Wydział Budownictwa i Architektury - Inżynieria środowiska (S1)

Sylabus przedmiotu Dokumentacje hydrol. i pozwol. wodno-prawne:

Kierunek studiów Inżynieria środowiska
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Dokumentacje hydrol. i pozwol. wodno-prawne
Jednostka prowadząca Katedra Budownictwa Wodnego
Nauczyciel odpowiedzialny Dorota Libront <Dorota.Libront@zut.edu.pl>

W-1Znajomość podstaw hydrologii

T-W-1Prawo ochrony środowiska - oddziaływanie budowli na środowisko (raporty)2
T-W-2Prawo wodne - pozwolenia wodnoprawne4
T-W-3Prawo wodne - operaty wodnoprawne4
T-W-4Prawo wodne - upoważnione organy do wydawania pozwoleń wodnoprawnych1
T-W-5Rozporzadzenia dotyczące: jakości wody do picia, warunków odprowadzenia scieków do wód lub gruntu, klasyfikacji przyrodniczej rzek, klasyfikacji budowli wodnych.4
T-W-6Dokumentacja hydrologiczna w operacie wodnoprawnym - charakterystyka fizjograficzna zlewni, niezbędna do określenia przepływów, bezpośrednie metody określania przepływów charakterystycznych i umownych.2
T-W-7Dokumentacja hydrologiczna w operacie wodnoprawnym - przenoszenie informacji hydrologicznych z przekrojów kontrolowanych na obliczeniowe (ekstrapolacja, interpolacja)1
T-W-8Dokumentacja hydrologiczna w operacie wodnoprawnym - przenoszenie informacji hydrologicznych z rzeki kontrolowanej na przekrój rzeki niekontrolowanej.1
T-W-9Dokumentacja hydrologiczna w operacie wodnoprawnym - formuła roztopowa i opadowa określania przepływów prawdopodobnych.4
T-W-10Dokumentacja hydrologiczna w operacie wodnoprawnym - formuły regionalne określania przepływów charakterystycznych.3
T-W-11Dokumentacja hydrologiczna w operacie wodnoprawnym - model odpływu ze zlewni (np. SCS).3
T-W-12Sprawdzian - test wielokrotnego wyboru1

A-W-1Udział w wykładach.30
A-W-2Studiowanie literatury.18
A-W-3Przygotowanie do sprawdzianu.8
A-W-4Udział w konsultacjach.4

M-1Metody podające (wykład )

S-1Ocena podsumowująca: zaliczenie wykładów pod koniec semestru (test wyboru)

IS_1A_S1/C/18_W01
IS_1A_W19C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-8, T-W-4, T-W-5, T-W-7, T-W-6, T-W-9, T-W-11, T-W-12, T-W-10M-1S-1

IS_1A_S1/C/18_U01
IS_1A_U10, IS_1A_U13, IS_1A_U20, IS_1A_U05C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-8, T-W-4, T-W-5, T-W-7, T-W-6, T-W-9, T-W-11, T-W-12, T-W-10M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

IS_1A_S1/C/18_K01
IS_1A_K02C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-8, T-W-4, T-W-5, T-W-7, T-W-6, T-W-9, T-W-11, T-W-12, T-W-10M-1S-1

IS_1A_S1/C/18_W01
2,0Nie ma dostatecznej wiedzy z zakresu prawa wodnego, ochrony środowiska oraz hydrologii.
3,0Ma dostateczną wiedzę z zakresu prawa wodnego, ochrony środowiska oraz hydrologii. Test rozwiązuje w granicach 50%.

IS_1A_S1/C/18_U01
2,0Nie potrafi ocenić wpływu projektowanego urządzenia lub budowli wodnej na środowisko wodne w aspekcie wymagań prawa wodnego.
3,0W dostatecznym stopniu potrafi ocenić wpływ urządzenia lub budowli wodnej na środowisko wodne w aspekcie wymagań prawa wodnego.

IS_1A_S1/C/18_K01
2,0Nie rozumie pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inżynierskiej oraz jej wpływu na środowisko.
3,0W dostatecznym stopniu rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej oraz jej wpływ na środowisko.

1. Prawo wodne i rozporządzenia wykonawcze - aktualne, 2012
  2. Prawo ochrony środowiska i rozporzadzenia wykonawcze - aktualne, 2012
  3. Byczkowski A., Hydrologia t.1 i t.2, SGGW, Warszawa, 1999

1. Ciepielowski A.,Dąbkowski L., Metody obliczeń przepływów maksymalnych w małych zlewniach rzecznych (z przykładami), Oficyna Wydawnicza Projprzem-EKO, Bydgoszcz, 2006

T-W-1Prawo ochrony środowiska - oddziaływanie budowli na środowisko (raporty)2
T-W-2Prawo wodne - pozwolenia wodnoprawne4
T-W-3Prawo wodne - operaty wodnoprawne4
T-W-4Prawo wodne - upoważnione organy do wydawania pozwoleń wodnoprawnych1
T-W-12Sprawdzian - test wielokrotnego wyboru1

A-W-1Udział w wykładach.30
A-W-2Studiowanie literatury.18
A-W-3Przygotowanie do sprawdzianu.8
A-W-4Udział w konsultacjach.4
Zamierzone efekty kształceniaIS_1A_S1/C/18_W01Ma wiedzę z zakresu prawa wodnego, ochrony środowiska oraz poszerzona wiedzę z hydrologii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIS_1A_W19Ma podstawową wiedzę niezbędną do rozumienia prawnych uwarunkowań działalności inżynierskiej oraz wpływu różnych realizacji technicznych na środowisko, zna normy oraz wytyczne techniczne stosowane w inżynierii środowiska
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie się z normami prawnymi w zakresie zarządzania gospodarką wodną oraz z potrzebnym zakresem wykonania dokumentacji hydrologicznej.
Metody nauczaniaM-1Metody podające (wykład )
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie wykładów pod koniec semestru (test wyboru)
Zamierzone efekty kształceniaIS_1A_S1/C/18_U01Potrafi ocenić wpływ projektowanego urządzenia lub budowli wodnej na środowisko wodne, dostosowując je do aktualnych wymagań prawa wodnego i planów gospodarowania wodami.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIS_1A_U10Potrafi stosować przepisy prawa budowlanego, wodnego i ochrony środowiska
IS_1A_U13Potrafi sporządzić dokumentację dotyczącą realizacji zadania inżynierskiego
IS_1A_U20Umie analizować i ocenić wpływ urządzenia, procesu, technologii lub systemu na środowisko
IS_1A_U05Potrafi rozwiązać podstawowe zagadnienia inżynierskie z zakresu studiowanego kierunku
Metody nauczaniaM-1Metody podające (wykład )
Zamierzone efekty kształceniaIS_1A_S1/C/18_K01Rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej oraz jej wpływ na środowisko.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIS_1A_K02Rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej oraz jej wpływ na środowisko