Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Wybrane zagadnienia optoelektroniki:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Wybrane zagadnienia optoelektroniki
Jednostka prowadząca Katedra Telekomunikacji i Fotoniki
Nauczyciel odpowiedzialny Ewa Weinert-Rączka <Ewa.Weinert-Raczka@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Błażej Jabłoński <Blazej.Jablonski@zut.edu.pl>, Marek Wichtowski <Marek.Wichtowski@zut.edu.pl>, Andrzej Ziółkowski <Andrzej.Ziolkowski@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

laboratoriaL2 15 2,00,41zaliczenie
wykładyW2 30 2,00,59egzamin

W-1Zna podstawy matematyki (wektory, podstawowe funkcje, rozwiązywanie równań) i potrafi je zastosować do opisu zjawisk fizycznych i rozwiązywania problemów fizycznych.
W-2Zna podstawy fizyki na poziomie szkoły średniej.
W-3Potrafi wykonać proste obliczenia posługując się komputerem lub kalkulatorem.
W-4Rozumie potrzebę kształcenia się.

C-1Przekazanie wiedzy z zakresu podstaw optoelektroniki , właściwej dla kierunku i przydatnej w praktyce inżynierskiej.

laboratoria
T-L-1Organizacja pracy i zasady bezpieczeństwa pracy w laboratorium optoelektroniki.1
T-L-2Budowa i justowanie głowicy lasera He-Ne.2
T-L-3Badanie laserów półprzewodnikowych.2
T-L-4Badanie fotodetektorów.2
T-L-5Badanie ogniwa fotowoltaicznego.2
T-L-6Badanie bariery optoelektronicznej.2
T-L-7Badanie transoptora.2
T-L-8Rozliczenie opracowań ćwiczeń i sprawdzian pisemny zaliczający.2
T-W-1Budowa i właściwości elektryczne materii.6
T-W-2Kwantowa natura światła, oddziaływanie światła z materią.4
T-W-3Podstawy fizyki laserów, budowa przykładowego lasera gazowego i lasera na ciele stałym6
T-W-4Właściwości światła laserowego.2
T-W-5Lasery półprzewodnikowe.3
T-W-6Modulacja i modulatory światła.2
T-W-7Detektory światła.3
T-W-8Wybrane zastosowania optoelektroniki: wyświetlacze, czujniki, ogniwa fotowoltaiczne4

laboratoria
A-L-1Udział w zajęciach.15
A-L-2Przygotowanie do ćwiczeń.25
A-L-3Przygotowanie do kolokwium.18
A-L-4Udział w konsultacjach do ćwiczeń.2
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.30
A-W-2Uzupełnianie wiedzy, studiowanie literatury.16
A-W-3Udział w konsultacjach.2
A-W-4Przygotowanie do egzaminu.12

M-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.

S-1Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawozdania z ćwiczen ii sprawdziany pisemne zaliczające na ćwiczeniach laboratoryjnych.
S-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratotyjnych.

TI_1A_B02_W01
TI_1A_W02C-2, C-1M-1S-1, S-3, S-2

TI_1A_B02_U01
TI_1A_U02C-2, C-1S-3, S-2

TI_1A_B02_W01
3,0Ma wiedzę z optoelektroniki w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.

TI_1A_B02_U01

1. Halliday D., Resnick R., Walker J., Podstawy fizyki, PWN, Warszawa, 2003, 1
  2. Bernard Ziętek, Optoelektronika, Wydawnictwo UMK, Toruń, 2005
  3. Praca zbiorowa pod red. A. Opilskiego, Laboratorium optoelektroniki światłowodowej, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice, 2002

1. K. Booth, S. Hill, Optoelektronika wiedzieć więcej, WKiŁ, Warszawa, 2001
  2. Bernard Ziętek, Lasery, Wydawnictwo Naukowe UMK, Trouń, 2009
  3. Zbigniew Bielecki, Antoni Rogalski, Detekcja sygnałów optycznych, WNT, Warszawa, 2004

Treści programowe - laboratoria

A-W-2Uzupełnianie wiedzy, studiowanie literatury.16
A-W-3Udział w konsultacjach.2
A-W-4Przygotowanie do egzaminu.12
Zamierzone efekty kształceniaTI_1A_B02_W01Ma wiedzę z optoelektroniki w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W02Ma podstawową wiedzę w zakresie fizyki, niezbędną do zrozumienia podstawowych zjawisk występujących w układach elektronicznych, sieciach teleinformatycznych wraz z ich otoczeniem.
Cel przedmiotuC-2Wyrobienie umiejętności doboru właściwej wiedzy z wykładów do rozwiązywania problemów przydatnych inżynierowi teleinformatykowi.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny.
S-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratotyjnych.
Zamierzone efekty kształceniaTI_1A_B02_U01Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do opisu zjawisk występujących w sieciach komputerowych i systemach teleinformatycznych oraz rozwiązywania prostych zadań inżynierskich.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U02Umie wykorzystać wiedzę z zakresu fizyki do stosowania modeli matematycznych podstawowych zjawisk występujących w systemach komputerowych i sieciach teleinformatycznych oraz stosowanych w nich układach elektronicznych i ich otoczeniu.
Sposób ocenyS-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratotyjnych.