Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Proekologiczne źródła energii

Sylabus przedmiotu Technika w produkcji i pozyskiwaniu biomasy:

Kierunek studiów Proekologiczne źródła energii
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych
Przedmiot Technika w produkcji i pozyskiwaniu biomasy
Jednostka prowadząca Zakład Budowy i Użytkowania Urządzeń Technicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Błażejczak <Dariusz.Blazejczak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Piotr Kostencki <Piotr.Kostencki@zut.edu.pl>

W-1Podstawowe wiadomości o roślinach energetycznych.

C-2Ukształtowanie umiejętności doboru maszyn do określonych warunków pracy.

T-W-1Klasyfikacja, zastosowanie, budowa, zasada działania oraz wybrane wskaźniki eksploatacyjne maszyn i narzędzi stosowanych do produkcji i pozyskiwania biomasy na cele energetyczne - wybrane maszyny i narzędzia rolnicze i leśne oraz urządzenia wykorzystywane do utrzymania przestrzeni publicznej.15

A-W-1Udział w zajęciach15
A-W-2Studiowanie literatury/przygotowanie do zajęć30
A-W-3Konsultacje15

M-1wykład informacyjny połączony z dyskusją

S-1Ocena podsumowująca: test

PZE_10-_A10_W07
PZE_10-_W07C-1T-W-1M-1S-1, S-2

PZE_10-_A10_U06
PZE_10-_U06C-2T-W-1M-1S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

PZE_10-_A10_K02
PZE_10-_K02C-1, C-2T-W-1M-1S-2

PZE_10-_A10_W07
3,0Ocena jaką uzyska słuchacz z wykładów jest uzależniona od procentu poprawnie udzielonych odpowiedzi - 51% odpowiada ocenie dostatecznej.

PZE_10-_A10_U06
3,0Ocena jaką uzyska słuchacz jest uzależniona od procentu poprawnie udzielonych odpowiedzi - 51% odpowiada ocenie dostatecznej.

PZE_10-_A10_K02
3,0Wykazuje chęć do systematycznej pracy w obszarze związanym z problematyką przedmiotu.

1. Dreszer K., Pawłowski T., Szczepaniak J., Szymanek M., Tanaś W., Maszyny rolnicze, PIMR, Poznań, 2008
  2. Aniszewska M., Więsik J., Urządzenia techniczne w produkcji leśnej. Tom 1. Urządzenia do hodowli i ochrony lasu., Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2011
  3. Więsik J., Urządzenia techniczne w produkcji leśnej. Tom 2. Maszyny i urządzenia do pozyskiwania i transportu drewna., Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2015

1. Lisowski A. (red.)., Technologie zbioru roślin energetycznych, Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2010

A-W-1Udział w zajęciach15
A-W-2Studiowanie literatury/przygotowanie do zajęć30
A-W-3Konsultacje15
Zamierzone efekty kształceniaPZE_10-_A10_W07Słuchacz studiów podyplomowych zna rodzaje, zastosowanie, budowę i zasadę działania maszyn i narzędzi stosowanych w produkcji i pozyskiwaniu biomasy na cele energetyczne.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPZE_10-_W07Ma wiedzę w zakresie pozyskiwania biomasy na cele energetyczne, jej przetwarzania i zastosowania powstałego biopaliwa, obejmującą formy biomasy wykorzystywanej na cele energetyczne, technologie i maszyny stosowane w pozyskiwaniu biomasy rolniczej i leśnej, technologie wytwarzania biogazu i jego właściwości, biogazownie rolnicze i inne, uzdatnianie, magazynowanie i zastosowanie biogazu, technologie produkcji biopaliw stałych i płynnych, ich właściwości i zastosowanie, zgazowywanie i pirolizę biomasy, kogenerację i systemy hybrydowe.
Cel przedmiotuC-1Zaznajomienie z rozwiązaniami konstrukcyjnymi maszyn do produkcji i pozyskiwania biomasy i ich wskaźnikami użytkowymi.
Treści programoweT-W-1Klasyfikacja, zastosowanie, budowa, zasada działania oraz wybrane wskaźniki eksploatacyjne maszyn i narzędzi stosowanych do produkcji i pozyskiwania biomasy na cele energetyczne - wybrane maszyny i narzędzia rolnicze i leśne oraz urządzenia wykorzystywane do utrzymania przestrzeni publicznej.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: test
S-2Ocena formująca: ocena ciągła
Zamierzone efekty kształceniaPZE_10-_A10_U06Słuchacz potrafi zaproponować maszynę lub narzędzie do wykonania określonej operacji technologicznej związanej z produkcją lub pozyskiwaniem biomasy na cele energetyczne.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPZE_10-_U06Orientuje się w zakresie form biomasy wykorzystywanej na cele energetyczne, maszyn stosowanych przy pozyskiwaniu biomasy rolniczej i leśnej, metod i urządzeń stosowanych przy przetwarzaniu biomasy na cele energetyczne oraz sposobów zastosowania powstałego biopaliwa (stałego, ciekłego, gazowego) i wykorzystywanych przy tym urządzeń.
Cel przedmiotuC-2Ukształtowanie umiejętności doboru maszyn do określonych warunków pracy.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: test
S-2Ocena formująca: ocena ciągła
Zamierzone efekty kształceniaPZE_10-_A10_K02Słuchacz jest świadomy swoich ograniczeń w zakresie wiedzy i umiejętności dotyczących mechanizacji prac związanych z produkcją i pozyskiwaniem biomasy na cele energetyczne.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPZE_10-_K02Jest świadomy ograniczenia posiadanej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę dalszego ich pogłębiania oraz ciągłego wyszukiwania aktualnych informacji.
C-2Ukształtowanie umiejętności doboru maszyn do określonych warunków pracy.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: ocena ciągła