Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Zarządzanie i inżynieria produkcji (S1)

Sylabus przedmiotu Modelowanie i symulacja procesów produkcyjnych:

Kierunek studiów Zarządzanie i inżynieria produkcji
Przedmiot Modelowanie i symulacja procesów produkcyjnych
Jednostka prowadząca Zespół Dydaktyczny
Nauczyciel odpowiedzialny Andrzej Jardzioch <Andrzej.Jardzioch@zut.edu.pl>

laboratoriaL5 15 1,00,50zaliczenie

W-1Podstwy organizacji systemów produkcyjnych

laboratoria
T-L-1Zastosowanie programu Plant Simulation do modelowania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. Analiza wydajności produkcji, współczynniki wykorzystania maszyn, robotyzacja wytwarzania, szeregowanie zleceń produkcyjnych, koszty opóźnień. Ustalanie parametrów symulacji.14
T-L-2Zaliczenie1
T-W-1Pojęcia teorii modelowania i symulacji procesów produkcyjnych, metodyka modelowania symulacyjnego, modele zdarzeń dyskretnych. Metodyka modelowania procesów produkcyjnych z wykorzystaniem systemu Plant Simulation. Omówienie komputerowych narzędzi służących do modelowania i symulacji procesów produkcyjnych . Zastosowanie sieci Petriego do modelowania procesów produkcyjnych.14
T-W-2Zaliczenie1

laboratoria
A-L-1uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Wkład własny studenta10
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Wkład własny studenta10

M-1Wykład informacyjny

S-1Ocena formująca: Sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych

ZIIP_1A_C25_W01
ZIIP_1A_W04C-1, C-2T-W-1M-1, M-2S-2

ZIIP_1A_C25_U01
ZIIP_1A_U15C-2T-L-1M-2S-1, S-2

ZIIP_1A_C25_K01
ZIIP_1A_K01C-1, C-2T-L-1, T-W-1M-1, M-2S-1, S-2

ZIIP_1A_C25_W01
3,0Student posiada wiedzę dotyczącą procedury modelowania procesów produkcyjnych. Zna i rozumie metody budowy modeli pozwalających na badania symulacyjne procesów produkcyjnych.

ZIIP_1A_C25_U01
3,0Student potrafi zbudować model symulacyjny, zaplanować badania symulacyjne i wyciągnąć prawidłowe wnioski.

ZIIP_1A_C25_K01
3,0Student ma swiadomość potrzeby ciągłego dokształcania się w zakresie modelowania i badań symulacyjnych procesów produkcyjnych.

1. Zdanowicz R., Świder J., Komputerowe modelowanie procesów wytwórczych, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Opole, 2018
  2. Hromada K., D. Plinta, Modelowanie i symulacja systemów produkcyjnych, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Bielsko- Biała, 2000
  3. D. Błaszczuk, Wstęp do prognozowania i symulacji, PWN, Warszawa, 2007

1. Jardzioch Andrzej, Sterowanie elastycznymi systemami obróbkowymi z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Szczecin, 2009

Treści programowe - laboratoria

T-L-2Zaliczenie1

T-W-2Zaliczenie1

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Wkład własny studenta10

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Wkład własny studenta10
Zamierzone efekty uczenia sięZIIP_1A_C25_W01Ma wiedzę z zakresu modelowania procesów produkcyjnych oraz potrafi wykorzystać badania symulacyjne do analizy wybranych procesów produkcyjnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZIIP_1A_W04ma wiedzę z zakresu planowania i przeprowadzania prostych eksperymentów badawczych (w tym symulacji komputerowej)
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z metodami modelowania i badań symulacyjnych procesów produkcyjnych.
Treści programoweT-W-1Pojęcia teorii modelowania i symulacji procesów produkcyjnych, metodyka modelowania symulacyjnego, modele zdarzeń dyskretnych. Metodyka modelowania procesów produkcyjnych z wykorzystaniem systemu Plant Simulation. Omówienie komputerowych narzędzi służących do modelowania i symulacji procesów produkcyjnych . Zastosowanie sieci Petriego do modelowania procesów produkcyjnych.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Rozmowa na temat związany z zrealizowanymi projektami.
Zamierzone efekty uczenia sięZIIP_1A_C25_U01Potrafi przeprowadzić analizę pracy systemu produkcyjnego, następnie zaplanować odpowiednie badania, zbudować model symulacyjny, przeprowadzić eksperymenty symulacyjne oraz wyciągnąć wnioski.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZIIP_1A_U15potrafi planować, przeprowadzać eksperymenty (w tym pomiary i symulacja komputerowa), interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski z eksperymentów
Cel przedmiotuC-2Nauczenie studentów budowy modeli symulacyjnych procesów produkcyjnych za pomocą komputerowych programów symulacyjnych oraz z wykorzystaniem Sieci Petriego.
Treści programoweT-L-1Zastosowanie programu Plant Simulation do modelowania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. Analiza wydajności produkcji, współczynniki wykorzystania maszyn, robotyzacja wytwarzania, szeregowanie zleceń produkcyjnych, koszty opóźnień. Ustalanie parametrów symulacji.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia laboratoryjne połaczone z analizą i rozwiązywaniem zadanych problemów.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych
S-2Ocena podsumowująca: Rozmowa na temat związany z zrealizowanymi projektami.
Zamierzone efekty uczenia sięZIIP_1A_C25_K01Ma swiadomość potrzeby ciągłego dokształcania się w zakresie modelowania i symulacji procesów produkcyjnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZIIP_1A_K01ma świadomość potrzeby dokształcania ze szczególnym uwzględnieniem samokształcenia się
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych