Wydział Elektryczny - Automatyka i robotyka (S1)

Sylabus przedmiotu Elementy identyfikacji w zastosowaniach pomiarowych:

Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Elementy identyfikacji w zastosowaniach pomiarowych
Jednostka prowadząca Katedra Automatyki i Robotyki
Nauczyciel odpowiedzialny Artur Wollek <Artur.Wollek@zut.edu.pl>

laboratoriaL6 15 1,50,38zaliczenie

W-1Podstawy analizy matematycznej i algebry liniowej.
W-2Podstawy z teorii prawdopodobieństwa i zmiennych losowych.

laboratoria
T-L-1Wykorzystanie technik estymacji średniokwadratowej do pomiaru masy.5
T-L-2Opracowanie danych pomiarowych z wymorzystaniem metody największej wiarygodności na przykładzie ważenia dynamicznego.5
T-L-3Optymalizacja układu pomiarowego w opraciu o częstotliwościowe metody identyfikacji.5
T-W-1Wprowadzenie do wykładów.1
T-W-2Podstawowe zadania w procesie identyfikacji.2
T-W-3Estymacja średniokwadratowa.4
T-W-4Metoda największej wiarygodności.4
T-W-5Częstotliwościowe metody identyfikacji.4

laboratoria
A-L-1Obowiązkowy udział w zajęciach15
A-L-2Przygotowanie do zajęć20
A-L-3Przygotowanie do zaliczenia10
A-W-1Obowiązkowy udział w zajęciach.15
A-W-2Studiowanie literatury oraz przygotowanie do zaliczenia.30

M-1Wykład informacyjno - problemowy.
M-2Zajęcia laboratoryjne.

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie ustne i/lub pisemne.

AR_1A_C22.1_W01
AR_1A_W04C-1T-W-1, T-W-5, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1S-1

AR_1A_C22.1_U01
AR_1A_U07C-2T-L-2, T-L-3, T-L-1M-2S-2

AR_1A_C22.1_W01
3,0Student potrafi scharakteryzować podstawowe techniki pomiarowe oparte o popularne algorytmy identyfikacji.

AR_1A_C22.1_U01
3,0Student potrafi dobrać i zastosować metody pomiarowe wykorzystujące współczesne techniki identyfikacji.

1. R. Pintelon, J. Schoukens, System Identification: A Frequency Domain Approach, John Wiley & Sons, 2012, 2
  2. M. Niedźwiecki, Identification of Time-varying Processes, John Wiley & Sons, 2000, 1

1. J.A. Gubner, Probability and Random Processes for Electrical and Computer Engineers, Cambridge University Press, 2006, 1
  2. G. Strang, Introduction to Linear Algebra, Wellesley - Cambridge Press, 2009, 4

Treści programowe - laboratoria

T-L-1Wykorzystanie technik estymacji średniokwadratowej do pomiaru masy.5

T-W-1Wprowadzenie do wykładów.1
T-W-2Podstawowe zadania w procesie identyfikacji.2
T-W-3Estymacja średniokwadratowa.4
T-W-4Metoda największej wiarygodności.4
T-W-5Częstotliwościowe metody identyfikacji.4

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Obowiązkowy udział w zajęciach15
A-L-2Przygotowanie do zajęć20
A-L-3Przygotowanie do zaliczenia10

A-W-1Obowiązkowy udział w zajęciach.15
A-W-2Studiowanie literatury oraz przygotowanie do zaliczenia.30
Zamierzone efekty kształceniaAR_1A_C22.1_W01Student potrafi scharakteryzować podstawowe techniki pomiarowe oparte o popularne algorytmy identyfikacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAR_1A_W04Ma podstawową wiedzę w zakresie metrologii, zna typowe metody pomiarów przemysłowych, metody i narzędzia niezbędne do analizy wyników pomiarów, a także stan aktualny i tendencje rozwojowe w zakresie czujników, przetworników oraz systemów pomiarowych.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z podstawowymi technikami identyfikacji w zastosowaniach pomiarowych.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie do wykładów.
T-W-5Częstotliwościowe metody identyfikacji.
T-W-2Podstawowe zadania w procesie identyfikacji.
T-W-3Estymacja średniokwadratowa.
T-W-4Metoda największej wiarygodności.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjno - problemowy.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie ustne i/lub pisemne.
Zamierzone efekty kształceniaAR_1A_C22.1_U01Student potrafi dobrać i zastosować metody pomiarowe wykorzystujące współczesne techniki identyfikacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAR_1A_U07Potrafi dobrać typowe metody pomiaru oraz odpowiednie czujniki i przetworniki, a także ocenić przydatność nowych rozwiązań do realizacji zadań związanych z automatycznym sterowaniem.
Cel przedmiotuC-2Ukształtowanie umiejętności z zakresu projektowania systemów pomiarowych z wykorzystaniem technik identyfikacji.
Treści programoweT-L-2Opracowanie danych pomiarowych z wymorzystaniem metody największej wiarygodności na przykładzie ważenia dynamicznego.
T-L-1Wykorzystanie technik estymacji średniokwadratowej do pomiaru masy.
Metody nauczaniaM-2Zajęcia laboratoryjne.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Ocena przygotowywania studenta do realizacji ćwiczenia laboratoryjnego oraz ocena wyników ćwiczenia laboratoryjnego na podstawie sprawozdań.