Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Menedżer i audytor systemu zarządzania jakością

Sylabus przedmiotu Koszty jakości:

Kierunek studiów Menedżer i audytor systemu zarządzania jakością
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauki techniczne
Przedmiot Koszty jakości
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Mechanicznej
Nauczyciel odpowiedzialny Andrzej Kwintowski <Andrzej.Kwintowski@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA1 4 1,00,50zaliczenie

W-1Znajomość tabliczki mnożenia, umiejętność posługiwania sie kalkulatorem, Podstawowa wiedza z zakresu mikro- i makroekonomii

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Koszty w procesie informacyjnym firm. Identyfikacja miejsc powstawania kosztów jakości w przedsiębiorstwie. Procedura RKJ. Prezentacja praktycznych rozwiązań wdrożonych RKJ. Efektywność SZJ.4
T-W-1Podstawowe pojęcia określające zużycie czynników produkcji. Koszty w procesie informacyjnym firm. Identyfikacja miejsc powstawania kosztów jakości w przedsiębiorstwie. Procedura RKJ. Prezentacja praktycznych rozwiązań wdrożonych RKJ. Efektywność SZJ.4

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach4
A-A-2Studiowanie literatury7
A-A-3Opracowanie sprawozdania z ćwiczeń10
A-A-4Przygotowanie do zaliczenia4
A-W-1uczestnictwo w zajęciach4
A-W-2Studiowanie literatury11
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10

M-1Wykład informacyjny
M-2Metoda przypadków
M-3Ćwiczenia przedmiotowe

S-2Ocena formująca: Opracowanie i zaliczenie sprawozdania z wykładów i ćwiczeń.

MAS_10A_MSZJ/07_W01
MAS_10A_W02, MAS_10A_W01, MAS_10A_W03C-1T-A-1, T-W-1M-1, M-2, M-3S-1, S-2

MAS_10A_MSZJ/07_U01
MAS_10A_U05C-1T-A-1M-2, M-3S-2

MAS_10A_MSZJ/07_K01
Słuchacz uczy się pracować w grupie.
MAS_10A_K01C-1T-A-1M-2, M-3S-2

MAS_10A_MSZJ/07_W01
3,0Słuchacz posiada podstawową wiedzę o kosztach i rachunku kosztów jakości.

MAS_10A_MSZJ/07_U01
3,0Słuchacz posiada podstawową umiejętność identyfikacji miejsc powstawania kosztów jakości oraz opracowania procedury Rachunku Kosztów Jakości.

MAS_10A_MSZJ/07_K01
Słuchacz uczy się pracować w grupie.
3,0Student porafi pracować w grupie.

1. K. Czubakowska, K. Winiarska, Rachunek kosztów w przemyśle, handlu, usługach, ODDK, Gdańsk, 2002
  2. E. Nowak, R. Piechota, M. Wierzbiński, Rachunek kosztów w zarządzaniu przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa, 2004

1. A. Karmańska, Zarządzanie kosztami a rachunkowość finansowa, Difin, 2007

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach4
A-A-2Studiowanie literatury7
A-A-3Opracowanie sprawozdania z ćwiczeń10
A-A-4Przygotowanie do zaliczenia4

A-W-1uczestnictwo w zajęciach4
A-W-2Studiowanie literatury11
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10
Zamierzone efekty uczenia sięMAS_10A_MSZJ/07_W01Słuchacz otrzymuje uporządkowaną wiedzę kosztach i rachunku kosztów jakości. Wiedza ta poparta jest praktycznym wykorzystaniem rachunku kosztów jakości w MŚP.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMAS_10A_W02ma uporządkowaną wiedzę z zakresu planowania, optymalizacji, oceny i prognozowania wyników
MAS_10A_W01zna zaawansowane metody, techniki, narzędzia w obszarze inżynierii jakości
MAS_10A_W03ma podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę z zakresu zarządzania i inżynierii jakości, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania funkcjami technicznymi na poziomie strategicznym w obszarze jakości
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z procedurą rachunku koszów jakości w przedsiebiorstwie.
Treści programoweT-A-1Koszty w procesie informacyjnym firm. Identyfikacja miejsc powstawania kosztów jakości w przedsiębiorstwie. Procedura RKJ. Prezentacja praktycznych rozwiązań wdrożonych RKJ. Efektywność SZJ.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
M-2Metoda przypadków
M-3Ćwiczenia przedmiotowe
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie ustne potwierdzające przyswojenie i zrozumienie wiedzy oraz posiadanie umiejętności .
S-2Ocena formująca: Opracowanie i zaliczenie sprawozdania z wykładów i ćwiczeń.
3,0Słuchacz posiada podstawową wiedzę o kosztach i rachunku kosztów jakości.
Zamierzone efekty uczenia sięMAS_10A_MSZJ/07_U01Słuchacz uzyskuje umiejętność identyfikacji miejsc powstawania kosztów jakości oraz opracowania procedury Rachunku Kosztów Jakości.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMAS_10A_U05ma umiejętność przeprowadzania wstępnej analizy ekonomicznej podejmowanych działań inżynierskich w obszarze jakości
Metody nauczaniaM-2Metoda przypadków
M-3Ćwiczenia przedmiotowe
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Opracowanie i zaliczenie sprawozdania z wykładów i ćwiczeń.
Zamierzone efekty uczenia sięMAS_10A_MSZJ/07_K01Słuchacz uczy się pracować w grupie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMAS_10A_K01potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role oraz określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania
Metody nauczaniaM-2Metoda przypadków
M-3Ćwiczenia przedmiotowe
3,0Student porafi pracować w grupie.