Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Proekologiczne źródła energii

Sylabus przedmiotu Wpływ produkcji energii odnawialnej na środowisko:

Kierunek studiów Proekologiczne źródła energii
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych
Przedmiot Wpływ produkcji energii odnawialnej na środowisko
Jednostka prowadząca Inni
Nauczyciel odpowiedzialny Marzena Gibczyńska <Marzena.Gibczynska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Piotr Kostencki <Piotr.Kostencki@zut.edu.pl>

W-1podstawowa wiedza z zakresu środowiska naturalnego

C-3Uświadomienie ważności ochrony środowiska przyrodniczego.

T-W-1Przyczyny negatywnego oddziaływania na środowisko energii pozyskiwanej z tzw. konwencjonalnych źródeł energii. Zasadnicze mechanizmy oddziaływania produkcji energii odnawialnej na środowisko - wpływ pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego i leśnego, wpływ inwestycji obejmujących geotermię, siłownie wiatrowe, małe elektrownie wodne oraz kolektory słoneczne i fotoogniwa. Klasyfikacja terenu pod inwestycje dotyczące PZE i monitoring ich wpływu na środowisko.10

A-W-1udział w wykładach10
A-W-2studiowanie literatury25
A-W-3wykonanie opracowania na zadany temat lub przygotowanie do zaliczenia pisemnego25

M-1wykład multimedialny

PZE_10-_A12_W01
PZE_10-_W10C-1T-W-1M-1S-1

PZE_10-_A12_U01
PZE_10-_U08C-2T-W-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

PZE_10-_A12_K01
Słuchacz posiada świadomość ważności ochrony środowiska przyrodniczego.
PZE_10-_K01, PZE_10-_K02, PZE_10-_K03C-3, C-1, C-2T-W-1M-1S-1

PZE_10-_A12_W01

PZE_10-_A12_U01

PZE_10-_A12_K01
Słuchacz posiada świadomość ważności ochrony środowiska przyrodniczego.
3,0przy podstawowej świadomości zagrożeń związanych z inwestycjami PZE i ważności ochrony środowiska przyrodniczego

1. Ziarnek K., Piątkowska D. (red.), Wdrażanie europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 na przykładzie województwa zachodniopomorskiego., RDOŚ BKP w Szczecinie, Szczecin, 2010

1. Lewandowski W., Ryms M., Biopaliwa. Proekologiczne odnawialne źródła energii., WNT, Warszawa, 2013

A-W-1udział w wykładach10
A-W-2studiowanie literatury25
Zamierzone efekty kształceniaPZE_10-_A12_W01Słuchacz poznaje podstawowe mechanizmy oddziaływania produkcji energii odnawialnej na środowisko w zakresie wpływu pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego i leśnego oraz oddziaływania inwestycji opartych na abiotycznych źródłach energii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPZE_10-_W10Ma wiedzę o oddziaływaniu produkcji energii odnawialnej na środowisko, dotyczącą wpływu: pozyskiwania rolniczych surowców energetycznych, szkodliwych związków powstających w procesie spalania biopaliw, gospodarki popiołem poprodukcyjnym, środowiskowego oddziaływania biogazowi i gospodarki pofermentem, środowiskowego oddziaływania instalacji geotermalnych, siłowni wiatrowych i małych elektrowni wodnych.
Cel przedmiotuC-1Poznanie podstawowych mechanizmów oddziaływania produkcji energii odnawialnej na środowisko naturalne w zakresie wpływu pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego i leśnego oraz oddziaływania inwestycji opartych na abiotycznych źródłach energii.
Treści programoweT-W-1Przyczyny negatywnego oddziaływania na środowisko energii pozyskiwanej z tzw. konwencjonalnych źródeł energii. Zasadnicze mechanizmy oddziaływania produkcji energii odnawialnej na środowisko - wpływ pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego i leśnego, wpływ inwestycji obejmujących geotermię, siłownie wiatrowe, małe elektrownie wodne oraz kolektory słoneczne i fotoogniwa. Klasyfikacja terenu pod inwestycje dotyczące PZE i monitoring ich wpływu na środowisko.
Metody nauczaniaM-1wykład multimedialny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena opracowania wykonanego na zadany temat lub ocena ze sprawdzianu pisemnego
3,0przy 60% kompletności i poprawności opracowania lub udzielonych odpowiedzi
Zamierzone efekty kształceniaPZE_10-_A12_U01Słuchacz orientuje się w zakresie niebezpieczeństw związanych z inwestycjami PZE.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPZE_10-_U08Umie ocenić wpływ produkcji energii odnawialnej na środowisko i orientuje się w zakresie gospodarki popiołem poprodukcyjnym powstałym przy spalaniu biomasy oraz gospodarki pofermentem z biogazowni rolniczych.
Cel przedmiotuC-2Umiejetność identyfikacji ewentualnych zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z inwestycji z obszaru PZE.
3,0przy 60% kompletności i poprawności opracowania lub udzielonych odpowiedzi
Zamierzone efekty kształceniaPZE_10-_A12_K01Słuchacz posiada świadomość ważności ochrony środowiska przyrodniczego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPZE_10-_K01Ma świadomość znaczenia energii dla społeczeństwa i racjonalnego nią gospodarowania.
PZE_10-_K02Jest świadomy ograniczenia posiadanej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę dalszego ich pogłębiania oraz ciągłego wyszukiwania aktualnych informacji.
PZE_10-_K03Rozumie ważność i potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego oraz ma świadomość pozatechnicznych aspektów produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Cel przedmiotuC-3Uświadomienie ważności ochrony środowiska przyrodniczego.