Wydział Techniki Morskiej i Transportu - Projektowanie jachtów i pływających jednostek sportowych

Sylabus przedmiotu Wspomaganie komputerowe w projektowaniu jachtów:

Kierunek studiów Projektowanie jachtów i pływających jednostek sportowych
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk technicznych
Przedmiot Wspomaganie komputerowe w projektowaniu jachtów
Jednostka prowadząca Zakład Projektowania Jachtów i Statków
Nauczyciel odpowiedzialny Monika Bortnowska <Monika.Bortnowska@zut.edu.pl>

projektyP2 26 5,01,00zaliczenie

W-1Przedmiot ma charakter interdyscyplinarny. Obejmuje metody i systemy informatyczne stosowane w projektowaniu jachtów.

projekty
T-P-1Przeszkolenie stanowiskow. Wprowadzenie do programu Maxsurf -zapoznanie z interfejsem.1
T-P-2Podstawowe operacje i rysunki 2D, wymiarowanie, tworzenie bibliotek części typowych i elementów normalnych, dostosowanie programu do własnych potrzeb, wydruk. Tworzenie nowego kształtu kadłuba. Operacje na powierzchniach.4
T-P-3Projektowanie powierzchniowe i bryłowe, projektowanie parametryczne, tworzenie brył i powierzchni, tworzenie powierzchni swobodnych, modele przestrzenne jako punkt wyjścia do opracowań CAE, MES i CFD. Uzyskiwanie linii teoretycznych kadłuba jachtu, upłynnianie powierzchni3
T-P-4Obliczanie podstawowych parametrów geometrycznych kadłuba, analiza statecznościowa w module Hydromax -przygotowanie danych wejściowych.4
T-P-5POdstawowe operacje i modelowanie w programie Rhinoceros.7
T-P-6Modele przestrzenne jako punkt wyjścia do opracowań CAE, MES i CFD. Typy wymiany plików SAT, STL, IGES i operacje eksportu/importu w programach Maxsurf, Rihnoceros.2
T-P-7Prognoza prędkości jachtu - wykorzystanie programu Hullspeed, przygotowanie danych wejściowywch, analiza wyników1
T-P-8Kolokwium3
T-P-9Zaliczenie przedmiotu1

projekty
A-P-1Uczestnictwo w zajęciach i zaliczeniu przedmiotu26
A-P-2Praca własna70
A-P-3Przygotowanie się do kolokwium/ zaliczenia29

M-1Metody praktyczne: cwiczenia laboratoryjne
M-2Metody programowane: z użyciem komputera

SP-PJ_10A_06_U10
SP-PJ_10-_U08, SP-PJ_10-_U09C-1T-P-1, T-P-2, T-P-3, T-P-4, T-P-5, T-P-6, T-P-7M-1, M-2S-1

SP-PJ_10A_06_U10
2,0Słuchacz nie posiada żadnych umiejętności wykorzystania specjalistycznego oprogramowanie na potrzeby projektowania, konstruowania i określania parametrów eksploatacyjnych
3,0Słuchacz posiada podstawowe umiejętności z brakami do wykorzystania specjalistycznego oprogramowanie na potrzeby projektowania, konstruowania i określania parametrów eksploatacyjnych jachtu
3,5Słuchacz posiada podstawowe umiejętności z niewielkimi brakami do wykorzystania specjalistycznego oprogramowanie na potrzeby projektowania, konstruowania i określania parametrów eksploatacyjnych jachtu. Potrafi wykonac w nich podstawowe analizy, obliczenia i wykonac pewne elementy kształtu kadłuba jachtu.
4,0Słuchacz potrafi na dobrym poziomie wykorzystac specjalistyczne oprogramowanie na potrzeby projektowania, konstruowania i określania parametrów eksploatacyjnych jachtu. Potrafi wykonac w nich podstawowe analizy, obliczenia, wykonac pełen model kształtu kadłuba jachtu.
4,5Słuchacz potrafi na poziomie zaawansowanym wykorzystac specjalistyczne oprogramowanie na potrzeby projektowania, konstruowania i określania parametrów eksploatacyjnych jachtu. Potrafi wykonac w nich zaawansowane obliczenia projektowe, wykonac pełen model kształtu wraz z konstrukcją kadłuba jachtu.
5,0Słuchacz potrafi na najwyższym poziomie wykorzystac specjalistyczne oprogramowanie na potrzeby projektowania, konstruowania i określania parametrów eksploatacyjnych jachtu. Potrafi wykonac w nich zaawansowane obliczenia projektowe, wykonac pełen model kształtu wraz z konstrukcją kadłuba jachtu. Potrafi wprowadzac wielorakie modyfikacje.

1. Specjalistyczne programowanie komputerowe Maxsurf, Rhinoceros, Auto-cad

Treści programowe - projekty

T-P-5POdstawowe operacje i modelowanie w programie Rhinoceros.7
T-P-8Kolokwium3
T-P-9Zaliczenie przedmiotu1

Formy aktywności - projekty

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach i zaliczeniu przedmiotu26
A-P-2Praca własna70
A-P-3Przygotowanie się do kolokwium/ zaliczenia29
Zamierzone efekty kształceniaSP-PJ_10A_06_U10Słuchacz potrafi wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie do projektowania, opracowania wstępnej koncepcji zgodnej z założeniami i konstruowania jachtów wraz z opracowaniem konstrukcji wg założonej technologii budowy, do doboru odpowiedniego wyposażenia, w tym żagli lub napędu mechanicznego, potrafi, wykorzystując oprogramowanie, określić parametry eksploatacyjne jachtu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówSP-PJ_10-_U08potrafi wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie do projektowania i konstruowania jachtów, do doboru odpowiedniego wyposażenia, w tym żagli lub napędu mechanicznego, potrafi, wykorzystując oprogramowanie, określić parametry eksploatacyjne jachtu
SP-PJ_10-_U09potrafi, dla zadanych założeń i specyfikacji, opracować koncepcję jachtu i określić jego właściwości, potrafi opracować konstrukcję jachtu dla założonej technologii budowy
Cel przedmiotuC-1Nabycie umiejętności wykorzystania systemów komputerowych do projektowania i analizy hydrodynamicznej jachtu
Treści programoweT-P-1Przeszkolenie stanowiskow. Wprowadzenie do programu Maxsurf -zapoznanie z interfejsem.
T-P-5POdstawowe operacje i modelowanie w programie Rhinoceros.
Metody nauczaniaM-1Metody praktyczne: cwiczenia laboratoryjne
M-2Metody programowane: z użyciem komputera
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Ocena następuje po zrealizowaniu przedmiotu, w wyniku sprawdzenia wiedzy studenta oraz ocen cząstkowych z przeprowadzonych kolokwiów.