego zakresu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_U04Samodzielnie dokonuje krytycznej i oryginalnej analizy problemów z zakresu produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz kształtowania i ochrony środowiska, uwzględniając aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne.
TRL_3A_U09Analizuje najnowszą literaturę przedmiotu, krajową i światową oraz wykorzystuje ją do prowadzenia badań i interpretacji wyników.
Metody nauczaniaM-2Dyskusja nad przygotowaną prezentacją
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena przygotowania do zajęć.
S-2Ocena formująca: Ocena przygotowania prezentacji na zadany temat.
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C04-2_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia, a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.
Metody nauczaniaM-2Dyskusja nad przygotowaną prezentacją
M-1Wykład konwersatoryjny
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena przygotowania do zajęć.
S-2Ocena formująca: Ocena przygotowania prezentacji na zadany temat.
3,0Student w dostatecznym stopniu przygotowuje się systematycznie do zajęć.