Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Rolnictwo (N1)
specjalność: Rolnictwo integrowane i ekologiczne

Sylabus przedmiotu Szkodniki i choroby magazynów i przechowalni:

Kierunek studiów Rolnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Szkodniki i choroby magazynów i przechowalni
Specjalność Produkcja roślinna i usługi agrotechniczne
Jednostka prowadząca Katedra Bioinżynierii
Nauczyciel odpowiedzialny Magdalena Karbowska-Dzięgielewska <Magdalena.Karbowska-Dziegielewska@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA7 12 1,40,30zaliczenie

W-1Podstawowa wiedza z przedmiotów: botanika, fizjologia roślin, entomologia.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Przegląd najważniejszych chorób oraz patogeny i szkodników roślin przechowywanych w magazynach i przechowalniach. Metody i sposoby identyfikacji patogenów i szkodników.12
T-W-1Ogólne zasady integrowanej ochrony magazynów przed szkodnikami i patogenami. Metody monitoringu patogenów i szkodników w magazynach i przechowalniach. Ocena stopnia zagrożenia produktów roślinnych ze strony szkodników i patogenów przechowywanych w magazynach. Rola czynników abiotycznych modyfikujących szkodliwość patogenów i szkodników w okresie przechowywania płodów rolnych w magazynach i przechowalniach. Metody ograniczania szkód powodowanych przez szkodniki i patogeny w magazynach i przechowalniach.6

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach12
A-A-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia21
A-A-3Konsultacje2
A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia32
A-W-3Konsultacje2

M-1wykład informacyjny

S-1Ocena podsumowująca: pisemne zaliczenie wiedzy z wykładów
S-2Ocena formująca: sprawdzian
S-3Ocena podsumowująca: aprobata

ROL_1A_D17_W01
ROL_1A_W07C-1T-W-1M-1, M-2, M-3S-1

ROL_1A_D17_U01
ROL_1A_U11, ROL_1A_U10C-1T-A-1M-3, M-4, M-5S-2
ROL_1A_D17_U02
ROL_1A_U08C-1T-W-1, T-A-1M-1, M-2, M-3, M-4, M-5S-1, S-2

ROL_1A_D17_K01
ROL_1A_K06C-1T-W-1, T-A-1M-1, M-2, M-3, M-4, M-5S-3

ROL_1A_D17_W01
3,0Ma podstawową wiedzę z zakresu systematyki oraz biologii chorób i szkodników występujących na produktach w magazynach i przechowalniach.

ROL_1A_D17_U01
3,0Potrafi ocenić zagrożenie dla produktów rolniczych powodowane przez wybrane choroby i szkodniki magazynowe oraz podjąć stosowne działania ograniczające ich szkodliwość.
ROL_1A_D17_U02

ROL_1A_D17_K01
3,0Ma świadomość ryzyka produkcji rolniczej i jej wpływu na środowisko naturalne.

1. Klejdysza T., Mrówczyński M., Metodyka integrowanej ochrony magazynów zbożowych, IOR-PIB, Poznań, 2017
  2. Nawrot J., Owady – szkodniki magazynowe, Wyd. Themar, Warszawa, 2001

1. Chełkowski J., Wstępna ocena zagrożenia ziarna zbóż grzybami z rodzaju Fusarium i wytwarzanymi przez nie mikotoksynami., Nowe Rolnictwo, 1981, 15

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach12
A-A-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia21
A-A-3Konsultacje2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia32
A-W-3Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D17_W01Ma wiedzę z zakresu systematyki oraz biologii chorób i szkodników występujących na produktach w magazynach i przechowalniach. Rozumie zagrożenia abiotyczne i biotyczne dla roślin, zna techniki i środki ochrony roślin.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_W07Ma wiedzę z zakresu biologii podstawowych chorób i szkodników roślin
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z najważniejszymi szkodnikami i chorobami produktów roślinnych w magazynach i przechowalniach oraz metodami ich zwalczania.
Treści programoweT-W-1Ogólne zasady integrowanej ochrony magazynów przed szkodnikami i patogenami. Metody monitoringu patogenów i szkodników w magazynach i przechowalniach. Ocena stopnia zagrożenia produktów roślinnych ze strony szkodników i patogenów przechowywanych w magazynach. Rola czynników abiotycznych modyfikujących szkodliwość patogenów i szkodników w okresie przechowywania płodów rolnych w magazynach i przechowalniach. Metody ograniczania szkód powodowanych przez szkodniki i patogeny w magazynach i przechowalniach.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: pisemne zaliczenie wiedzy z wykładów
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D17_U01Potrafi ocenić zagrożenie dla produktów rolniczych powodowane przez choroby i szkodniki występujące w magazynach i przechowalniach.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_U11Potrafi rozpoznawać podstawowe objawy działania czynników abiotycznych limitujących plonowanie roślin i im przeciwdziałać
ROL_1A_U10Potrafi rozpoznawać podstawowe objawy działania czynników biotycznych limitujących plonowanie roślin i im przeciwdziałać
Treści programoweT-A-1Przegląd najważniejszych chorób oraz patogeny i szkodników roślin przechowywanych w magazynach i przechowalniach. Metody i sposoby identyfikacji patogenów i szkodników.
Metody nauczaniaM-3dyskusja dydaktyczna
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: sprawdzian
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D17_U02Umie podejmować działania z zastosowaniem odpowiednich technik, metod i technologii w celu rozwiązania problemów związanych z przechowywaniem produktów roślinnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_U08Ma podstawowe umiejętności w zakresie eksploatacji pojazdów, maszyn i narzędzi wykorzystywanych w produkcji rolniczej
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: pisemne zaliczenie wiedzy z wykładów
S-2Ocena formująca: sprawdzian
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D17_K01Ma świadomość wagi i odpowiedzialności za jakość produkcji roślinnej i stan środowiska przyrodniczego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_K06Ma świadomość ryzyka, potrafi ocenić skutki podejmowanej rolniczej działalności produkcyjnej i jej wpływ na środowisko przyrodnicze
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: aprobata