Wydział Elektryczny - Elektrotechnika (N1)

Sylabus przedmiotu Odnawialne źródła energii:

Kierunek studiów Elektrotechnika
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Odnawialne źródła energii
Jednostka prowadząca Katedra Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych
Nauczyciel odpowiedzialny Marcin Hołub <Marcin.Holub@zut.edu.pl>

projektyP7 18 3,00,44zaliczenie

W-1Znajmość podstaw elektrotechniki.
W-2Znajomośc podstaw elektroniki / energoelektroniki
W-3Podstawy symulacji układów przekształtnikowych.

C-1Student zna podstawowe typy źródeł energi odnawialnej.
C-2Student posiada wiedzę na temat przetwarzania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.
C-4Nabycie umiejętności pracy z literaturą oraz dokumentacją techniczną.
C-5Nabycie umiejętności pracy w grupie oraz prezentowania uzyskanych rezultatów.

T-P-1Wprowadzenie. Omówienie i przydzielenie zadań projektowych.1
T-P-2Praca nad projektem pod nadzorem prowadzącego z wykorzystaniem aparaytury laboratoryjnej.13
T-P-3Przygotowanie prezentacji.2
T-P-4Przygotowanie raportu z projektu.2
T-W-1Pozyskiwanie energii ze źródeł odniawialnych.4
T-W-2Układy przekształcające energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych.2
T-W-3Magazynowanie energii elektrycznej pozyskiwanej z OZE.2
T-W-4Zaliczenie przedmiotu1

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach30
A-P-2Przygotowanie projektu.45
A-P-3Przygotowanie prezentacji15
A-W-1Uczestnictwo w wykładach30
A-W-2Paca własna30

M-1Metody nauczania (wykład): wykład informacyjny, metoda sytuacyjna.
M-2Metody nauczania (projekt): pokaz, metoda projektów.

EL_1A_C23.1_W01
EL_1A_W08C-1, C-2T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1S-1

EL_1A_C23.1_U01
EL_1A_U03, EL_1A_U14, EL_1A_U16C-3, C-4, C-5T-P-1, T-P-2, T-P-3, T-P-4M-2S-1

EL_1A_C23.1_W01
3,0Student posiada wiedzę dotyczącą podstawowych parametrów, budowy i zasady działania systemów: fotowoltaicznych, wiatrowych, wodnych, geotermalnych i wykorzystujących biomasę.

EL_1A_C23.1_U01
3,0Student potrafi przygotować projekt przekształtnika lub dobrać istniejący układ przekształtników do współpracy ze źródłami energii odnawialnej.

1. D. Irwin, M. Wilamowski, The industrial electronics handbook: Power Electronics and motor drives, CRC Press, 2011, Rozdział 30
  2. Z. Lubośny, Farmy wiatrowe w systemie elektroenergetycznym, WNT, 2011
  3. R. Tytko, Odnawialne źródła energii, OWG, 2009

1. M. Kaźmierkowski, J. Matysik, Wprowadzenie do elektroniki i energoelektroniki, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2005
  2. R. Barlik, Poradnik inżyniera energoelektronika, WNT, Warszawa, 1998

Treści programowe - projekty

T-P-1Wprowadzenie. Omówienie i przydzielenie zadań projektowych.1
T-P-3Przygotowanie prezentacji.2
T-P-4Przygotowanie raportu z projektu.2

T-W-1Pozyskiwanie energii ze źródeł odniawialnych.4
T-W-2Układy przekształcające energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych.2
T-W-3Magazynowanie energii elektrycznej pozyskiwanej z OZE.2
T-W-4Zaliczenie przedmiotu1

Formy aktywności - projekty

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach30
A-P-2Przygotowanie projektu.45
A-P-3Przygotowanie prezentacji15

A-W-1Uczestnictwo w wykładach30
A-W-2Paca własna30
Zamierzone efekty kształceniaEL_1A_C23.1_W01Student posiada wiedzę dotyczącą podstawowych parametrów, budowy i zasady działania systemów: fotowoltaicznych, wiatrowych, wodnych itp.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówEL_1A_W08Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w zakresie urządzeń i aparatów elektrycznych, ich charakterystyk, zasad działania, parametrów, doboru i zastosowań aplikacyjnych
Cel przedmiotuC-1Student zna podstawowe typy źródeł energi odnawialnej.
Treści programoweT-W-1Pozyskiwanie energii ze źródeł odniawialnych.
T-W-2Układy przekształcające energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych.
T-W-3Magazynowanie energii elektrycznej pozyskiwanej z OZE.
T-W-4Zaliczenie przedmiotu
Metody nauczaniaM-1Metody nauczania (wykład): wykład informacyjny, metoda sytuacyjna.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Ocena podsumowująca wystawiana na podstawie zaliczenia (wykład), prezentacji i raportu (projekt)
Zamierzone efekty kształceniaEL_1A_C23.1_U01Student potrafi przygotować projekt przekształtnika lub dobrać istniejący układ przekształtników do współpracy ze źródłami energii odnawialnej.
EL_1A_U14Potrafi zaprojektować oraz ocenić prosty układ zabezpieczeń dla elementów systemów elektroenergetycznych
EL_1A_U16Potrafi zaprojektować prosty obwód energoelektroniczny korzystając ze specjalistycznego oprogramowania
Cel przedmiotuC-3Student potrafi wykonać oraz uruchomić przekształtnik energii elektrycznej współpracujący ze źródłem energii odnawialnej.
C-4Nabycie umiejętności pracy z literaturą oraz dokumentacją techniczną.
Treści programoweT-P-1Wprowadzenie. Omówienie i przydzielenie zadań projektowych.
T-P-3Przygotowanie prezentacji.
T-P-4Przygotowanie raportu z projektu.
Metody nauczaniaM-2Metody nauczania (projekt): pokaz, metoda projektów.