Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Kynologia (N1)

Sylabus przedmiotu Układanie psów myśliwskich:

Kierunek studiów Kynologia
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Obszary studiów nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne, studia inżynierskie
Profil praktyczny
Przedmiot Układanie psów myśliwskich
Jednostka prowadząca Katedra Nauk o Zwierzętach Przeżuwających
Nauczyciel odpowiedzialny Jerzy Wójcik <Jerzy.Wojcik@zut.edu.pl>

zajęcia terenoweT7 10 0,60,60zaliczenie

W-1Student ma podstawową wiedzę o gatunku, rasach oraz ich przydatności. Potrafi wybrać rasę do specjalistycznego wykorzystania w myślistwie.

zajęcia terenowe
T-T-1Szkolenie wyżłów.2
T-T-2Szkolenie dzikarzy.2
T-T-3Układanie norowców.2
T-T-4Szkolenie posokowców.2
T-T-5Szkolenie tropowców.2
T-W-1Rys historyczny kynologii myśliwskiej w Polsce i na świecie. Zadania psów myśliwskich.1
T-W-2Podstawy układania psa. Elementy szkolenia i prowadzenia psa.1
T-W-3Bezpieczeństwo i poszukiwanie zaginionych psów. Wady psów myśliwskich.1
T-W-4Charakterystyka klas użytkowych psów.1

zajęcia terenowe
A-T-1Przygotowanie się do zajęć terenowych.10
A-T-2Studiowanie wskazanej literatury.4
A-T-3Przygotowanie do zaliczenia ćwiczeń.4
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.6
A-W-2Przygotowanie do kolokwium.2
A-W-3Studiowanie wskazanej literatury.4

M-1Wykład informacyjny.
M-2Prezentacje multimedialne przy wykorzystaniu komputera i projektora.
M-5Dyskusja dydaktyczna.

S-1Ocena formująca: Kolokwia cząstkowe.
S-2Ocena formująca: Ocena aktywności na zajęciach.
S-3Ocena formująca: Ocena umiejętności praktycznych ułożenia pasa.
S-4Ocena formująca: Zaliczenie końcowe na podstawie kolokwiów, umiejętności praktycznych i aktywności na zajęciach.

Kn_1P_C40_W01
Kn_1P_W19, Kn_1P_W13C-1T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-1, T-T-5, T-T-1, T-T-3, T-T-4, T-T-2M-2, M-3, M-4, M-5, M-1S-1, S-2, S-4

Kn_1P_C40_U01
Kn_1P_U07C-1T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-1, T-T-5, T-T-1, T-T-3, T-T-4, T-T-2M-2, M-3, M-4, M-5, M-1S-1, S-2, S-4, S-3

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

Kn_1P_C40_K01
Kn_1P_K03, Kn_1P_K01C-1T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-1, T-T-5, T-T-1, T-T-3, T-T-4, T-T-2M-2, M-3, M-4, M-5, M-1S-1, S-2

Kn_1P_C40_W01
3,0Student zna rasy, typy użytkowe i zadania psów myśliwskich oraz przydatność do różnych rodzajów polowań.

Kn_1P_C40_U01
3,0Potrafi przeprowadzić szkolenie psa z uwzględnieniem różnych rodzajów polowań i ocenić jego umiejętności.

Kn_1P_C40_K01
3,0Ma świadomość roli i znaczenia psa myśliwskiego w wykonywaniu różnego rodzaju polowań, a szczególnie w poszukiwaniu postrzałków w stopniu dostatecznym.

1. Łęski P., Podstawowe szkolenie psów myśliwskich, Wydawnictwo Świat, 2011
  2. Gembarzewski A., Konnak Z., Matuszewski G., Układanie posokowca i praca na tropie, Wydawnictwo Świat, Warszawa, 2011
  3. Łęski P., Szkolenie psów myśliwskich do pracy w polu i w wodzie, Wydawnictwo Świat, 2011
  4. Woźniak J., Szkolenie psów porady praktyczne, Wydawnictwo Łowiec Polski, 2011

Treści programowe - zajęcia terenowe

T-T-1Szkolenie wyżłów.2
T-T-2Szkolenie dzikarzy.2
T-T-3Układanie norowców.2
T-T-4Szkolenie posokowców.2
T-T-5Szkolenie tropowców.2

T-W-2Podstawy układania psa. Elementy szkolenia i prowadzenia psa.1
T-W-3Bezpieczeństwo i poszukiwanie zaginionych psów. Wady psów myśliwskich.1
T-W-4Charakterystyka klas użytkowych psów.1

Formy aktywności - zajęcia terenowe

A-T-1Przygotowanie się do zajęć terenowych.10
A-T-2Studiowanie wskazanej literatury.4
A-T-3Przygotowanie do zaliczenia ćwiczeń.4

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.6
A-W-2Przygotowanie do kolokwium.2
A-W-3Studiowanie wskazanej literatury.4
Zamierzone efekty kształceniaKn_1P_C40_W01Student zna zadania psów myśliwskich i rozumie konieczność ich wykorzystania w różnych rodzajach polowań.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKn_1P_W19Zna podstawowe przepisy i regulaminy organizacji wystaw, pokazów, zawodów, konkursów i prób pracy w kynologii
Kn_1P_W13Charakteryzuje rasy psów, zna kierunki i sposoby ich użytkowania
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy dotyczącej podstaw układania i prowadzenia psów myśliwskich różnych klas użytkowych.
Treści programoweT-W-2Podstawy układania psa. Elementy szkolenia i prowadzenia psa.
T-T-2Szkolenie dzikarzy.
Metody nauczaniaM-2Prezentacje multimedialne przy wykorzystaniu komputera i projektora.
S-2Ocena formująca: Ocena aktywności na zajęciach.
Zamierzone efekty kształceniaKn_1P_C40_U01Student potrafi scharakteryzować klasy użytkowe psów różnych ras oraz zna zasady szkolenia i przeprowadzania prób polowych i konkursów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKn_1P_U07Posiada umiejętność oceny i określenia charakteru, temperamentu i usposobienia psa; potrafi dobrać metody i narzędzia pracy szkoleniowej w aspekcie pracy indywidualnej i grupowej; posiada umiejętność zastosowania komend werbalnych i pozawerbalnych w zależności od rodzaju użytkowości a także umiejętność prowadzenia dokumentacji szkoleniowej
S-2Ocena formująca: Ocena aktywności na zajęciach.
S-3Ocena formująca: Ocena umiejętności praktycznych ułożenia pasa.
Zamierzone efekty kształceniaKn_1P_C40_K01Ma świadomość roli i znaczenia psa myśliwskiego w wykonywaniu różnego rodzaju polowań, a szczególnie w poszukiwaniu postrzałków.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKn_1P_K03Ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności oraz rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i osobistego
Kn_1P_K01Ma świadomość roli i znaczenia zwierząt domowych w życiu człowieka