Wydział Ekonomiczny - Audyt wewnętrzny

Sylabus przedmiotu Zarządzanie ryzykiem:

Kierunek studiów Audyt wewnętrzny
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk społecznych
Przedmiot Zarządzanie ryzykiem
Jednostka prowadząca Katedra Ekonomii Menedżerskiej i Rachunkowości
Nauczyciel odpowiedzialny Zofia Sawicka-Kluźniak <Zofia.Sawicka-Kluzniak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Dawid Dawidowicz <Dawid.Dawidowicz@zut.edu.pl>

W-1Nie jest konieczne posiadanie wiedzy początkowej

T-W-1Definicja i cel zarządzania ryzykiem1
T-W-2Standardy zarządzania ryzykiem „FERMA”.1
T-W-3Elementy systemu zarządzania ryzykiem.1
T-W-4Odpowiedzialność kierownictwa za zarządzanie ryzykiem.2
T-W-5Audyt w systemie zarządzania ryzykiem1

A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2studiowanie literatury przedmiotu14
A-W-3przygotowanie się do zaliczenia przedmiotu10

M-1Wykład problemowy

S-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
S-2Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne – test wielokrotnego wyboru, zadania problemowe do wyboru

AW_10A_WEk/PD/A7_W01
AW_10A_W02, AW_10A_W03, AW_10A_W04C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-1, S-2

AW_10A_WEk/PD/A7_U01
AW_10A_U01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

AW_10A_WEk/PD/A7_K01
AW_10A_K01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-1, S-2

AW_10A_WEk/PD/A7_W01
3,0Student posiada wiedzę w zakresie prowadzonego przedmiotu w stopniu dostatecznym.

AW_10A_WEk/PD/A7_U01

AW_10A_WEk/PD/A7_K01

1. Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym – zintegrowana struktura ramowa, COSO Wema, Warszawa, 2004
  2. Zarządzanie ryzykiem w sektorze publicznym. Podręcznik wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem w administracji publicznej w Polsce, MF. Projekt UE Transition Facility 2004/016-829.01.08., 2004
  3. Standard zarządzania ryzykiem, Ferma, 2003
  4. Pomarańczowa księga. Zarządzanie ryzykiem – zasady i koncepcje. Ministerstwo Skarbu Jej Królewskiej Mości, październik 2004., 2004

T-W-1Definicja i cel zarządzania ryzykiem1
T-W-2Standardy zarządzania ryzykiem „FERMA”.1
T-W-3Elementy systemu zarządzania ryzykiem.1
T-W-4Odpowiedzialność kierownictwa za zarządzanie ryzykiem.2
T-W-5Audyt w systemie zarządzania ryzykiem1

A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2studiowanie literatury przedmiotu14
A-W-3przygotowanie się do zaliczenia przedmiotu10
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A7_W01Student zna i rozumie podstawowe mechanizmy funkcjonowania i finansowania jednostek budżetowych oraz zarządzanie ryzykiem finansowym.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_W02Zna regulacje prawne krajowe i miedzynarodowe niezbędne w zkresie audytu wewnętrznego.
AW_10A_W03Ma wiedzę o funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych.
AW_10A_W04Zna zasady etyki zawodowej audytora wewnętrznego.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie słuchacza z elementami systemu zarządzania ryzykiem i standardami zarządzania ryzykiem.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A7_U01Student potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zjawisk ekonomicznych i finansowych oraz analizować ich powiązania z różnymi obszarami finansów publicznych. Student potrafi identyfikować obszary ryzyka.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_U01Zna etapy audytu wewnętrznego oraz treść sprawozdania z audytu wewnętrznego.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A7_K01Student posiada zdolność pracy samodzielnej i zespołowej w celu rozwiązania problemów analizowanych w trakcie zajęć.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_K01Ma świadomość znaczenia audytu wewnętrznego w zarządzaniu jednostką oraz zdolność do pełnienia funkcji doradczych i wspierających kierowników jednostek.