Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Inżynieria chemiczna i procesowa (S2)

Sylabus przedmiotu Studium przypadku w inżynierii chemicznej:

Kierunek studiów Inżynieria chemiczna i procesowa
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Studium przypadku w inżynierii chemicznej
Specjalność Eksploatacja instalacji przemysłu petrochemicznego
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Chemicznej i Procesowej
Nauczyciel odpowiedzialny Rafał Rakoczy <Rafal.Rakoczy@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Maciej Konopacki <mkonopacki@zut.edu.pl>, Marian Kordas <Marian.Kordas@zut.edu.pl>, Rafał Rakoczy <Rafal.Rakoczy@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 30 1,00,50zaliczenie

W-1Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Przygotowanie i analiza modelu związanego z wybranym przypadkiem fragmentu instalacji przemysłu petrochemicznego.10
T-A-2Obliczenia związane z wybranym przypadkiem fragmentu instalacji przemysłu petrochemicznego.20
T-W-1Analiza wybranych zagadnień związanych z instalacjami przemysłu petrochemicznego.30
T-W-2Zajęcia prowadzone przez specjalistów z GA Police S.A. i PDH S.A.15

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach.30
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach45
A-W-2Samodzielna analiza treści wykładów i studiowanie literatury.15

M-1Metody podające (wykład informacyjny, objaśnienie lub wyjaśnienie); Metody problemowe (wykład problemowy);

S-1Ocena podsumowująca: Wykład - zaliczenie pisemne.
S-2Ocena podsumowująca: Ćwiczenia - zaliczenie pisemne.

ICHP_2A_C10-07_W01
ICHP_2A_W06C-1T-W-2, T-W-1M-2, M-1S-2, S-1

ICHP_2A_C10-07_U01
ICHP_2A_U12C-1T-A-1, T-A-2M-2, M-1S-2
ICHP_2A_C10-07_U02
ICHP_2A_U16C-1T-A-1, T-A-2M-2, M-1S-2, S-1

ICHP_2A_C10-07_K01
ICHP_2A_K01C-1T-A-1, T-A-2M-2, M-1S-2

ICHP_2A_C10-07_W01
3,0Student jest w stanie scharakteryzować podstawowe systemy technologiczne funkcjonujące w instalacjach przemysłu petrochemicznego.

ICHP_2A_C10-07_U01
3,0Student potrafi ocenić w stopniu podstawowym przydatność rozwiązań technologicznych stosowanych w procesach przemysłowych inżynierii chemicznej.
ICHP_2A_C10-07_U02
3,0Student potrafi w stopniu podstawowym zweryfikować istniejące rozwiązania techniczne w procesach przemysłowych inżynierii chemicznej i petrochemicznej.

ICHP_2A_C10-07_K01
3,0Student w podstawowym stopniu rozumie potrzebę dokształcania się w zakresie rozwiązań technologicznych stosowanych w procesach przemysłowych w obszarze inżynierii chemicznej.

1. Synowiec, Jerzy, Projektowanie technologiczne dla inżynierów chemików, Wydawnictwa Politechniki Wrocławskiej, 1974
  2. Krzysztof Schmidt-Szałowski, Krzysztof Krawczyk, Jan Petryk, Jan Sentek, Obliczenia technologiczne w przemyśle chemicznym, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018

1. Agarwal, Shikha, Engineering chemistry : fundamental and applications, Cambridge University Press, 2016
  2. Arkadiusz Moskal, Anna Jackiewicz- Zagórska, Agata Penconek, Podstawy inżynierii chemicznej i procesowej : zadania z elementami teorii, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2016
  3. Jerzy Pikoń, Atlas konstrukcji aparatury chemicznej, PWN, Warszawa, 1981
  4. Andrzej Pikoń, AutoCAD 2019 PL, Helion, Gliwice, 2018

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-W-2Zajęcia prowadzone przez specjalistów z GA Police S.A. i PDH S.A.15

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach.30

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach45
A-W-2Samodzielna analiza treści wykładów i studiowanie literatury.15
Zamierzone efekty uczenia sięICHP_2A_C10-07_W01Student ma szczegółową wiedzę związaną z instalacjami i systemami technologicznymi funkcjonującymi w instalacjach petrochemicznych.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z rozwiązaniami technologicznymi funkcjonującymi w instalacjach przemysłu petrochemicznego.
Treści programoweT-W-2Zajęcia prowadzone przez specjalistów z GA Police S.A. i PDH S.A.
Metody nauczaniaM-2Metody aktywizujące (metoda przypadków; seminarium; dyskusja dydaktyczna); Metody programowane (z użyciem komputera); Metody praktyczne (pokaz; ćwiczenie przedmiotowe; symulacja);
S-1Ocena podsumowująca: Wykład - zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięICHP_2A_C10-07_U01Student potrafi ocenić przydatność rozwiązań technicznych stosowanych w instalacjach petrochemicznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówICHP_2A_U12potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych procesów, metod badawczych i rozwiązań technicznych w zakresie ukończonej specjalności
Treści programoweT-A-1Przygotowanie i analiza modelu związanego z wybranym przypadkiem fragmentu instalacji przemysłu petrochemicznego.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ćwiczenia - zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięICHP_2A_C10-07_U02Student potrafi zweryfikować istniejące rozwiązania techniczne w zakresie inżynierii chemicznej stosowane w instalacjach petrochemicznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówICHP_2A_U16potrafi zweryfikować istniejące rozwiązania techniczne i zaproponować ich ulepszenia techniczne i usprawnienia procesowe
S-1Ocena podsumowująca: Wykład - zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięICHP_2A_C10-07_K01Student posiada świadomość potrzeby ciągłego kształcenia się i doskonalenia zawodowego w zakresie rozwiązań technologicznych stosowanych w procesach przemysłowych inżynierii chemicznej i petrochemicznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówICHP_2A_K01posiada świadomość potrzeby ciągłego kształcenia i doskonalenia zawodowego, potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób