Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (S1)

Sylabus przedmiotu Dobór roślin ozdobnych w ogrodach i terenach zieleni:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Przedmiot Dobór roślin ozdobnych w ogrodach i terenach zieleni
Specjalność Sztuka ogrodowa
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Piotr Żurawik <Piotr.Zurawik@zut.edu.pl>

laboratoriaL4 20 1,00,30zaliczenie

W-1Wiedza o morfologii, anatomii, systematyce roślin.
W-2Znajomość regulacji procesów życiowych roślin, reakcji roślin na stresy środowiskowe, fizjologii wzrostu i rozwoju roślin.

laboratoria
T-L-1Dobór gatunków roślin ozdobnych zimujących i niezimujących w gruncie do wybranych typów ogrodów.10
T-L-2Aranżacja roślinami ozdobnymi wybranego typu ogrodu.5
T-L-3Aranżacja roślinami ozdobnymi wybranego terenu zieleni miejskiej5
T-W-1Dobór gatunków roślin ozdobnych do terenów zieleni miejskiej tolerancyjnych na stres suszy, zasolenia gleb, zanieczyszczenia powietrza metalami ciężkimi, pyłami zawieszonymi i substancjami ropopochodnymi.15
T-W-2Rośliny ozdobne przydatne do stosowania na terenach zdegradowanych i poprzemysłowych.5

laboratoria
A-L-1uczestnictwo w zajęciach20
A-L-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia3
A-L-3konsultacje2
A-W-1uczestnictwo w zajęciach20
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia3
A-W-3Konsultacje2

S-1Ocena formująca: Projekt wybranego terenu zieleni
S-2Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny

OG_1A_SO5_W01
OG_1A_W15, OG_1A_W23C-1, C-2T-W-1, T-W-2, T-L-1M-3, M-2, M-1S-2

OG_1A_SO5_U01
OG_1A_U03C-1, C-2T-L-2, T-L-3, T-L-1M-1, M-2, M-3S-1
OG_1A_SO5_U02
Rozpoznaje gatunki roślin ozdobnych stosowanych w ogrodach i terenach zieleni.
OG_1A_U12C-2T-L-1, T-W-1, T-W-2M-2, M-1, M-3S-2

OG_1A_SO5_K01
OG_1A_K01C-2, C-1T-L-1, T-W-1, T-W-2M-3, M-1, M-2S-2

OG_1A_SO5_W01
3,0Student zna podstawowe gatunki roślin i możliwości ich zastosowania w ogrodach i terenach zieleni.

OG_1A_SO5_U01
3,0Student dobiera i komponuje podstawowe gatunki roślin ozdobnych w ogrodach i terenach zieleni z uwzględnieniem ich wymagań.
OG_1A_SO5_U02
Rozpoznaje gatunki roślin ozdobnych stosowanych w ogrodach i terenach zieleni.
3,0Student rozpoznaje podstawowe gatunki roślin ozdobnych stosowanych w ogrodach i terenach zieleni.

OG_1A_SO5_K01
3,0Student ma świadomość potrzeby dokształcania i samodoskonalenia w zakresie stosowania nowych technologii, roślin ozdobnych w ogrodach i terenach zieleni.

1. Herwig R., Riou C., 350 roślin ogrodowych, Agencja ELIPSA, Warszawa, 1995
  2. Filipczak J., Rośliny do każdego ogrodu, Agencja Promocji Zieleni Sp.z o.o., Warszawa, 2014

1. Majorowski M., Ogród ozdobny, Bellona, Warszawa, 2011
  2. Chojnowska E., Chojnowski M., Ogród kwiatowy, Multico, Warszawa, 2010
  3. Przydróżna I., Wypych H., Ogród w pojemnikach, Multico, Warszawa, 2011

Treści programowe - laboratoria

T-L-2Aranżacja roślinami ozdobnymi wybranego typu ogrodu.5
T-L-3Aranżacja roślinami ozdobnymi wybranego terenu zieleni miejskiej5

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1uczestnictwo w zajęciach20
A-L-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia3
A-L-3konsultacje2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach20
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia3
A-W-3Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO5_W01Student ma podstawową wiedzę dotyczącą doboru roślin ozdobnych do ogrodów i terenów zieleni.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W15student posiada wiedzę z zakresu dendrologii i zagospodarowania terenów zieleni niezbędną do ich projektowania i eksploatacji
OG_1A_W23student rozpoznaje i charakteryzuje najważniejsze gospodarczo grupy, gatunki i odmiany roślin ogrodniczych
Cel przedmiotuC-1Zaznajomienie z zasadami doboru roślin ozdobnych w ogrodach i terenach zieleni.
Treści programoweT-W-1Dobór gatunków roślin ozdobnych do terenów zieleni miejskiej tolerancyjnych na stres suszy, zasolenia gleb, zanieczyszczenia powietrza metalami ciężkimi, pyłami zawieszonymi i substancjami ropopochodnymi.
Metody nauczaniaM-3Metody eksponujące (ryciny, zdjęcia, kolekcja roślin ozdobnych)
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO5_U01Dobiera i komponuje właściwe gatunki roślin ozdobnych w ogrodach i terenach zieleni, zgodnie z ich wymaganiami.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U03student ma umiejętność rozpoznawania drzew, krzewów, bylin i roślin zielnych, ich doboru do siedliska, projektowania powierzchni potrzebnej dla siedliska drzew i krzewów, projektowania, zakładania i pielęgnowania ogrodów przydomowych, wykorzystania roślin do dekoracji wnętrz
Treści programoweT-L-2Aranżacja roślinami ozdobnymi wybranego typu ogrodu.
T-L-3Aranżacja roślinami ozdobnymi wybranego terenu zieleni miejskiej
Metody nauczaniaM-1Metody podające (wykład informacyjny, konwersatoryjny)
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Projekt wybranego terenu zieleni
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO5_U02Rozpoznaje gatunki roślin ozdobnych stosowanych w ogrodach i terenach zieleni.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U12student potrafi identyfikować cechy różnicujące gatunki i odmiany użytkowe roślin ozdobnych, sadowniczych, warzywniczych i zielarskich
Cel przedmiotuC-2Rozróżnianie i rozpoznawanie gatunków roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach i terenach zieleni.
Treści programoweT-L-1Dobór gatunków roślin ozdobnych zimujących i niezimujących w gruncie do wybranych typów ogrodów.
Metody nauczaniaM-2Metody aktywizujące (dyskusja dydaktyczna związana z wykładem)
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO5_K01Ma świadomość konieczności stosowania najnowszysch aspektów wiedzy i samodoskonalenia w zakresie stosowania nowych technologii, gatunków i odmian roślin ozdobnych w aranżacji ogrodów i terenów zieleni.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_K01student ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nowych technologii w ogrodnictwie