Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Kynologia (S2)

Sylabus przedmiotu Etos akademicki:

Kierunek studiów Kynologia
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Etos akademicki
Jednostka prowadząca Katedra Fizjologii, Cytobiologii i Proteomiki
Nauczyciel odpowiedzialny Wiesław Skrzypczak <Wieslaw.Skrzypczak@zut.edu.pl>

W-1Ogólna orientacja co do misji i roli społecznej Uniwerstyteu.

T-W-1Pojęcia podstawowe (uczony, nauczyciel akademicki, społeczeństwo, kształcenie, kształtowanie, etos – etos akademicki itp.). Uniwersytet – instytucja pożytku publicznego. Społeczna rola uniwersytetu - porządek monocentryczny i policentryczny.3
T-W-2Tradycje środowiska akademickiego. Autorytet, autorytet naukowy. Autorytety, a odpowiedzialność za stan nauki i rozwój społeczeństwa. Mistrz wśród mistrzów i wśród uczniów. Miejsce studentów w życiu Uniwersytetu. Odpowiedzialność osobista i społeczna nauczyciela akade-mickiego i studenta.3
T-W-3Pasja poznawcza, a oczekiwania społeczne. Nauka a ideolo-gia – służba prawdzie, służba władzy. Centralizacja standardów, a wolność dyskusji, argumentacji, krytyki, słowa. Wpływ uwarunkowań instytucjonalnych, finansowych, rynkowych na proces kształcenia.3
T-W-4Kreatywność uczonego, a kreatywność uczniów. Postęp technologiczno-informatyczny, a sposób uprawiania nauki oraz wdrażania i popularyzacji wyników. Role społeczne nauczyciela akademickiego i studenta, a system wartości. Rola emocji. Dążenie do obiektywizmu. Prakseologia, a działalność naukowa.3
T-W-5Nauka, a edukacja i wychowanie. Kwalifikacje zawodowe i postawa nauczycieli akademickich. Kształcenie i kształto-wanie. Wiedza, umiejętności, kompetencje. Kształtowanie postaw – edukacja humanistyczna. Myślenie według warto-ści czy relatywizm moralny. Egalitarność czy elitarność kształcenia. Konkurencyjność na rynku edukacyjnym i rynku pracy. Społeczeństwo oparte na wiedzy – proces „uczenia się przez całe życie”.3

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.15
A-W-2Przygotowywanie się do zajęć.5
A-W-3Przygotowywanie się do zaliczenia.8
A-W-4Konsultacje2

M-1Wykład informacyjny/problemowy z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych.

S-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca.

Kn_2A_16.1_W01
Knlic_2A_W01C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5M-1S-1

Kn_2A_16.1_U01
Knlic_2A_U01, Knlic_2A_U02C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5M-1S-1

Kn_2A_16.1_K01
Knlic_2A_K02, Knlic_2A_K03, Knlic_2A_K04C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5M-1S-1

Kn_2A_16.1_W01
3,0Ma ogólne rozeznanie co do społecznej roli pracownika naukowego i nauczyciela akademickiego, potrafi definiować podstawowe problemy z zakresu etyki zawodowej.

Kn_2A_16.1_U01
3,0Student potrafi przedstawić misję uczelni akademickiej. Ma ogólne rozeznanie co do norm wpływających na etos akademicki.

Kn_2A_16.1_K01
3,0Student potrafi sformułować podstawowe role społeczne badacza i nauczyciela akademickiego, a także rozumie znaczenie etosu akademickiego dla jakości pracy naukowej i dydaktycznej.

1. Znaniecki F., Społeczne role uczonych., PWN, Warszawa, 1984, ISBN 83-0104851-4
  2. Heller M., Jak być uczonym., Znak, Kraków, 2009, ISBN 978-83-240-1187-2
  3. Wojtysiak J., Filozofia i życie, Znak, Kraków, 2007, ISBN 978-83-240-0862-9

1. Szczepański J., Sprawy ludzkie., zytelnik, Warszawa, 2011, ISBN 83-07-00755-0
  2. Goćkowski J., Autorytety świata uczonych, Warszawa, 1996, ISBN 83-06-00975-4

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.15
A-W-2Przygotowywanie się do zajęć.5
A-W-3Przygotowywanie się do zaliczenia.8
A-W-4Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięKn_2A_16.1_W01Student potrafi wyjaśnić problemy z zakresu etyki zawodowej badacza i nauczyciela akademickiego oraz rozumie rolę elity intelektualnej w kształtowaniu postaw społecznie akceptowanych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKnlic_2A_W01Posiada pogłębioną wiedzę w zakresie aspektów ekonomicznych, prawnych, etycznych i humanistycznych w kynologii
Cel przedmiotuC-1Uzyskanie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie rozumienia misji społecznej pełnionej przez uczelnię akademicką oraz rozumienia roli społecznej naukowca i nauczyciela akademickiego.
Treści programoweT-W-3Pasja poznawcza, a oczekiwania społeczne. Nauka a ideolo-gia – służba prawdzie, służba władzy. Centralizacja standardów, a wolność dyskusji, argumentacji, krytyki, słowa. Wpływ uwarunkowań instytucjonalnych, finansowych, rynkowych na proces kształcenia.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny/problemowy z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca.
Zamierzone efekty uczenia sięKn_2A_16.1_U01Student posiada umiejętność wyjaśniania misji społecznej uniwerstytetu i diagnozowania naruszenia zasad etycznego postepowania naukowca i nauczyciela kademickiego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKnlic_2A_U01Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2+, komunikuje się w sytuacjach codziennych i zawodowych, potrafi opracować wybrane zagadnienie w zakresie kynologii
Knlic_2A_U02Wykorzystuje specjalistyczne narzędzia informatyczne, internetowe źródła informacji oraz metody statystyczne do rozwiązywania zadań związanych z pracą kynologa
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca.
Zamierzone efekty uczenia sięKn_2A_16.1_K01Student posiada kompetencje w zakresie trafnego formułowania zadań społecznych i misji nauczyciela akademickiego i badacza, a także potrafi analizować sytuacje naruszenia etosu akademickiego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKnlic_2A_K02Rozumie potrzebę ustawicznego kształcenia w zakresie wiedzy ogólnej i kierunkowej w celu rozwijania dorobku zawodowego
Knlic_2A_K03Rozumie znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych
Knlic_2A_K04Jest gotowy do wypełniania zobowiązań społecznych i działania na rzecz środowiska społecznego