Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (S1)

Sylabus przedmiotu Gospodarowanie wodą w ogrodach przydomowych i terenach zieleni:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Przedmiot Gospodarowanie wodą w ogrodach przydomowych i terenach zieleni
Jednostka prowadząca Katedra Agroinżynierii
Nauczyciel odpowiedzialny Cezary Podsiadło <Cezary.Podsiadlo@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Barbara Wójcik-Stopczyńska <Barbara.Wojcik-Stopczynska@zut.edu.pl>

laboratoriaL7 10 0,80,30zaliczenie

W-1Student powinien znać podstawowe prawa rządzące wodą w glebie oraz jej rolą w rozwoju roślin

laboratoria

OG_1A_O11_U06
OG_1A_U06C-2T-L-1, T-W-2M-1, M-2S-2

OG_1A_O11_K03
OG_1A_K03, OG_1A_K04C-2, C-1T-W-5, T-W-2, T-W-6, T-W-7, T-W-4, T-W-1, T-W-3M-1, M-2S-1, S-2

OG_1A_O11_W19
3,0Student posiada w stopniu podstawowym wiedzę o gospodarowaniu wodą w obszarach założen ogrodowych i terenów zieleni.

OG_1A_O11_U06
3,0Student potrafi w stopniu podstawowym obliczyć zapotrzebowanie na wodę opadową i dobrać okreśoną metodę jej zagospodarowania w założeniach ogrodowych i terenach zieleni.

OG_1A_O11_K03
3,0Student ma w stopniu podstawowym świadomość roli zrównoważonego gospodarowania wodą w terenach ogrodowych i zieleni.

1. Królikowska J., Królikowski A., Wody opadowe, odprowadzanie, zgaospodarowanie,podczyszczanie i wykorzystanie, Seidel-Przywęcki, Gdańsk, 2012
  2. Ustawa Prawo wodne z późniejszymi zmianami, Monitor Rządowy, Warszawa, 2017

1. Seria artykułów z czasopisma Rynek instalacyjny i Inżynieria Sanitarna, 2024

Treści programowe - laboratoria

T-W-1Uwarunkowania prawne gospodarowania wodą4
T-W-2Matody zagospodarowania wód opadowych4
T-W-3Koncepcja dachów zielonych2
T-W-4Ogród deszczowy2
T-W-5Zrównowązone systemy drenażu2
T-W-6Charakterystyczne budowle i zbiorniki wodne w ogrodach2
T-W-7Systemy nawadniania stosowane w ogrodach2
T-W-8Zaliczenie wykładów2

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1uczestnictwo w zajęciach10
A-L-2Przygotowanie do ćwiczeń i zaliczenia8
A-L-3konsultacje2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach20
A-W-2Sledzenie literatury i przygotowanie do zaliczenia8
A-W-3konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_O11_W19Student ma wiedze na temat zagospodarowania wody opadowej w założeniach ogrodowych i terenach zieleni.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W19student ma wiedzę w zakresie technologii przechowywania i przetwarzania produktów ogrodniczych
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z uwarunkowaniami prawnymi gospodarowania wodą w założeniach ogrodowych i terenach zieleni oraz z metodami zrównoważonego gospodarowania wodą opadową.
Treści programoweT-W-1Uwarunkowania prawne gospodarowania wodą
T-W-7Systemy nawadniania stosowane w ogrodach
T-W-3Koncepcja dachów zielonych
T-W-4Ogród deszczowy
T-W-6Charakterystyczne budowle i zbiorniki wodne w ogrodach
T-W-5Zrównowązone systemy drenażu
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: sprawadzian pisemny
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_O11_U06Student potrafi obliczyć zapotrzebowanie na wodę opadową i dobrać odpowiednią metodę jej zagospodarowania w terenach ogrodowych i zieleni.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U06student ma umiejętność wyboru oraz zaplanowania technologii uprawy, przechowywania i przetwarzania, stosowanych w ogrodnictwie w celu uzyskania najlepszych efektów produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem jakości produktu finalnego oraz analizy ekonomicznej przedsięwzięcia
Cel przedmiotuC-2Ukształtowanie u studenta umiejętności obliczania zapotrzebowania na wodę opadową oraz doboru odpowiedniej metody zagospodarowania wody opadowej, a także sporządzenie wniosku o dofinansowanie inwestycji dla wybranego ogrodu lub ternenu zieleni.
Treści programoweT-L-1Obliczenie zapotrzebowania na wodę z opadów dla określonej powierzchni i roślinności wybranego ogrodu przydomowego wraz ze sporządzeniem wniosku o dofinansowanie wybranej metody zagospodarowania wód opadowych.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: projekt
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_O11_K03Student ma świadomość roli zrównoważonego gospodarowania wodą opadową w terenach ogrodowych i zieleni.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_K03student ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję plonów ogrodniczych wysokiej jakości oraz jej wpływu na kształtowanie i stan środowiska naturalnego
OG_1A_K04student ma świadomość ryzyka i potrafi ocenić skutki społeczne wykonywanej działalności w zakresie szeroko rozumianego ogrodnictwa z uwzględnieniem jego wpływu na środowisko, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje
Treści programoweT-W-5Zrównowązone systemy drenażu
T-W-6Charakterystyczne budowle i zbiorniki wodne w ogrodach