Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Inżynieria rolnicza (S3)

Sylabus przedmiotu Systemy i techniki zarządzania eksploatacją agregatów rolniczych:

Kierunek studiów Inżynieria rolnicza
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Systemy i techniki zarządzania eksploatacją agregatów rolniczych
Jednostka prowadząca Zakład Budowy i Użytkowania Urządzeń Technicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Tomasz Dobek <Tomasz.Dobek@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Marek Rynkiewicz <Marek.Rynkiewicz@zut.edu.pl>

konwersatoriaK5 12 1,01,00zaliczenie

W-1Znajomość podstawowych zagadnień dotyczących uprawy roślin.
W-2Znajomość maszyn, narzędzi i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej.

konwersatoria
T-K-1Podstawowe wskaźniki i współczynniki eksploatacyjne agregatów rolniczych. Zasady zarządzania i doboru parku maszynowego. Analiza finansowa i źródła finansowania zakupu urządzeń. Łączne koszty utrzymania i użytkowania urządzeń – graniczne wykorzystanie maszyn, koszty napraw, regeneracja, koszty ludzkie, koszty paliwa. Badanie opłacalności outsourcingu usług. Technologia upraw w kontekście rachunku zysków i strat. Analiza progu rentowności.12

konwersatoria
A-K-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Konsultacje5
A-K-3Studiowanie literatury13

M-2Dyskusja dydaktyczna.

S-1Ocena formująca: Ocena pracy na zajęciach.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TRL_3A_C04-1_W01
TRL_3A_W07C-1T-K-1M-2, M-1S-1, S-2

TRL_3A_C04-1_U01
TRL_3A_U04, TRL_3A_U09C-1T-K-1M-2, M-1S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

TRL_3A_C04-1_K01
TRL_3A_K01C-1T-K-1M-2, M-1S-1

TRL_3A_C04-1_W01
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
3,0Student opanował podstawową wiedzę ale ma trudności z zastosowaniem jej w praktyce.
3,5Student opanował podstawową wiedzę i potrafi ja wykorzystać w stopniu zadowalającym.

TRL_3A_C04-1_U01
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
3,0Student opanował podstawowa wiedze ale ma trudności z zastosowaniem jej w praktyce.
3,5Student opanował podstawowa wiedze i potrafi ja wykorzystać w stopniu zadowalającym.

TRL_3A_C04-1_K01

1. Banasiak J. i zespół, Agrotechnologia, PWRiL Warszawa, Warszawa, 1999
  2. Dobek T, Ćwiczenia z użytkowania agregatów rolniczych, skrypt AR Szczecin., Szczecin, 1996
  3. Muzalewski A., Koszty eksploatacji maszyn, IBMER Warszawa, Warszawa, 2002
  4. Karwowski T., Zespołowe formy użytkowania maszyn., Wydawnictwo IBMER, Warszawa, 1998
  5. Kuczewski J., Podstawy użytkowania maszyn w pracach polowych, PWRiLWarszawa, Warszawa, 1990
  6. Kuczewski J., Majewski Z., Eksploatacja maszyn rolniczych t. 1, PWRiL Warszawa, Warszawa., 1983
  7. Orzoł S., Eksploatacja rolniczych środków technicznych, Wyd. ATR Olsztyn, Olsztyn, 1995
  8. Wójcicki Z., Dobór i wykorzystanie środków technicznych oraz kosztów produkcji w rozwojowych gospodarstwach rodzinnych, Wyd. IBMER Warszawa, Warszawa, 1997
  9. Wójcicki Z., Wyposażenie techniczne i nakłady materiałowo-energetyczne w rozwojowych gospodarstwach rolniczych, IBMER Warszawa, Warszawa, 2000

1. Czasopismo, atr express (aktualności techniki rolniczej)
  2. Czasopismo, farmer
  3. Czasopismo, Nowoczesne Rolnictwo
  4. Czasopismo, Technika Rolnicza, Ogrodnicza i Leśna
  5. Czasopismo, top agrar polska
  6. Czasopismo, Rolniczy Przegląd Techniczny
  7. Czasopismo, Wieś Jutra

Treści programowe - konwersatoria

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Konsultacje5
A-K-3Studiowanie literatury13
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C04-1_W01Student pozna zasady zasad doboru maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych w gospodarstwie z uwzględnieniem systemów i technik ich zarządzania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_W07Ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii i technik w praktyce rolniczej, ogrodniczej i ochronie środowiska.
Cel przedmiotuC-1Znajomość zasad doboru maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych w gospodarstwie z uwzględnieniem systemów i technik ich zarządzania.
Treści programoweT-K-1Podstawowe wskaźniki i współczynniki eksploatacyjne agregatów rolniczych. Zasady zarządzania i doboru parku maszynowego. Analiza finansowa i źródła finansowania zakupu urządzeń. Łączne koszty utrzymania i użytkowania urządzeń – graniczne wykorzystanie maszyn, koszty napraw, regeneracja, koszty ludzkie, koszty paliwa. Badanie opłacalności outsourcingu usług. Technologia upraw w kontekście rachunku zysków i strat. Analiza progu rentowności.
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C04-1_U01Efektem kształcenia jest umiejetność doboru maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych w gospodarstwie z uwzględnieniem systemów i technik ich zarządzania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_U04Samodzielnie dokonuje krytycznej i oryginalnej analizy problemów z zakresu produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz kształtowania i ochrony środowiska, uwzględniając aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne.
TRL_3A_U09Analizuje najnowszą literaturę przedmiotu, krajową i światową oraz wykorzystuje ją do prowadzenia badań i interpretacji wyników.
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C04-1_K01Student ma świadomość stosowania nowczesnych systemów i technik zarządzania eksploatacją agregatów rolniczych w gospodarstwie rolnym.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia, a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.