Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (N1)

Sylabus przedmiotu Zbiór i utrwalanie roślin ozdobnych:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Zbiór i utrwalanie roślin ozdobnych
Specjalność Sztuka ogrodowa
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Piotr Salachna <Piotr.Salachna@zut.edu.pl>

W-1Wiedza o morfologii, anatomii, systematyce roślin.
W-2Znajomość podstawowych grup i gatunków roślin ozdobnych.
W-3Znajomość regulacji procesów życiowych roślin oraz reakcji roślin na stresy środowiskowe.

C-3Zaznajomienie z dostępnymi technikami zbioru i utrwalania roślin ozdobnych.

T-W-1Znaczenie suszonych i utrwalonych roślin ozdobnych. Zbiór i przygotowanie roślin ozdobnych do utrwalania.1
T-W-2Wpływ czynników agrotechnicznych na jakość uzyskanych roślin, termin zbioru oraz metodę utrwalania1
T-W-3Asortyment roślin ozdobnych przeznaczonych do utrwalania9
T-W-4Suszenie materiału roślinnego (w powietrzu, na płask, w desykantach)2
T-W-5Utrwalanie w roztworze gliceryny - gałęzi drzew i krzewów, pojedynczych liści, traw i innych roślin ozdobnych.1
T-W-6Farbowanie materiału roślinnego (metody, stosowane barwniki). Bielenie roślin ozdobnych (liści, owoców, pędów i korzeni)1
T-W-7Preparowanie roślin ozdobnych w roztworach soli. Utrwalanie w wosku. Mieszaniki zapachowe.1
T-W-8Szkieletowanie liści i owoców roślin ozdobnych2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach18
A-W-2konsultacje2
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia18
A-W-4Samodzielne studiowanie literatury12

M-1Metody podające - wykłąd informacyjny, konwersatoryjny

S-1Ocena formująca: Rozpoznawanie roślin
S-2Ocena podsumowująca: Sprawdzian

OG_1A_SO10_W01
OG_1A_W19C-3T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7, T-W-8M-1, M-2S-2
OG_1A_SO10_W02
Rozpoznaje najważniejsze gatunki roślin ozdobnych nadające się do utrwalania.
OG_1A_W23C-2T-W-3M-1, M-2S-1

OG_1A_SO10_U01
OG_1A_U06C-3T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7, T-W-8M-1, M-2S-2

OG_1A_SO10_K01
OG_1A_K01C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7, T-W-8M-1, M-2S-2

OG_1A_SO10_W01
3,0Student zna podstawowe techniki zbioru, utrwalania, przechowywania i wykorzystania materiału roślinnego.
OG_1A_SO10_W02
Rozpoznaje najważniejsze gatunki roślin ozdobnych nadające się do utrwalania.
3,0Student rozpoznaje podstawowe gatunki roślin ozdobnych nadające się do utrwalania.

OG_1A_SO10_U01
3,0Student proponuje odpowiednie metody utrwalania i przechowywania dla podstawowych gatunków roślin ozdobnych.

OG_1A_SO10_K01

1. Nowak J., Rośliny na suche bukiety: uprawa, suszenie, farbowanie, preparowanie, Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa, 2000
  2. Krzymińska A., Siwulski M., Piękno suchych roślin, Kurpisz S.A., Poznań, 2007

1. Veevers-Carter M, Przedstawiamy świat...Suszone kwiaty, English Books, Kraków, 1993

T-W-3Asortyment roślin ozdobnych przeznaczonych do utrwalania9
T-W-4Suszenie materiału roślinnego (w powietrzu, na płask, w desykantach)2
T-W-8Szkieletowanie liści i owoców roślin ozdobnych2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach18
A-W-2konsultacje2
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia18
A-W-4Samodzielne studiowanie literatury12
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO10_W01Zna dostępne techniki zbioru, utrwalania, przechowywania i wykorzystania materiału roślinnego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W19student ma wiedzę w zakresie technologii przechowywania i przetwarzania produktów ogrodniczych
Cel przedmiotuC-3Zaznajomienie z dostępnymi technikami zbioru i utrwalania roślin ozdobnych.
Treści programoweT-W-1Znaczenie suszonych i utrwalonych roślin ozdobnych. Zbiór i przygotowanie roślin ozdobnych do utrwalania.
T-W-4Suszenie materiału roślinnego (w powietrzu, na płask, w desykantach)
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Sprawdzian
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO10_W02Rozpoznaje najważniejsze gatunki roślin ozdobnych nadające się do utrwalania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W23student rozpoznaje i charakteryzuje najważniejsze gospodarczo grupy, gatunki i odmiany roślin ogrodniczych
Cel przedmiotuC-2Rozpoznawanie najważniejszych gatunków roślin ozdobnych nadających się do utrwalania.
Treści programoweT-W-3Asortyment roślin ozdobnych przeznaczonych do utrwalania
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Rozpoznawanie roślin
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO10_U01Proponuje odpowiednie metody utrwalania i przechowywania dla poszczególnych gatunków roślin ozdobnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U06student ma umiejętność wyboru oraz zaplanowania technologii uprawy, przechowywania i przetwarzania, stosowanych w ogrodnictwie w celu uzyskania najlepszych efektów produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem jakości produktu finalnego oraz analizy ekonomicznej przedsięwzięcia
Treści programoweT-W-4Suszenie materiału roślinnego (w powietrzu, na płask, w desykantach)
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Sprawdzian
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO10_K01Ma świadomość potrzeby dokształcania i samodoskonalenia w zakresie stosowania nowych technologii zbioru i utrwalania roślin ozdobnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_K01student ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nowych technologii w ogrodnictwie
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z wpływem czynników agrotechnicznych na termin zbioru i metodę utrwalania roślin.
C-3Zaznajomienie z dostępnymi technikami zbioru i utrwalania roślin ozdobnych.
T-W-3Asortyment roślin ozdobnych przeznaczonych do utrwalania
T-W-4Suszenie materiału roślinnego (w powietrzu, na płask, w desykantach)