Wydział Ekonomiczny - Audyt wewnętrzny

Sylabus przedmiotu Rachunkowość budżetowa:

Kierunek studiów Audyt wewnętrzny
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk społecznych
Przedmiot Rachunkowość budżetowa
Jednostka prowadząca Katedra Ekonomii Menedżerskiej i Rachunkowości
Nauczyciel odpowiedzialny Zofia Sawicka-Kluźniak <Zofia.Sawicka-Kluzniak@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

wykładyW1 15 3,01,00egzamin

W-1Nie jest konieczne posiadanie wiedzy początkowej

T-W-1Charakterystyka rachunkowości jednostek budżetowych (istota, zasady, funkcje, zakres przedmiotowy i podmiotowy oraz regulacje prawne rachunkowości budżetowej).2
T-W-2Szczególne zasady wyceny i ewidencji składników majątku jednostek budżetowych.3
T-W-3Dokumentacja i ewidencja dochodów i wydatków oraz rozrachunków i rozliczeń w księgach rachunkowych.3
T-W-4Zasady ujęcia kosztów i przychodów w księgach rachunkowych jednostek budżetowych. Wydatki niewygasające i zaangażowanie wydatków – ujecie księgowe.3
T-W-5Wynik finansowy jednostki budżetowej i jego ustalanie.2
T-W-6Fundusze jednostek - ujecie księgowe stanu i zmian.2

A-W-1Udział w wykładach15
A-W-2Przegląd literatury20
A-W-3Przegląd przekazanych materiałów do wykładów20
A-W-4Samodzielne rozwiązywanie problemów dotyczących raxchunkowości budżetowej.10
A-W-5Przygotowanie do egzaminu z przedmiotu25

M-1Wykład problemowy

S-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
S-2Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny – test wielokrotnego wyboru, zadania problemowe do wyboru

AW_10A_WEk/PD/A5_W01
AW_10A_W01, AW_10A_W02, AW_10A_W03, AW_10A_W04C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1, M-2, M-3, M-4S-1, S-2
AW_10A_WEk/PD/A5_W02

AW_10A_WEk/PD/A5_U01
AW_10A_U01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1, M-2, M-4S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

AW_10A_WEk/PD/A5_K01
AW_10A_K01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1, M-2, M-3, M-4S-1, S-2

AW_10A_WEk/PD/A5_W01
3,0Słuchacz wykazuje sie umiejętnościami, zaangażowaniem i wykonaniem obowiązków na poziomie jedynie podstawowym, z licznymi błędami pozwalającymi jednak na ocenę dostateczna. Ujawnia pewna chęć do wykonania pracy.
AW_10A_WEk/PD/A5_W02

AW_10A_WEk/PD/A5_U01

AW_10A_WEk/PD/A5_K01

1. Zysnarska A, Rachunkowość budżetu, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, 0DiDK, Gdańsk, 2011
  2. Winiarska K., Kaczurak-Kozak M., Rachunkowość budżetowa, Wolters Kluwers, Warszawa, 2011
  3. Rup W, Nowe zasady rachunkowości budżetowej – nowe plany kont – rachunkowość organów podatkowych jst – zasady gospodarki finansowej. Komentarz z praktycznymi przykładami, ODiDK, Gdańsk, 2011

T-W-5Wynik finansowy jednostki budżetowej i jego ustalanie.2
T-W-6Fundusze jednostek - ujecie księgowe stanu i zmian.2

A-W-1Udział w wykładach15
A-W-2Przegląd literatury20
A-W-3Przegląd przekazanych materiałów do wykładów20
A-W-5Przygotowanie do egzaminu z przedmiotu25
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A5_W01Słuichacz zna istotę i specyfikę rachunkowości jednostek budżetowych. Student zna zasady dokumentacji, wyceny, ewidencji i prezentacji informacji dotyczących realizacji budżetu przez jednostki budżetowe.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_W01Ma wiedzę w zakresie regulacji, metod, kosztów, zasad ewidencji gospodarczych oraz elementów sprawozdania finansowego jednostki.
AW_10A_W02Zna regulacje prawne krajowe i miedzynarodowe niezbędne w zkresie audytu wewnętrznego.
AW_10A_W03Ma wiedzę o funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych.
AW_10A_W04Zna zasady etyki zawodowej audytora wewnętrznego.
Cel przedmiotuC-1Zdopbycie i opanowanie przez słuchacza zakresu wiadomości o istocie, zasadach, funkcji, zakresie przedmiotowym i podmiotowym oraz regulacji prawnych rachunkowoścui budżetowej.
Treści programoweT-W-1Charakterystyka rachunkowości jednostek budżetowych (istota, zasady, funkcje, zakres przedmiotowy i podmiotowy oraz regulacje prawne rachunkowości budżetowej).
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A5_W02Słuchacz objaśnia sposób pozyskiwania informacji na temat procesów gospodarczych zachodzących w wybranych jednostkach budżetowych.
AW_10A_W03Ma wiedzę o funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych.
AW_10A_W04Zna zasady etyki zawodowej audytora wewnętrznego.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A5_U01Rozwiązuje problemy ewidencyjne i sprawozdawcze zachodzące w jednostkach budżetowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_U01Zna etapy audytu wewnętrznego oraz treść sprawozdania z audytu wewnętrznego.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność na zajęciach
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A5_K01Student posiada zdolność pracy samodzielnej i zespołowej w celu rozwiązania problemów analizowanych w trakcie zajęć.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_K01Ma świadomość znaczenia audytu wewnętrznego w zarządzaniu jednostką oraz zdolność do pełnienia funkcji doradczych i wspierających kierowników jednostek.