Wydział Architektury - Architektura (S1)

Sylabus przedmiotu Architektura krajobrazu:

Kierunek studiów Architektura
Tytuł zawodowy absolwenta inżynier architekt
Obszary studiów charakterystyki PRK, dziedzina sztuki PRK, kompetencje inżynierskie PRK
Przedmiot Architektura krajobrazu
Jednostka prowadząca Katedra Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania
Nauczyciel odpowiedzialny Magdalena Czałczyńska-Podolska <Magdalena.Czalczynska-Podolska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Wojciech Bal <wojciech.bal@zut.edu.pl>

projektyP4 15 1,00,50zaliczenie

W-1Podstawowe umiejętności w zakresie projektowania i wykorzystania programów graficznych.

projekty
T-P-1Projekt zagospodarowania terenu zieleni w przestrzeni miejskiej w podanej lokalizacji typu park kieszonkowy, lskwer lub ogród uwzględniający projekt doboru gatunkowego roślin, elementów małej architektury i nawierzchni.15
T-W-1Wprowadzenie. Pojęcie krajobrazu.2
T-W-2Teoria budowy wnętrz architektoniczno-krajobrazowych: elementy budowy wnętrz, rodzaje wnętrz i zasady ich komponowania, rodzaje kompozycji w sztuce ogrodowej.5
T-W-3Zasady projektowania stosowane w architekturze krajobrazu: rozplanowanie, charakter i styl, powtórzenia i spójność, wykorzystanie kolorów i tekstur, kontrastów, światła i cienia, rośliny i sezonowość.4
T-W-4Zasady projektowania wybranych obiektów architektury krajobrazu (np. ogrody, parki kieszonkowe, skwery).3
T-W-5Zaliczenie1

projekty
A-P-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-P-2Praca własna10
A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Pozyskiwanie informacji z literatury przedmiotu, baz danych i przygotowanie pracy semestralnej8
A-W-3Konsultacje z prowadzącym zajęcia2

M-1Wykłady informacyjny

S-1Ocena podsumowująca: Praca semestralna – poster/prezentacja graficzna

AU_1A_S1/B.1/01_W01
AU_1A_W07C-1T-W-1, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-P-1, T-W-2M-1, M-2S-1

AU_1A_S1/B.1/6_U01
AU_1A_U10, AU_1A_U04C-1T-W-2, T-W-1, T-P-1, T-W-3, T-W-5, T-W-4M-1, M-2, M-3S-1, S-2

AU_1A_S1/B.1/6_K01
AU_1A_K03C-1T-W-2, T-W-1, T-W-5, T-W-4, T-W-3, T-P-1M-1, M-2, M-3S-1, S-2

AU_1A_S1/B.1/01_W01
3,0Zna podstawy teorii architektury krajobrazu w stopniu podstawowym.

AU_1A_S1/B.1/6_U01
3,0Potrafi zaprojektować wnętrze arch-krajobrazowe i przygotować projekt z zakresu architektury krajobrazu na dostatecznym poziomie.

AU_1A_S1/B.1/6_K01
3,0Wyraża opinie i analizuje przestrzeń, ale nie potrafiiwłaściwie uzasadnić proponowanych rozwiązań.

1. Bogdanowski J., Architektura krajobrazu, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków, 1981
  2. Bohm A., Wnętrze w kompozycji krajobrazu, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków, 1998
  3. Patoczka P., Ściany i bramy w krajobrazie, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków, 2000

1. Patoczka P., Uwagi o rysowniu wnętrz krajobrazowych, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Kraków, 1996

Treści programowe - projekty

T-W-1Wprowadzenie. Pojęcie krajobrazu.2
T-W-5Zaliczenie1

Formy aktywności - projekty

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-P-2Praca własna10

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-3Konsultacje z prowadzącym zajęcia2
Zamierzone efekty uczenia sięAU_1A_S1/B.1/01_W01Zna podstawą wiedzę z zakresu architektury krajobrazu, podstawy teorii wnętrz architektoniczno-krajobrazowych i zasady ich komponowania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAU_1A_W07B.W3. absolwent zna i rozumie znaczenie środowiska przyrodniczego w projektowaniu architektonicznym, urbanistycznym i planowaniu przestrzennym;
Cel przedmiotuC-1Przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, teorii wnętrz architektoniczno-krajobrazowych i ich zasad ich komponowania, nabycie umiejętności projekowania niewielkich wnętrz architektoniczno-krajobrazowych i sporządzania projektu z zakresu architektury krajobrazu dla takich założeń jak skwer, ogród lub park kieszonkowy.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie. Pojęcie krajobrazu.
M-2Dyskusja dydaktyczna
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Praca semestralna – poster/prezentacja graficzna
3,0Zna podstawy teorii architektury krajobrazu w stopniu podstawowym.
Zamierzone efekty uczenia sięAU_1A_S1/B.1/6_U01Potrafi przygotować projekt z zakresu architektury krajobrazu dla niewielkiego terenu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAU_1A_U10B.U1. absolwent potrafi integrować wiedzę z zakresu różnych obszarów nauki m.in. historii, historii architektury, historii sztuki i ochrony dóbr kultury podczas rozwiązywania zadań inżynierskich;
AU_1A_U04A.U4. absolwent potrafi dokonać krytycznej analizy uwarunkowań, w tym waloryzacji stanu zagospodarowania terenu i zabudowy;
Treści programoweT-W-2Teoria budowy wnętrz architektoniczno-krajobrazowych: elementy budowy wnętrz, rodzaje wnętrz i zasady ich komponowania, rodzaje kompozycji w sztuce ogrodowej.
T-W-1Wprowadzenie. Pojęcie krajobrazu.
S-2Ocena podsumowująca: Projekt semestralny
Zamierzone efekty uczenia sięAU_1A_S1/B.1/6_K01Wyraża opinie i jest zdolny do krytycznej analizy przestrzeni i proponowanych rozwiązań.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAU_1A_K03B.S1. absolwent jest gotów do formułowania opinii dotyczących osiągnięć architektury i urbanistyki, ich uwarunkowań oraz innych aspektów działalności architekta, a także przekazywania informacji i opinii;
T-W-1Wprowadzenie. Pojęcie krajobrazu.