Wydział Ekonomiczny - Ekonomia (N1)
specjalność: Handel zagraniczny

Sylabus przedmiotu Historia stosunków międzynarodowych:

Kierunek studiów Ekonomia
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta licencjat
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Historia stosunków międzynarodowych
Specjalność Handel zagraniczny
Jednostka prowadząca Katedra Analizy Systemowej i Marketingu
Nauczyciel odpowiedzialny Piotr Nowaczyk <Piotr.Nowaczyk@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Arkadiusz Malkowski <Arkadiusz.Malkowski@zut.edu.pl>

W-1Opanowanie wiedzy z zakresu makro, mikroekonomii.

C-1Opanowanie przez studentów podstawowej wiedzy na temat rozwoju stosunków międzynarodowych.

T-W-1Międzynarodowe stosunki gospodarcze w starożytności1
T-W-2Okres średniowiecza w międzynarodowych stosunkach gospodarczych.1
T-W-3Rozwój teorii międzynarodowych stosunków gospodarczych przed okresem rewolucji technicznej.1
T-W-4Międzynarodowe stosunki gospodarcze w okresie Kongresu Wiedeńskiego i Świętego Przymierza.1
T-W-5Stosunki międzynarodowe w Ameryce Anglosaskiej i Łacińskiej.1
T-W-6Epoka kolonialno-imperialna (1870-1918): zjednoczenie Niemiec i Włoch, skutki dla stosunków międzynarodowych.1
T-W-7Narastanie sprzeczności między państwami europejskimi przed I wojną światową, stosunki międzynarodowe w końcu XIX wieku i na początku wieku XX na Zachodniej Półkuli, Dalekim Wschodzie i Afryce oraz narodziny, funkcjonowanie i destrukcja wersalskiego ładu pokojowego.1
T-W-8Od II wojny światowej do odprężenia.1
T-W-9Stosunki międzynarodowe po roku 80.1

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach9
A-W-2Przygotowanie się do zaliczenia przedmiotu.51

M-2Prezentacje multimedialne

E_1A_D6/2_W01
E_1A_W03, E_1A_W04C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-8, T-W-9M-2, M-1, M-3, M-4S-1

E_1A_D6/2_U01
E_1A_U12, E_1A_U19C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-8, T-W-9M-2, M-1, M-3, M-4S-1

E_1A_D6/2_K01
E_1A_K05C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-8, T-W-9M-2, M-1, M-3, M-4S-1

E_1A_D6/2_W01
2,0Student opanował poniżej 60% wiedzy z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.
3,0Student opanował od 60 do 69% wiedzy z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.
3,5Student opanował od 70 do 79% wiedzy z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.
4,0Student opanował od 80 do 89% wiedzy z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.
4,5Student opanował od 90 do 95% wiedzy z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.
5,0Student opanował od 96 do 100% wiedzy z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.

E_1A_D6/2_U01

E_1A_D6/2_K01

1. Przewłocki J., Stolarczyk M. red., Stosunki międzynarodowe w Europie na przełomie XX i XXI wieku Wybrane aspekty, Wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2002
  2. W. Dobrzycki, Historia stosunków międzynarodowych w czasach nowożytnych 1815-1945, Warszawa, 1996

1. Haliżak E., Kuźniar R., Michałowska G., Parzymies S., Symonides J., Zięba R., Stosunki międzynarodowe w XXI wieku, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa, 2006
  2. J. Kukułka, Historia współczesnych stosunków międzynarodowych 1945-1994, Warszawa, 1994
  3. Ciosek S., Gawrycki M., Grzeloński B., Jaskiernia Oseski., Koseski A., Kosicki A., Współczesne stosunki międzynarodowe, Wyd. Wydawnictwo Akademii Finansów, Warszawa, 2008

T-W-1Międzynarodowe stosunki gospodarcze w starożytności1
T-W-2Okres średniowiecza w międzynarodowych stosunkach gospodarczych.1
T-W-5Stosunki międzynarodowe w Ameryce Anglosaskiej i Łacińskiej.1
T-W-8Od II wojny światowej do odprężenia.1
T-W-9Stosunki międzynarodowe po roku 80.1

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach9
A-W-2Przygotowanie się do zaliczenia przedmiotu.51
Zamierzone efekty uczenia sięE_1A_D6/2_W01Student posiada wiedzę z zakresu zmian w kształtowaniu międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówE_1A_W03Ma podstawową wiedzę na temat relacji między strukturami i instytucjami społecznymi w skali krajowej i międzynarodowej
E_1A_W04Identyfikuje podstawowe rodzaje więzi społecznych, ich wpływ na gospodarkę oraz zna rządzące nimi prawidłowości
Cel przedmiotuC-2Opanowanie definiowania trendów i zdarzeń kluczowych dla rozwoju wymiany międzynarodowej.
Treści programoweT-W-5Stosunki międzynarodowe w Ameryce Anglosaskiej i Łacińskiej.
M-4Metoda przypadków
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Test lub zaliczenie pisemne bądź ustne pozwalające ustalić stopień opanowania celów.
Zamierzone efekty uczenia sięE_1A_D6/2_U01Student potrafi objaśnić jakie zmiany zachodziły w obrębie stosunków międzynarodowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówE_1A_U12Posiada umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych
E_1A_U19Interpretuje wybrane problemy współczesnej gospodarki w świetle dorobku i poglądów autorytetów ekonomii
M-4Metoda przypadków
Zamierzone efekty uczenia sięE_1A_D6/2_K01Student posiadakompetencje w zakresie definiowania etapów rozwoju stosunków międzynarodowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówE_1A_K05Myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy