Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (N1)

Sylabus przedmiotu Zielarstwo szczegółowe 2:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Zielarstwo szczegółowe 2
Specjalność Rośliny i surowce zielarskie
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Dorota Jadczak <Dorota.Jadczak@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

wykładyW5 12 1,20,70egzamin
ćwiczenia audytoryjneA5 6 0,80,30zaliczenie

W-1Znajomość podstawowych związków chemicznych, zagadnień dotyczących klasyfikacji roślin, metod rozmnażania roślin, zasad ochrony i nawożenia roślin ogrodniczych.

C-2Zapoznanie z metodami uprawy roślin zielarskich, zasadami zbioru, suszenia i przechowywania surowców.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Opis botaniczny, właściwości lecznicze roślin i surowców zielarskich: alkaloidowych, śluzowych, goryczowych, saponinowych, antrachinonowych i in. Identyfikacja i rozpoznawanie surowców.6
T-W-1Metody uprawy wybranych roślin: alkaloidowych, śluzowych, saponinowych, goryczowych, antrachinonowych i in. - wymagania klimatyczne i glebowe, uprawa gleby i zakładaniie plantacji, nawożenie i pielęgnacja plantacji, zbiór i suszenie surowca.10
T-W-2Rośliny trujące i ich wykorzystanie.2

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach6
A-A-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia13
A-A-3konsultacje2
A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Przygotowanie do egzaminu14
A-W-3konsultacje2
A-W-4egzamin2

M-1Metody podające i problemowe - wykład informacyjny, konwersatoryjny

S-1Ocena formująca: Sprawdzian obejmujący zakres tematyki wykładowej

OG_1A_RSZ10_W01
OG_1A_W14, OG_1A_W23C-1, C-2T-W-1, T-W-2M-1, M-2S-1, S-3

OG_1A_RSZ10_U01
OG_1A_U05, OG_1A_U10C-1, C-2T-A-1, T-W-1, T-W-2M-1, M-2, M-3S-1, S-2, S-3

OG_1A_RSZ10_K01
OG_1A_K03, OG_1A_K07C-1, C-2T-A-1, T-W-1, T-W-2M-1, M-2, M-3S-1, S-2, S-3

OG_1A_RSZ10_W01
3,0Student posiada podstawową wiedzę na temat uprawy oraz wpływu czynników środowiska na plon i jakość omawianych surowców zielarskich.

OG_1A_RSZ10_U01
3,0Student posiadł podstawowe umiejętności z zakresu uprawy omawianych gatunków roślin zielarskich.

OG_1A_RSZ10_K01
3,0Student potrafi ocenić podstawowe skutki społeczne wykonywanego w przyszłości zawodu, związanego z produkcją surowców zielarskich.

1. Kołodziej B., Uprawa ziół - poradnik dla plantatorów, PWRiL, Poznań, 2010

1. Antkowiak L., Rośliny lecznicze, AR Poznań, Poznań, 1998

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-W-2Rośliny trujące i ich wykorzystanie.2

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach6
A-A-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia13
A-A-3konsultacje2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Przygotowanie do egzaminu14
A-W-3konsultacje2
A-W-4egzamin2
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_RSZ10_W01Student posiada wiedzę na temat metod uprawy najważniejszych roślin zielarskichoraz czynników środowiska mających wpływ na plon i jakość surowców: alkaloidowych goryczowych, śluzowych, saponinowych, antrachinonowych i in.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W14student posiada szczegółową wiedzę z zakresu technologii produkcji ogrodniczej: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i leczniczych, szkółkarstwa
OG_1A_W23student rozpoznaje i charakteryzuje najważniejsze gospodarczo grupy, gatunki i odmiany roślin ogrodniczych
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z biologią roślin zielarskich: alkaloidowych, śluzowych, saponinowych, goryczowych, antrachinonowych itp., ich właściwościami leczniczymi i zastosowaniem w fitoterapii i gospodarstwie domowym.
Treści programoweT-W-1Metody uprawy wybranych roślin: alkaloidowych, śluzowych, saponinowych, goryczowych, antrachinonowych i in. - wymagania klimatyczne i glebowe, uprawa gleby i zakładaniie plantacji, nawożenie i pielęgnacja plantacji, zbiór i suszenie surowca.
T-W-2Rośliny trujące i ich wykorzystanie.
Metody nauczaniaM-1Metody podające i problemowe - wykład informacyjny, konwersatoryjny
M-2Metody aktywujące - dyskusja dydaktyczna
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Sprawdzian obejmujący zakres tematyki wykładowej
S-3Ocena formująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_RSZ10_U01Studen praktycznie ocenia i dobiera odpowiednie stanowisko i metodę uprawy poszczególnych gatunków roślinzielarskich, właściwie ocenia wpływ czynników środowiskowych na plon i jakość surowców.
OG_1A_U10student potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania gospodarstwa ogrodniczego pod względem zastosowanych procesów technologicznych i rozwiązań technicznych, stosuje te rozwiązania w praktyce
Treści programoweT-A-1Opis botaniczny, właściwości lecznicze roślin i surowców zielarskich: alkaloidowych, śluzowych, goryczowych, saponinowych, antrachinonowych i in. Identyfikacja i rozpoznawanie surowców.
S-3Ocena formująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_RSZ10_K01Student ma świadonmość ryzyka i potrafi ocenić skutki społeczne wykonywanej działalności, w sposób odpowiedzialny podejmuje decyzje związane z ogólnie pojętym zagadnieniem zielarstwa i ziołolecznictwa.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_K03student ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję plonów ogrodniczych wysokiej jakości oraz jej wpływu na kształtowanie i stan środowiska naturalnego
OG_1A_K07student ma świadomość znaczenia znajomości aktualnych technologii i stanu produkcji roślin ogrodniczych