Wydział Ekonomiczny - Audyt wewnętrzny

Sylabus przedmiotu Audyt wewnętrzny jako narządzie zarządzania:

Kierunek studiów Audyt wewnętrzny
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk społecznych
Przedmiot Audyt wewnętrzny jako narządzie zarządzania
Jednostka prowadząca Katedra Ekonomii Menedżerskiej i Rachunkowości
Nauczyciel odpowiedzialny Zofia Sawicka-Kluźniak <Zofia.Sawicka-Kluzniak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Zofia Sawicka-Kluźniak <Zofia.Sawicka-Kluzniak@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

wykładyW1 10 3,01,00egzamin

W-1Nie jest konieczna wiedza początkowa.

T-W-1Pojęcie i funkcje zarządzania, klasyfikacja audytu wewnętrznego.2
T-W-2Charakterystyka zawodu audytora wewnętrznego.2
T-W-3Rola audytu wewnętrznego w realizacji nadzoru korporacyjnego.2
T-W-4Audyt wewnętrzny jako instrument wspomagający kontrolę zarządczą.2
T-W-5Efektywność audytu wewnętrznego (pomiar i ocena).2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2studiowanie literatury przedmiotu50
A-W-3przygotowanie się do egzaminu30

M-1Wykład problemowy

AW_10A_WEk/PD/A11_W01
AW_10A_W01, AW_10A_W02, AW_10A_W03C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-2
AW_10A_WEk/PD/A11_W02
AW_10A_W01, AW_10A_W02, AW_10A_W03C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-1

AW_10A_WEk/PD/A11_U01
AW_10A_U01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

AW_10A_WEk/PD/A11_K01
AW_10A_K01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-1, S-2

AW_10A_WEk/PD/A11_W01
3,0Słuchacz wykazuje sie umiejętnościami, zaangażowaniem i wykonaniem obowiązków na poziomie jedynie podstawowym, z licznymi błędami pozwalającymi jednak na ocenę dostateczna. Ujawnia pewna chęć do wykonania pracy.
5,0Samodzielnie identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z zastosowaniem wiedzy w praktyce. Bezbłędnie interpretuje i wnioskuje, niezależnie od poziomu trudności stawianych zagadnień w zakresie przedmiotu. Rozszerza swoje umiejętności poprzez łączenie posiadanej dotąd wiedzy i umiejętności oraz poszukiwanie innych rozwiązań.
AW_10A_WEk/PD/A11_W02

AW_10A_WEk/PD/A11_U01

AW_10A_WEk/PD/A11_K01

1. Kiziukiewicz T., Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, Difin, Warszawa, 2009
  2. Winiarska K., Audyt wewnętrzny, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin, 2009
  3. Czerwiński K, Audyt wewnętrzny, InfoAudit, Warszawa, 2005
  4. Rozporządzenie MF, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2010 w sprawie przeprowadzenia i udokumentowania audytu wewnętrznego, 2010
  5. Komunikat MF, Komunikat nr 8 Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2010 w sprawie standardów audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, 2010

T-W-1Pojęcie i funkcje zarządzania, klasyfikacja audytu wewnętrznego.2
T-W-2Charakterystyka zawodu audytora wewnętrznego.2
T-W-3Rola audytu wewnętrznego w realizacji nadzoru korporacyjnego.2
T-W-4Audyt wewnętrzny jako instrument wspomagający kontrolę zarządczą.2
T-W-5Efektywność audytu wewnętrznego (pomiar i ocena).2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2studiowanie literatury przedmiotu50
A-W-3przygotowanie się do egzaminu30
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A11_W01Student zna podstawowe pojęcia z zakresu rachunkowości, kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego. Zna procedury audytu wewnętrznego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_W01Ma wiedzę w zakresie regulacji, metod, kosztów, zasad ewidencji gospodarczych oraz elementów sprawozdania finansowego jednostki.
AW_10A_W02Zna regulacje prawne krajowe i miedzynarodowe niezbędne w zkresie audytu wewnętrznego.
AW_10A_W03Ma wiedzę o funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych.
Cel przedmiotuC-1Słuchacz potrafi posługiwać się podstawowymi pojęciami i kategoriami z zakresu rachunkowości, kontroli i audytu wewnętrznego.
Treści programoweT-W-1Pojęcie i funkcje zarządzania, klasyfikacja audytu wewnętrznego.
M-3wykład informacyjny
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie pisemnej sprawdzające wiedzę i umiejętności
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A11_W02Student umie charakteryzować etapy procedury audytu wewnętrznego i opisywać przebieg audytu w wybranym obszarze aktywności jednostki.
AW_10A_W03Ma wiedzę o funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych.
M-3wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena osiągnięć słuchacza przez zadawanie pytań w trakcie zajęć
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A11_U01Student potrafi posługiwać się podstawowymi pojęciami i kategoriami z zakresu rachunkowości, kontroli i audytu wewnętrznego. Potrafi prawidłowo wyodrębnić obszary ryzyka i posługiwać się technikami i metodami audytu wewnętrznego. Posiada umiejętność oceny dokumentacji i raportowania efektów audytu wewnętrznego i potrafi analizować badane zjawiska objęte audytem wewnętrznym.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_U01Zna etapy audytu wewnętrznego oraz treść sprawozdania z audytu wewnętrznego.
M-3wykład informacyjny
Zamierzone efekty kształceniaAW_10A_WEk/PD/A11_K01Student posiada zdolność pracy samodzielnej i zespołowej w celu rozwiązania problemów analizowanych w trakcie zajęć.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAW_10A_K01Ma świadomość znaczenia audytu wewnętrznego w zarządzaniu jednostką oraz zdolność do pełnienia funkcji doradczych i wspierających kierowników jednostek.