Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Kynologia (S2)

Sylabus przedmiotu Wymagania sanitarno-weterynaryjne w zakresie karm dla psów:

Kierunek studiów Kynologia
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Wymagania sanitarno-weterynaryjne w zakresie karm dla psów
Specjalność Żywienie psów i profilaktyka zdrowotna
Jednostka prowadząca Katedra Biotechnologii Rozrodu Zwierząt i Higieny Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Bogumiła Pilarczyk <Bogumila.Pilarczyk@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Agnieszka Tomza-Marciniak <Agnieszka.Tomza-Marciniak@zut.edu.pl>

W-1znajomość podstaw w zakresie higieny i żywienia zwierząt

T-W-1Produkcja karm dla zwierząt domowych jako element łańcucha żywnościowego. Regulacje prawne.2
T-W-2Rola Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebez-piecznej Żywności i Paszach (RASFF) w kontroli zagrożeń w produktach i środkach żywienia zwierząt.2
T-W-3Nadzór weterynaryjny jako element systemu kontroli bezpieczeństwa środków żywienia zwierząt.2
T-W-4Higiena w skupie i obrocie produktami pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanymi do produkcji karmy dla zwierząt domowych.2
T-W-5Zasady higieny przy produkcji surowych karm dla zwierząt domowych.2
T-W-6Weterynaryjne produkty lecznicze i ich pozostałości w karmie.2
T-W-7Analiza incydentów występowania zagrożeń chemicznych, fizycznych i biologicznych w produktach i środkach żywienia zwierząt w Polsce i innych krajach UE.4

A-W-1uczestnictwo w zajęciach16
A-W-2przygotowanie się do zajęć i zaliczenia treści omawianych na wykładach13
A-W-3Konsultacje1

M-1wykład informacyjny, pogadanka

S-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne
S-2Ocena formująca: ocena ciągła

Kn_2A_15_W01
Knlic_2A_W01, Knlic_2A_W05C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-1S-1

Kn_2A_15_U01
Knlic_2A_U04C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-1S-1

Kn_2A_15_K01
Knlic_2A_K03C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-1S-2

Kn_2A_15_W01
3,0Student w dostatecznym stopniu zna zagrożenia oraz system kontroli bezpieczeństwa surowców i produktów przeznaczonych do żywienia psów.

Kn_2A_15_U01
3,0Wykorzystuje tylko część dostępnych źródeł informacji do opracowania oceny aktualnych zagrożeń w produktach i środkach żywienia zwierząt.

Kn_2A_15_K01
3,0Student w dostatecznym stopniu rozumie rolę i znaczenie różnych źródeł informacji o aktualnych zagrożeniach w kontroli bezpieczeństwa środków żywienia zwierząt.

1. Prost E., Zwierzęta rzeźne i mięso - ocena i higiena., Lublin, Lubelskie Towarzystwo Naukowe, 2006
  2. Tropiło J., Kiszczak L., Badanie i ocena sanitarno-weterynaryjna zwierząt łownych i dziczyzny, Wyd. Wieś Jutra, 2007

T-W-5Zasady higieny przy produkcji surowych karm dla zwierząt domowych.2
T-W-6Weterynaryjne produkty lecznicze i ich pozostałości w karmie.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach16
A-W-2przygotowanie się do zajęć i zaliczenia treści omawianych na wykładach13
A-W-3Konsultacje1
Zamierzone efekty uczenia sięKn_2A_15_W01Student zna zagrożenia i systemem kontroli bezpieczeństwa surowców i produktów przeznaczonych do żywienia psów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKnlic_2A_W01Posiada pogłębioną wiedzę w zakresie aspektów ekonomicznych, prawnych, etycznych i humanistycznych w kynologii
Knlic_2A_W05Ma pogłębioną wiedzę w zakresie znajomości składu chemicznego, substancji czynnych, antyodżywczych i szkodliwych zawartych w surowcach stosowanych w żywieniu psów
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z zagrożeniami i systemem kontroli bezpieczeństwa surowców i produktów przeznaczonych do żywienia psów.
Treści programoweT-W-1Produkcja karm dla zwierząt domowych jako element łańcucha żywnościowego. Regulacje prawne.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięKn_2A_15_U01Wykorzystuje różne źródła informacji do oceny aktualnych zagrożeń w produktach i środkach żywienia zwierząt.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKnlic_2A_U04Samodzielnie analizuje czynniki wpływające na produkcję i jakość pożywienia oraz zdrowotność psów i innych zwierząt
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięKn_2A_15_K01Rozumie znaczenie źródeł informacji o aktualnych zagrożeniach w produktach i środkach żywienia zwierząt
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKnlic_2A_K03Rozumie znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych