Wydział Informatyki - Poligrafia i Media Cyfrowe

Sylabus przedmiotu Podstawy estetyki i kompozycji:

Kierunek studiów Poligrafia i Media Cyfrowe
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk technicznych
Przedmiot Podstawy estetyki i kompozycji
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Systemów Informacyjnych
Nauczyciel odpowiedzialny Marek Ostrowski <mostrowski@zut.edu.pl>

W-1Znajomość ogólnych pojęć z zakresu komunikacji wizualnej.
W-2Wyczucie gustu i wpływ stylu projektowania na odbiorcę.

T-W-1Rozwój i trendy w projektowaniu grafiki.4
T-W-2Komunikacja wizualna.2
T-W-3Zagadnienia kompozycji i estetyki szaty graficznej.3
T-W-4Typografia.4
T-W-5Kolor w projektowaniu grafiki.2

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia.40
A-W-3Zaliczenie wykładów.2
A-W-4Konsultacje.4
A-W-5Studiowanie literatury.30

M-1Wykład informacyjny z elementami pogadanki.

S-1Ocena podsumowująca: Wykład: na podstawie pisemnego egzaminu.

PiMC_10A_PEiK_W02
PiMC_10A_W02C-1T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1S-1

PiMC_10A_PEiK_W02
2,0Student nie zna głównych trendów i wzorców stosowanych w projektowaniu grafiki użytkowej.
3,0Student zna główne trendy i wzorce stosowane w projektowaniu grafiki użytkowej oraz potrafi wymienić elementy komunikacji wizualnej.
3,5Student zna główne trendy i wzorce stosowane w projektowaniu grafiki użytkowej oraz potrafi wymienić elementy komunikacji wizualnej oraz ich rolę w społeczeństwie.
4,0Student zna główne trendy i wzorce stosowane w projektowaniu grafiki użytkowej, zna rolę komunikacji wizualnej oraz zna podstawy kompozycji i estetyki szaty graficznej.
4,5Student zna główne trendy i wzorce stosowane w projektowaniu grafiki użytkowej, rolę komunikacji wizualnej, zagadnienia związane z kompozycją i estetyką szaty graficznej oraz zagadnienia typograficzne.
5,0Student zna główne trendy i wzorce stosowane w projektowaniu grafiki użytkowej, rolę komunikacji wizualnej, zagadnienia związane z kompozycją i estetyką szaty graficznej, zagadnienia typograficzne oraz znaczenia i zasady doboru koloru w projektowaniu grafiki.

1. Fiell C., Fiell P., Projektowanie graficzne w XXI wieku, Taschen GmbH., 2007
  2. Wolny-Zmorzyński K. i inni, Komunikacja wizualna w prasie i w mediach elektronicznych, Poltext, 2013
  3. Williams R., Typografia od postaw, Helion, 2011

T-W-1Rozwój i trendy w projektowaniu grafiki.4
T-W-2Komunikacja wizualna.2
T-W-3Zagadnienia kompozycji i estetyki szaty graficznej.3
T-W-4Typografia.4
T-W-5Kolor w projektowaniu grafiki.2

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia.40
A-W-3Zaliczenie wykładów.2
A-W-4Konsultacje.4
A-W-5Studiowanie literatury.30
Zamierzone efekty kształceniaPiMC_10A_PEiK_W02Student zna zasady estetyki i kompozycji oraz główne trendy w projektowaniu grafiki użytkowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPiMC_10A_W02Student zna zasady estetyki i kompozycji oraz główne trendy w projektowaniu grafiki użytkowej.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta ze współczesnymi trendami w projektowaniu grafiki, elementami komunikacji wizualnej, zagadnieniami kompozycji i estetyki szaty graficznej, zagadnieniami typograficznymi oraz znaczeniem i zasadami doboru kolorów.
Treści programoweT-W-5Kolor w projektowaniu grafiki.
T-W-1Rozwój i trendy w projektowaniu grafiki.
T-W-2Komunikacja wizualna.
T-W-3Zagadnienia kompozycji i estetyki szaty graficznej.
T-W-4Typografia.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z elementami pogadanki.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Wykład: na podstawie pisemnego egzaminu.