Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Menedżer i audytor systemu zarządzania jakością

Sylabus przedmiotu Style i systemy zarządzania:

Kierunek studiów Menedżer i audytor systemu zarządzania jakością
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauki techniczne
Przedmiot Style i systemy zarządzania
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Mechanicznej
Nauczyciel odpowiedzialny Roma Strulak <Roma.Strulak@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

wykładyW1 10 2,00,40egzamin
ćwiczenia audytoryjneA1 12 2,00,60zaliczenie

W-1Znajomość podstaw organizacji przedsiębiorstwa

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Koncepcje zarządzania w przedsiębiorstwie. Style zarządzania. Przepływy informacji. Parametry struktury organizacyjnej i ich projektowanie. Zmiany organizacyjne. Metody oceniania i motywowania w zarządzaniu jakością. Przywództwo dla zarządzania jakością. Praca Grupowa. Trening partycypacji decyzyjnej. Studia przypadku. Ćwiczenia praktyczne12
T-W-1Koncepcje zarządzania w przedsiębiorstwie. Style zarządzania. Przepływy informacji. Parametry struktury organizacyjnej i ich projektowanie. Zmiany organizacyjne. Metody oceniania i motywowania w zarządzaniu jakością. Przywództwo dla zarządzania jakością.10

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach12
A-A-2Opracowanie sprawozdania z ćwiczeń28
A-A-3Przygotowanie do zaliczenia10
A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Studiowanie literatury28
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia12

M-1Wykład informacyjny
M-2Metoda przypadków
M-3Ćwiczenia przedmiotowe

MAS_10A_MSZJ/13_W01
MAS_10A_W03C-1T-W-1M-1, M-2S-1

MAS_10A_MSZJ/13_U01
MAS_10A_U01, MAS_10A_U02C-2T-A-1M-3S-1

MAS_10A_MSZJ/13_K01
Student uczy się pracować w grupie.
MAS_10A_K01C-2T-A-1M-3S-1

MAS_10A_MSZJ/13_W01
3,0Posiada podstawową wiedzę dotyczącą zarządzania występujących w różnych formach organizacji. Potrafi wyróżnić i scharakteryzować różne style zarządzania, posiada wiedzę na temat przywództwa w organizacji oraz podstawowych systemów zarządzania.

MAS_10A_MSZJ/13_U01
3,0Posiada umiejętność dostosowania odpowiedniego stylu zarządzania do różnych form organizacyjnych występujących w przedsiębiorstwie oraz zna podstawy i uwarunkowania wprowadzania zmian w organizacji.

MAS_10A_MSZJ/13_K01
Student uczy się pracować w grupie.
3,0Potrafi wspólpracować z innymi przy rozwiązywaniu zadań

1. James A.F. Stoner, R. Edward Freeman, Daniel R. Gilbert, Jr., Kierowanie, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 2001
  2. Ricky W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010
  3. Henryk Król, Antoni Ludwiczyński, Zarządzanie zasobami ludzkimi. Podręcznik Tworzenie kapitału ludzkiego organizacji, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011
  4. Ken Blanchard, Przywództwo wyższego stopnia. Blanchard o przywództwie i tworzeniu efektywnych organizacji, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach12
A-A-2Opracowanie sprawozdania z ćwiczeń28
A-A-3Przygotowanie do zaliczenia10

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Studiowanie literatury28
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia12
Zamierzone efekty uczenia sięMAS_10A_MSZJ/13_W01Student uzyskuje wiedzę dotyczącą zarządzania występujących w różnych formach organizacji. Potrafi wyróżnić i scharakteryzować różne style zarządzania, posiada wiedzę na temat przywództwa w organizacji oraz podstawowych systemów zarządzania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMAS_10A_W03ma podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę z zakresu zarządzania i inżynierii jakości, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania funkcjami technicznymi na poziomie strategicznym w obszarze jakości
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z wiedzą z zakresu stylów i systemów zarządzania występujących w różnych formach organizacji.
Treści programoweT-W-1Koncepcje zarządzania w przedsiębiorstwie. Style zarządzania. Przepływy informacji. Parametry struktury organizacyjnej i ich projektowanie. Zmiany organizacyjne. Metody oceniania i motywowania w zarządzaniu jakością. Przywództwo dla zarządzania jakością.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
M-2Metoda przypadków
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Ocenie każdorazowo podlegają zadania wykonywane na ćwiczeniach – średnia uzyskana z wszystkich wykonanych ćwiczeń jest oceną końcową na zaliczenie ćwiczeń. Dodatkowo oceniana jest wiedza studenta podczas egzaminu ustnego z wykładów.
Zamierzone efekty uczenia sięMAS_10A_MSZJ/13_U01Student uzyskuje umiejętność dostosowania odpowiedniego stylu zarządzania do różnych form organizacyjnych występujących w przedsiębiorstwie oraz zna podstawy i uwarunkowania wprowadzania zmian w organizacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMAS_10A_U01potrafi pracować indywidualnie i w zespole, kierować zespołami działalności twórczej w produkcji
MAS_10A_U02potrafi przygotować i przedstawić prezentację ustną, dotyczącą szczegółowych zagadnień z zakresu inżynierii produkcji
Cel przedmiotuC-2Ukształtowanie umiejętności dostosowania odpowiedniego stylu zarządzania do różnych form organizacyjnych występujących w przedsiębiorstwie.
Treści programoweT-A-1Koncepcje zarządzania w przedsiębiorstwie. Style zarządzania. Przepływy informacji. Parametry struktury organizacyjnej i ich projektowanie. Zmiany organizacyjne. Metody oceniania i motywowania w zarządzaniu jakością. Przywództwo dla zarządzania jakością. Praca Grupowa. Trening partycypacji decyzyjnej. Studia przypadku. Ćwiczenia praktyczne
Metody nauczaniaM-3Ćwiczenia przedmiotowe
Zamierzone efekty uczenia sięMAS_10A_MSZJ/13_K01Student uczy się pracować w grupie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMAS_10A_K01potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role oraz określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania
Metody nauczaniaM-3Ćwiczenia przedmiotowe
3,0Potrafi wspólpracować z innymi przy rozwiązywaniu zadań