Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Gospodarka przestrzenna (S2)

Sylabus przedmiotu Fizyczne zagrożenia środowiska:

Kierunek studiów Gospodarka przestrzenna
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Fizyczne zagrożenia środowiska
Jednostka prowadząca Katedra Bioinżynierii
Nauczyciel odpowiedzialny Lilla Mielnik <Lilla.Mielnik@zut.edu.pl>

projektyP1 15 1,00,50zaliczenie

W-1znajomość fizyki, ochrony przyrody na poziomie studiów pierwszego stopnia

projekty
T-P-1Prezentacje studentów dotyczące analizy różnych rodzajów zagrożeń fizycznych i ich źródeł na wybranym terenie.15
T-W-1Charakterystyka wybranych czynników mechanicznych oddziałujących w środowisku. Fale mechaniczne – powstawanie i rozchodzenie się fali akustycznej. Ocena szkodliwości działania fali akustycznej w środowisku.3
T-W-2Promieniowanie jonizujące i jego oddziaływanie z materią. Wielkości i jednostki dozymetryczne. Źródła promieniowania jonizującego w środowisku. Zasady ochrony radiologicznej.3
T-W-3Promieniowanie elektromagnetyczne. Promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakresy, oddziaływanie i ochrona.2
T-W-4Pole elektromagnetyczne. i jego oddziaływanie na środowisko. Działanie pól stałych i o niskich częstotliwościach. Działanie pól elektromagnetycznych o wysokich częstotliwościach. Zasady ochrony przed polem elektromagnetycznym.2

projekty
A-P-1uczestnictwo w zajęciach15
A-P-2przygotowanie prezentacji8
A-P-3przygotowanie się do zajęć7
A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2studiowanie literatury10
A-W-3przygotowanie do zaliczenia10

M-1wykład informacyjny
M-2dyskusja dydaktyczna

S-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne wykładów
S-2Ocena formująca: aktywność studenta
S-3Ocena formująca: regularne sprawdzanie postępu prac związanych z przygotowaniem prezentacji
S-4Ocena podsumowująca: ocena wykonanych prezentacji

GP2_2A_B04_W01
GP2_2A_W02C-1T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-1M-1S-1

GP2_2A_B04_U02
GP2_2A_U01, GP2_2A_U04C-2T-P-1M-2, M-3S-4

GP2_2A_B04_K01
GP2_2A_K05C-2, C-1T-P-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-1M-1, M-2, M-3S-4

GP2_2A_B04_W01

GP2_2A_B04_U02
3,0Student odróżnia poszczególne rodzaje zagrożeń i z trudem opisuje niektóre związane z nimi zjawiska fizyczne.

GP2_2A_B04_K01
3,0Słaba aktywność na zajęciach oraz podczas przygotowania i przedstawiona prezentacji. Zazwyczaj szanuje pracę swoją i innych. Nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa swojego i innych.

1. Jaroszyk F. (red.), Biofizyka – podręcznik dla studentów, Wyd.Lekarskie PZWL Warszaawa, Warszawa, 2006
  2. Dobrzańska B., Dobrzański G., Kiełczewski D., Ochrona środowiska przyrodniczego, PWN, Warszawa, 2010
  3. Skórska E., Fizyka w zadaniach, Wyd. Akademii Rolniczej w Szczecinie, Szczecin, 2005

1. Ozimek E., Dźwięk i jego percepcja. Aspekty fizyczne i psychoakustyczne, PWN, Warszawa; Poznań, 2002
  2. Hrynkiewicz A. (red.), Człowiek i promieniowanie jonizujące, PWN, Warszawa, 2001

Treści programowe - projekty

Formy aktywności - projekty

A-P-1uczestnictwo w zajęciach15
A-P-2przygotowanie prezentacji8
A-P-3przygotowanie się do zajęć7

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2studiowanie literatury10
A-W-3przygotowanie do zaliczenia10
Zamierzone efekty uczenia sięGP2_2A_B04_W01Student ma wiedzę dotyczącą fizycznych zagrożeń występujących w środowisku oraz zjawisk fizycznych z tym związanych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówGP2_2A_W02Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii i biologii przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu gospodarki przestrzennej.
Cel przedmiotuC-1Przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu zagrożeń fizycznych w środowisku, ich konsekwencji i sposobów minimalizowania ryzyka.
Treści programoweT-W-2Promieniowanie jonizujące i jego oddziaływanie z materią. Wielkości i jednostki dozymetryczne. Źródła promieniowania jonizującego w środowisku. Zasady ochrony radiologicznej.
Metody nauczaniaM-1wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne wykładów
Zamierzone efekty uczenia sięGP2_2A_B04_U02Student potrafi pracować somodzielnie i w zespole. Interpretować prawa i zasady fizyczne związane z fizycznymi zagrożeniami w środowisku, wyciąga wnioski na podstawie wyników zadań problemowych i rachunkowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówGP2_2A_U01Posługuje się językiem obcym w mowie i piśmie, umie przygotować dobrze udokumentowane opracowanie problemów lub wystąpienie ustne związane z gospodarką przestrzenną.
GP2_2A_U04Umie zidentyfikować zagrożenia środowiska, potrafi posłużyć się skutecznymi metodami jego ochrony: administracyjnymi i inżynierskimi.; potrafi podjąć decyzję dotyczącą zagospodarowania przestrzeni zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Cel przedmiotuC-2Umiejętność obserwowania i interpretowania wybranych zagrożeń fizycznych w życiu codziennym.
Treści programoweT-P-1Prezentacje studentów dotyczące analizy różnych rodzajów zagrożeń fizycznych i ich źródeł na wybranym terenie.
Metody nauczaniaM-2dyskusja dydaktyczna
Sposób ocenyS-4Ocena podsumowująca: ocena wykonanych prezentacji
Zamierzone efekty uczenia sięGP2_2A_B04_K01Świadomość zagrożeń fizycznych w środowisku. Potrzeba stałego pogłębiania wiedzy. Umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność, zdolność uczenia się, komunikatywność.
Metody nauczaniaM-1wykład informacyjny
M-2dyskusja dydaktyczna