Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (N1)

Sylabus przedmiotu Dekoracje roślinne:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Dekoracje roślinne
Specjalność Sztuka ogrodowa
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Piotr Salachna <Piotr.Salachna@zut.edu.pl>

laboratoriaL7 18 2,00,30zaliczenie

W-1Znajomość podstaw botaniki.

C-1Zapoznanie studentów z zasadmi tworzenia dekoracji roślinnych

laboratoria
T-L-1Materiałoznawstwo florystyczne. Asostyment kwiatów cięteych, zieleni ciętej i dodatków florystycznych. Techniki florystyczne. Dobór techniki do wyrobu dekoracji roślinnych.18
T-W-1Historia dekroacji roślinnych w Europie. Ikebana. Zasady kompozycji florystycznej. Barwa,linia, punkt, bryła. Rodzaje dekoracji roślinnych (bukiet, kompozycja w naczyniu, florystyka okolicznościowa). Style i trendy florystyczne. Ekologiczne dekoracje roślinne.9

laboratoria
A-L-1uczestnictwo w zajęciach18
A-L-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia18
A-L-3konsultacje2
A-L-4Samodzielne opracowanie materiału12
A-W-1uczestnictwo w zajęciach9
A-W-2Studiowanie wskazanej literatury - przygotowanie do zaliczenia14
A-W-3konsultacje2

M-1Metody podające/wykład Metody praktyczne/pokaz, ćwiczenia

S-1Ocena formująca: test

OG_1A_SO4_W01
OG_1A_W20C-1T-L-1, T-W-1M-1S-1, S-2

OG_1A_SO4_U01
OG_1A_U03C-1T-L-1, T-W-1M-1S-1, S-2

OG_1A_SO4_K01
OG_1A_K05C-1T-L-1, T-W-1M-1S-1, S-2

OG_1A_SO4_W01
3,0Student w stopniu dostatecznym zna rodzaje kompozycji florystycznych i techniki wykonania dekoracji florystycznych.

OG_1A_SO4_U01
3,0Student w stopniu dostatecznym umie wykonać bukiety, dekoracje w naczyniu, wiązanki ślubne, wieńce i dekoracje okolicznościowe.

OG_1A_SO4_K01
3,0Student w stopniu dostatecznym ma świadomość szukania inspiracji i bycia kreatywnym w realizacji zadań.

1. Nizińska A., Miklaszewska M., Salachna P., ABC Florystyki, Hortpress, 2019
  2. Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło, Układanie kwiatów : kompozycje na każdą okazję, Wydawnictwo RM, Warszawa, 2015
  3. Hubert Lamański, Kwiatowe dekoracje : inspiracje, porady, instrukcje, Wydawnictwo SBM, Warszawa, 2016

1. Łukasz Mracinkowski, Radosław Berent, Elementarz kwiatowy, MIUT, 2022

Treści programowe - laboratoria

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1uczestnictwo w zajęciach18
A-L-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia18
A-L-3konsultacje2
A-L-4Samodzielne opracowanie materiału12

A-W-1uczestnictwo w zajęciach9
A-W-2Studiowanie wskazanej literatury - przygotowanie do zaliczenia14
A-W-3konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO4_W01Student zna rodzaje kompozycji florystycznych. Opisuje techniki wykonania dekoracji florystycznych. Ocenia przydatność materiałów do wykonania określonych kompozycji, wskazuje na cechy roślin decydujące o przydatności do wykonania określonych dekoracji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W20student posiada wiedzę związaną z wyborem i wykorzystaniem roślin w kompozycjach służących do dekoracji wnętrz, tarasów, balkonów i werand
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z zasadmi tworzenia dekoracji roślinnych
Treści programoweT-L-1Materiałoznawstwo florystyczne. Asostyment kwiatów cięteych, zieleni ciętej i dodatków florystycznych. Techniki florystyczne. Dobór techniki do wyrobu dekoracji roślinnych.
S-2Ocena podsumowująca: projekt dekoracji
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO4_U01Student umie zastosować różnorodne techniki florystyczne. Potrafi dobrać adekwatne techniki do wykonania prac. Wykonuje bukiety, dekoracje w naczyniu, wiązanki ślubne, wieńce i dekoracje okolicznościowe. Projektuje dekoracje florystyczne do okoliczności.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U03student ma umiejętność rozpoznawania drzew, krzewów, bylin i roślin zielnych, ich doboru do siedliska, projektowania powierzchni potrzebnej dla siedliska drzew i krzewów, projektowania, zakładania i pielęgnowania ogrodów przydomowych, wykorzystania roślin do dekoracji wnętrz
S-2Ocena podsumowująca: projekt dekoracji
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_SO4_K01student ma świadomość szukania inspiracji i bycia kreatywnym w realizacji zadań. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.