Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (N1)

Sylabus przedmiotu Prowadzenie gospodarstw zielarskich:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Prowadzenie gospodarstw zielarskich
Specjalność Rośliny i surowce zielarskie
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Piotr Salachna <Piotr.Salachna@zut.edu.pl>

W-1Wiadomości z zakresu zielarstwa ogólnego i szczegółowego.

C-2Nabycie umiejętności obliczania efektów ekonomicznych w gospodarstwie o nastawieniu na produkcję zielarską, badania rynku ziół.
C-3Praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej do wykonania projektu gospodarstwa zielarskiego.

T-W-1Współczesne gospodarstwo zielarskie, kierunki produkcji. Ochrona przed chorobami, szkodnikami i zwalczanie chwastów w uprawie ziół.4
T-W-2Zasady zmianowania i płodozmianu. Dobór odmian do uprawy.2
T-W-3Zasady planowania gospodarstwa zielarskiego, infrastruktura, rynki zbytu, kalkulacja ekonomiczna. Projektowanie wielkotowarowych upraw zielarskich i koncepcja zagospodarowania przydomowego ogrodu zielarskiego.6
T-W-4Projektowanie wielkotowarowego gospodarstwa zielarskiego. Analiza ekonomiczna.6

A-W-1uczestnictwo w zajęciach18
A-W-2konsultacje2
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia18
A-W-4Samodzielne analizowanie literatury12

M-1Wykład informacyjny i problemowy

S-1Ocena podsumowująca: Ocena projektu

OG_1A_RSZ4_W01
OG_1A_W07, OG_1A_W14, OG_1A_W16C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1, M-2, M-3S-1

OG_1A_RSZ4_U01
OG_1A_U08, OG_1A_U09C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1, M-2, M-3S-1

OG_1A_RSZ4_K01
OG_1A_K03C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1, M-2, M-3S-1

OG_1A_RSZ4_W01
3,0Student wykonuje projekt gospodarstwa zielarskiego wykorzystując podstawowe gatunki roślin

OG_1A_RSZ4_U01
3,0Student potrafi zaprojektować gospodarstwo zielarskie, posługuje się ograniczoną liczbą gatunków. Posługuje się podstawowymi wskaźnikami ekonomicznymi przy ocenie funkcjonowania gospodarstwa, jest mało innowacyiny.

OG_1A_RSZ4_K01
3,0Student mało kreatywny w tworzeniu koncepcji projektowej gospodarstwa zielarskiego.

1. Kołodziej B., Uprawa ziół - poradnik dla plantatoów, PWRiL, Poznań, 2010

1. Czasopisma branżowe:, Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy, ZODR, Barzkowice
  2. Rocznik statystyczny
  3. Hasło Ogrodnicze

T-W-2Zasady zmianowania i płodozmianu. Dobór odmian do uprawy.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach18
A-W-2konsultacje2
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia18
A-W-4Samodzielne analizowanie literatury12
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_RSZ4_W01Student zna zasady planowania i prowadzenia gospodarstwa zielarskiego z uwzględnieniem prawidłowego zmianowania, ochrony roślin, zabiegów agrotechnicznych, doboru odmian.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W07student zna metody analizy ekonomicznej, organizacji i zarządzania jakością, prowadzenia działalności gospodarczej oraz zasady funkcjonowania rynku produktów ogrodniczych
OG_1A_W14student posiada szczegółową wiedzę z zakresu technologii produkcji ogrodniczej: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i leczniczych, szkółkarstwa
OG_1A_W16student posiada wiedzę na temat technicznych aspektów produkcji ogrodniczej i kształtowania terenów zieleni
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z podstawowymi zasadami planowania i prowadzenia gospodarstwa zielarskiego.
Treści programoweT-W-1Współczesne gospodarstwo zielarskie, kierunki produkcji. Ochrona przed chorobami, szkodnikami i zwalczanie chwastów w uprawie ziół.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Ocena projektu
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_RSZ4_U01Student właściwie dobiera zasady projektowania upraw zielarskich, łączy wiedzę teoretyczną z zakresem projektowania upraw w warunkach środowiska (klimat, gleba). Potrafi zaprojektować uprawy ziół w specjalistycznym gospodarstwie zielarskim. Student posługuje się wskaźnikami ekonomicznymi w ocenie prowadzenia gospodarstwa zielarskiego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U08student wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego proste zadanie badawcze lub projektowe dotyczące szeroko rozumianego ogrodnictwa, prawidłowo interpretuje rezultaty i wyciąga wnioski
OG_1A_U09student posiada umiejętność przygotowania prac projektowych, sprawozdań, raportów oraz wystąpień ustnych z zakresu ogrodnictwa z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także innych źródeł w celu precyzyjnego porozumienia się z instytucjami, producentami, odbiorcami związanymi z produkcją ogrodniczą
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Ocena projektu
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_RSZ4_K01Wykazuje kreatywność w tworzeniu koncepcji projektowej, jest świadomy znaczenia odpowiedzialności zawodowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_K03student ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję plonów ogrodniczych wysokiej jakości oraz jej wpływu na kształtowanie i stan środowiska naturalnego