Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Agronomia (S3)

Sylabus przedmiotu Użytki zielone w krajobrazach przyrodniczym, rolniczym:

Kierunek studiów Agronomia
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Użytki zielone w krajobrazach przyrodniczym, rolniczym
Jednostka prowadząca Katedra Kształtowania Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Henryk Czyż <Henryk.Czyz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Henryk Czyż <Henryk.Czyz@zut.edu.pl>, Teodor Kitczak <Teodor.Kitczak@zut.edu.pl>

konwersatoriaK5 12 1,01,00zaliczenie

W-1Znajomość zasad gospodarowania na użytkach zielonych.

konwersatoria
T-K-1Czynniki modyfikujące krajobraz przyrodniczy i rolniczy z udziałem użytków zielonych. Znaczenie użytków zielonych w gospodarstwach rolnych. Rola i zakres oddziaływania czynników siedliskowych na potencjał produkcyjny użytków zielonych. Walory przyrodnicze użytków zielonych w różnych warunkach siedliskowych. Rola nawierzchni trawiastych w róznych w przestrzeniach pozaprodukcyjnych.12

konwersatoria
A-K-1uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Konsultacje5
A-K-3Studiowanie literatury13

M-1Wykład konwersatoryjny.

S-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
ROL_3A_C04-2_W01
ROL_3A_W06C-1T-K-1M-1S-1

ROL_3A_C04-2_U01
ROL_3A_U05C-1T-K-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

ROL_3A_C04-2_K01
ROL_3A_K02C-1T-K-1M-1S-1

ROL_3A_C04-2_W01
2,0Nie ma wiedzy z zakresu ekosystemów trawiastych.
3,0Ma podstawową wiedzę z zakresu ekosystemów trawiastych.

ROL_3A_C04-2_U01
2,0Nie ma umiejętności różnicowania ekosystemów trawistych w kontekście ich wykorzystania.
3,0Wykazuje się podstawowymi umiejętnościami różnicowania ekosystemów trawistych w kontekście ich wykorzystania.

ROL_3A_C04-2_K01
2,0Nie ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji wykorzystania użytków zielonych z zachowaniem środowiska naturalnego.
3,0Ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji wykorzystania użytków zielonych z zachowaniem środowiska naturalnego.

1. Frey L., Polska księga traw, IB im. W. Szafera PAN, Kraków 2002, 2002
  2. Rogalski M., Łąkarstwo, KURPISZ Poznań, Poznań 2004, 2004

Treści programowe - konwersatoria

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Konsultacje5
A-K-3Studiowanie literatury13
Zamierzone efekty kształceniaROL_3A_C04-2_W01Posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu waloryzacji przyrodniczej i rolniczej oraz działalności gospodarczej w zróżnicowanych warunkach siedliskowych i krajobrazie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyROL_3A_W06Posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu waloryzacji przyrodniczej i rolniczej oraz działalności gospodarczej w zróżnicowanym krajobrazie.
Cel przedmiotuC-1Poznanie kryteriów wyznaczających funkcje użytków zielonych oraz możliwości ich wielokierunkowego wykorzystania.
Treści programoweT-K-1Czynniki modyfikujące krajobraz przyrodniczy i rolniczy z udziałem użytków zielonych. Znaczenie użytków zielonych w gospodarstwach rolnych. Rola i zakres oddziaływania czynników siedliskowych na potencjał produkcyjny użytków zielonych. Walory przyrodnicze użytków zielonych w różnych warunkach siedliskowych. Rola nawierzchni trawiastych w róznych w przestrzeniach pozaprodukcyjnych.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca
2,0Nie ma wiedzy z zakresu ekosystemów trawiastych.
3,0Ma podstawową wiedzę z zakresu ekosystemów trawiastych.
Zamierzone efekty kształceniaROL_3A_C04-2_U01Wykazuje się umiejętnością różnicowania ekosystemów trawistych w kontekście ich wykorzystania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyROL_3A_U05Wykazuje się umiejętnością wykorzystania specyficz-nych technik przy opracowywaniu nowych technolo-gii prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz jakości życia człowieka.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca
Zamierzone efekty kształceniaROL_3A_C04-2_K01Ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji wykorzystania użytków zielonych z zachowaniem środowiska naturalnego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyROL_3A_K02Ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji zdrowej żywności, z zachowaniem środowiska naturalnego.