Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Gospodarka przestrzenna (S2)

Sylabus przedmiotu Ochrona własności intelektualnej:

Kierunek studiów Gospodarka przestrzenna
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Ochrona własności intelektualnej
Jednostka prowadząca Katedra Bioinżynierii
Nauczyciel odpowiedzialny Elżbieta Skórska <Elzbieta.Skorska@zut.edu.pl>

W-1Wiedza z tego przedmiotu na poziomie studiów I stopnia

T-W-1Dobra materialne a wytwory ludzkiego intelektu. Rodzaje ochrony dóbr intelektualnych. Prawo autorskie w Polsce i na świecie. Utwór pracowniczy, zbiorowy. Utwory zależne.2
T-W-2Dozwolony użytek chronionych utworów. Bazy danych – twórczy wybór, pobieranie danych, wtórne wykorzystanie, przekształcenie bazy danych.2
T-W-3Prawo autorskie w sieci. Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich. Zwalczanie piractwa. Piractwo komputerowe i domenowe, arbitraż domenowy.2
T-W-4Internet a znaki towarowe. Prawo własności przemysłowej w Polsce i na świecie. Bazy patentowe. Konwencje międzynarodowe.2
T-W-5Zarządzanie własnością intelektualną. Know-how, zagadnienie istoty, niejawności i zidentyfikowania nieopatentowanych informacji praktycznych.2
T-W-6Studium przypadku – jaki sposób ochrony wybrać?2
T-W-7Problem ACTA. Obecne trendy w kierunku wolnego dostępu do twórczości naukowej i otwartych źródeł wiedzy. Licencje Creative commons na przykładzie Wikipedii.2
T-W-8Zaliczenie pisemne wykładów1

A-W-1Udział w zajęciach15
A-W-2Praca własna przy wykorzystaniu platformy zdalnego kształcenia (quizy, czaty, zadania)15

M-1Wykład konwersatoryjny i problemowy, dyskusja dydaktyczna, studium przypadku, burza mózgów.
M-2Asynchroniczny i synchroniczny e-learning.

S-1Ocena formująca: Zadanie na platformie e-learningowej
S-2Ocena formująca: Quiz na platformie e-learningowej

GP2_2A_07_W01
GP2_2A_W08C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-2, M-1S-1, S-3, S-2

GP2_2A_07_U01
GP2_2A_U02C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7, T-W-8M-2, M-1S-1, S-3

GP2_2A_07_K01
GP2_2A_K01, GP2_2A_K03C-1T-W-1, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-2, M-1S-1

GP2_2A_07_W01
3,0Student/ka ma ugruntowana wiedzę na temat rodzajów i sposobów ochrony własności intelektualnej, zna zasady korzystania z cudzych utworów oraz źródeł internetowych.

GP2_2A_07_U01
3,0Student/ka umie korzystać z materiałów zawartych w sieci, potrafi zaproponować właściwą ochronę przedmiotom wytworu ludzkiego umysłu, umie korzystać z krajowych i zagranicznych baz patentowych.

GP2_2A_07_K01
3,0Student/ka umie współpracować w grupie, ma świadomość ciągłej aktualizacji wiedzy.

1. Sienow T., Włodarczyk W., Własność intelektualna w społeczeństwie informacyjnym., Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Warszawa, 2009
  2. Załucki M., Prawo własności intelektualnej. Repetytorium., Wydawnictwo Difin, Warszawa, 2008
  3. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych., Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83, 2004

1. Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej., Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., 2003
  2. witryna internetowa Urzędu Patentowego, www.uprp.pl, 2014

T-W-6Studium przypadku – jaki sposób ochrony wybrać?2
T-W-8Zaliczenie pisemne wykładów1

A-W-1Udział w zajęciach15
Zamierzone efekty uczenia sięGP2_2A_07_W01Student/ka ma ugruntowaną wiedzę na temat rodzajów i sposobów ochrony własności intelektualnej, zna zasady korzystania z cudzych utworów oraz źródeł internetowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówGP2_2A_W08Zna i rozumie poszerzone pojęcia z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej, potrafi korzystać z zasobów informacji patentowej.
Cel przedmiotuC-1Ugruntowanie i pogłębienie wiedzy na temat rodzajów i sposobów ochrony własności intelektualnej oraz zasad korzystania z cudzych utworów, w tym ze źródeł internetowych.
Treści programoweT-W-1Dobra materialne a wytwory ludzkiego intelektu. Rodzaje ochrony dóbr intelektualnych. Prawo autorskie w Polsce i na świecie. Utwór pracowniczy, zbiorowy. Utwory zależne.
S-2Ocena formująca: Quiz na platformie e-learningowej
Zamierzone efekty uczenia sięGP2_2A_07_U01Student/ka umie korzystać z materiałów zawartych w sieci, potrafi zaproponować właściwą ochronę przedmiotom wytworu ludzkiego umysłu, umie korzystać z krajowych i zagranicznych baz patentowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówGP2_2A_U02Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych właściwie dobranych źródeł, także w języku obcym na poziomie B2+, w zakresie gospodarki przestrzennej, potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, a także wyciągać wnioski, formułować i wyczerpująco uzasadniać opinie.
T-W-8Zaliczenie pisemne wykładów
S-3Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny w sali
Zamierzone efekty uczenia sięGP2_2A_07_K01Student/ka umie współpracować w grupie, ma świadomość ciągłej aktualizacji wiedzy
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówGP2_2A_K01Wykazuje potrzebę stałego doskonalenia i aktualizowania wiedzy kierunkowej, podnoszenia kompetencji, ma świadomość potrzeby dokształcania i samodoskonalenia w zakresie wykonywanego zawodu, potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych.
GP2_2A_K03Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role