Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Inżynieria transportu (N2)

Sylabus przedmiotu Rekonstrukcja wypadków drogowych:

Kierunek studiów Inżynieria transportu
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Rekonstrukcja wypadków drogowych
Jednostka prowadząca Katedra Eksploatacji Pojazdów Samochodowych
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Mrozik <Malgorzata.Mrozik@zut.edu.pl>

projektyP3 5 0,80,44zaliczenie

W-1Wiedza z zakresu matematyki i fizyki.

C-1Nabycie wiedzy dotyczącej przeprowadzania rekonstrukcji wypadku drogowego.

projekty
T-P-1Rozwiązywanie i analiza zadań problemowych dotyczących rekonstrukcji zdarzeń drogowych.5
T-W-1Wprowadzenie. Przepisy i zasady ogólne.1
T-W-2Opis miejsca i okoliczności zdarzenia drogowego.1
T-W-3Powypadkowe badania pojazdów uczestniczących w zdarzeniu drogowym.1
T-W-4Dokumentacja fotograficzna zdarzenia drogowego i przekształcenia fotograficzne.1
T-W-5Analiza przestrzenno-czasowa zdarzenia drogowego.2
T-W-6Wyznaczanie prędkości przedwypadkowej pojazdów uczestniczących w wypadkach drogowych.1
T-W-7Rekonstrukcja wypadku zderzenia samochodów.2
T-W-8Programy komputerowe stosowane w rekonstrukcji wypadków i zdarzeń drogowych.1

projekty
A-P-1Udział w zajęciach.5
A-P-2Przygotowanie do zajeć.3
A-P-3Przygotowanie do zaliczenia.12
A-W-1Udział w wykładach.10
A-W-2Przygotowanie się do zaliczenia.10
A-W-3Samodzielne studiowanie literatury dotyczącej tematyki przedmiotu.11

IT_2A_C08-1_W01
IT_2A_W04C-3, C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-8M-1, M-2S-1

IT_2A_C08-1_U01
IT_2A_U15C-2T-P-1M-2S-2, S-3

IT_2A_C08-1_K01
Student potrafi pracować w zespole.
IT_2A_K03C-3T-P-1M-2S-3

IT_2A_C08-1_W01
3,0Ugruntowana wiedza podstawowa na temat kolizji i wypadku drogowego, rodzajach zderzeń pojazdów oraz procesach rekonstrukcji wypadku drogowego.

IT_2A_C08-1_U01
3,0Student omawia zadania problemowe w zakresie podstawowym.

IT_2A_C08-1_K01
Student potrafi pracować w zespole.
3,0Student ujawnia mierne zaangażowanie w pracy zespołowej przy rozwiązywaniu zadań problemowych.

1. Wierciński J. (red.), Wypadki drogowe - elementy analizy technicznej, WKiŁ, Warszawa, 1985
  2. Wicher J., Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, WKiŁ, Warszawa, 2002
  3. Wicher J., Zagadnienia bezpieczeństwa samochodu, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1998
  4. Prochowski L. i inni, Podstawy rekonstrukcji wypadków drogowych, WKiŁ, Warszawa, 2008
  5. Praca zbiorowa, Wypadki drogowe - Vademecum biegłego sądowego, IES, Kraków, 2006

1. Ustawa, Prawo o ruchu drogowym, 2011

Treści programowe - projekty

T-W-1Wprowadzenie. Przepisy i zasady ogólne.1
T-W-2Opis miejsca i okoliczności zdarzenia drogowego.1
T-W-3Powypadkowe badania pojazdów uczestniczących w zdarzeniu drogowym.1
T-W-5Analiza przestrzenno-czasowa zdarzenia drogowego.2
T-W-7Rekonstrukcja wypadku zderzenia samochodów.2

Formy aktywności - projekty

A-P-1Udział w zajęciach.5
A-P-2Przygotowanie do zajeć.3
A-P-3Przygotowanie do zaliczenia.12

A-W-1Udział w wykładach.10
A-W-2Przygotowanie się do zaliczenia.10
A-W-3Samodzielne studiowanie literatury dotyczącej tematyki przedmiotu.11
Zamierzone efekty uczenia sięIT_2A_C08-1_W01Student ma wiedzę na temat pojęcia kolizji i wypadku drogowego, rodzajów zderzeń samochodów oraz procesu rekonstrukcji wypadku drogowego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIT_2A_W04ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w kluczowych zagadnieniach kierunku Transport takich jak: konstrukcja i eksploatacja pojazdów, techniki wytwarzania, automatyzacja, metrologia, eksploatacja maszyn, energetyka
Cel przedmiotuC-3Nabycie kompetencji zespołowego prowadzenia analizy rekonstrukcji wypadku drogowego.
C-1Nabycie wiedzy dotyczącej przeprowadzania rekonstrukcji wypadku drogowego.
Treści programoweT-W-5Analiza przestrzenno-czasowa zdarzenia drogowego.
T-W-1Wprowadzenie. Przepisy i zasady ogólne.
T-W-2Opis miejsca i okoliczności zdarzenia drogowego.
T-W-3Powypadkowe badania pojazdów uczestniczących w zdarzeniu drogowym.
T-W-7Rekonstrukcja wypadku zderzenia samochodów.
Metody nauczaniaM-1Wykład ukierunkowany na wyjaśnienie zasad przeprowadzania rekonstrukcji wypadku drogowego.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie ustnej lub pisemnej obejmujące w sposób syntetyczny materiał wykładów i zajęć projektowych.
Zamierzone efekty uczenia sięIT_2A_C08-1_U01Student potrafi rozwiązywać zadania problemowe dotyczące ruchu pojazdów i rekonstrukcji wybranych zdarzeń drogowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIT_2A_U15potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania i ocenić istniejące rozwiązania techniczne dotyczące pojazdów samochodowych, systemów i procesów transportowych i usług w zakresie transportu i ruchu drogowego
Cel przedmiotuC-2Nabycie umiejętności wykonywania obliczeń zarówno w zadaniach problemowych jak również w poruszaniu się w programach służących do symulacji zderzeń pojazdów.
Treści programoweT-P-1Rozwiązywanie i analiza zadań problemowych dotyczących rekonstrukcji zdarzeń drogowych.
Metody nauczaniaM-2Zajęcia projektowe polegające na zespołowym rozwiązywaniu zadań problemowych.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Ocenianie postępów podczas nabywania umiejętności rozwiązywania zadań problemowych.
3,0Student omawia zadania problemowe w zakresie podstawowym.
Zamierzone efekty uczenia sięIT_2A_C08-1_K01Student potrafi pracować w zespole.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIT_2A_K03potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Ocenianie przygotowania i prezentacji wybranych problemów.