Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Energetyka (S2)

Sylabus przedmiotu Zintegrowane laboratorium:

Kierunek studiów Energetyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Zintegrowane laboratorium
Jednostka prowadząca Katedra Techniki Cieplnej
Nauczyciel odpowiedzialny Mariusz Orłowski <Mariusz.Orlowski@zut.edu.pl>

laboratoriaL2 60 3,01,00zaliczenie

W-1Podstawy wymiany ciepła i termodynamiki technicznej, siłownie energetyczne.

laboratoria
T-L-1Badanie przewodności cieplnej materiałów. Bilans kotła i badanie wymienników ciepła. Badanie ogniwa paliwowego. Badanie siłowni ORC. Badanie silnika zasilanego biopaliwem. Badanie właściwości biopaliwa. Laboratoria terenowe - wizyta w elektrowni konwencjonalnej, wodnej, wiatrowej.60

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.60
A-L-2Przygotowanie do zajęć, przygotowanie do zaliczenia, wykonanie sprawozdań - praca własna.7
A-L-3Konsultacje8

M-1Ćwiczenia laboratoryjne.

ENE_2A_C09_W01
ENE_2A_W04, ENE_2A_W10C-1T-L-1M-1S-1

ENE_2A_C09_U01
ENE_2A_U08, ENE_2A_U10C-1T-L-1M-1S-1

ENE_2A_C09_K01
Student udowadnia zdolność pracowania w grupie.
ENE_2A_K05C-1T-L-1M-1S-1

ENE_2A_C09_W01
3,0Wykonanie wszystkich sprawozdań oraz pisemne zaliczenie wszystkich zrealizowanych ćwiczeń laboratoryjnych w stopniu dostatecznym.

ENE_2A_C09_U01

ENE_2A_C09_K01
Student udowadnia zdolność pracowania w grupie.

1. Praca zbiorowa (red. Fodemski T.R.), Pomiary cieplne, WNT, Warszawa, 2001
  2. Praca zbiorowa (red. Pudlik W.), Termodynamika-Laboratorium Miernictwa Cieplnego, Politechnika Gdańska, Gdańsk, 1993
  3. Kołodziejczyk L., Pomiary w inżynierii sanitarnej, Arkady, Warszawa, 1980

1. Praca zbiorowa (red. Mieszkowski M.), Pomiary cieplne i energetyczne, WNT, Warszawa, 1985
  2. Kotlewski F., Pomiary w technice cieplnej, WNT, Warszawa, 1972

Treści programowe - laboratoria

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.60
A-L-3Konsultacje8
Zamierzone efekty uczenia sięENE_2A_C09_W01Student zna metody pomiarowe stosowwane w układach eneregtycznych oraz ich poszczególnych elementach.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówENE_2A_W04Ma rozszerzoną wiedzę w zakresie miernictwa elektroenergetycznego oraz współczesnych systemów pomiarowych, w szczególności w zakresie doboru aparatury i analizy niepewności pomiarów
ENE_2A_W10Ma rozszerzoną i uporządkowaną wiedzę w dziedzinie energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, w tym energetyki odnawialnej i jądrowej
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z medodami pomiarowymi stosowanymi w układach energtycznych oraz poszczególnych jego elementach. Praktyczne przeprowadzenie pomiarów.
Treści programoweT-L-1Badanie przewodności cieplnej materiałów. Bilans kotła i badanie wymienników ciepła. Badanie ogniwa paliwowego. Badanie siłowni ORC. Badanie silnika zasilanego biopaliwem. Badanie właściwości biopaliwa. Laboratoria terenowe - wizyta w elektrowni konwencjonalnej, wodnej, wiatrowej.
Metody nauczaniaM-1Ćwiczenia laboratoryjne.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych, wykonanie sprawozdań z przeprowadzonych pomiarów.
Zamierzone efekty uczenia sięENE_2A_C09_U01W wyniku przeprowadzonych zajęc student powinien umieć dobrać odpowiednie metody pomiarowe oraz wykonać pomiary pozwalające na ocenę funkcjonowania urzadzeń i układów energetycznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówENE_2A_U08Potrafi zaplanować i przeprowadzić eksperyment, w tym pomiary i symulacje komputerowe w zakresie elementów i całego systemu energetycznego oraz interpretować uzyskane wyniki
ENE_2A_U10Potrafi ocenić przydatność metod i narzędzi wykorzystywanych w pomiarach, diagnostyce i wspomaganiu decyzji związanych z procesami energetycznymi
Metody nauczaniaM-1Ćwiczenia laboratoryjne.
Zamierzone efekty uczenia sięENE_2A_C09_K01Student udowadnia zdolność pracowania w grupie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówENE_2A_K05Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role oraz odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania