Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (S3)

Sylabus przedmiotu Uprawa warzyw i ziół w badaniach naukowych:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Uprawa warzyw i ziół w badaniach naukowych
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Renata Dobromilska <Renata.Dobromilska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Dorota Jadczak <Dorota.Jadczak@zut.edu.pl>

konwersatoriaK6 14 1,01,00zaliczenie

W-1Znajomość zagadnień z warzywnictwa i zielarstwa.
W-2Zasady prowadzenia badań naukowych.

C-2Badania naukowe nad produkcją roślin zielarskich i ich znaczeniem leczniczym we współczesnym świecie.

konwersatoria
T-K-1Wpływ czynników biotycznych i abiotycznych na plonowanie i jakość roślin warzywnych i zielarskich.2
T-K-2Badania zawartości związków biologicznie czynnych w warzywach i ziołach.2
T-K-3Wykorzystanie nowoczesnych metod badań w towaroznawczej ocenie surowców leczniczych.4
T-K-4Nowe metody i technologie uprawy warzyw i ziół.4

konwersatoria
A-K-1Konsultacje2
A-K-2Współpraca z doktorantami w zakresie przygotowania tekstów źródłowych do przeprowadzenia dyskusji naukowej.2
A-K-3Przygotowanie doktorantów do zajęć.10
A-K-4Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu.4
A-K-5uczestnictwo w zajęciach12

M-1Metody podające - wykład konwersatoryjny
M-2Metody eksponujące - prezentacja multimedialna

S-1Ocena formująca: Aktywność w dyskusji

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OG_3A_C05-2_W01
OG_3A_W09, OG_3A_W05C-1, C-2T-K-3, T-K-1, T-K-2, T-K-4M-1, M-3S-1

OG_3A_C05-2_U01
OG_3A_U06, OG_3A_U09C-1, C-2T-K-3, T-K-1, T-K-2, T-K-4M-2, M-3S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OG_3A_C05-2_K01
OG_3A_K01C-1, C-2T-K-3, T-K-4M-2, M-3S-1, S-2

OG_3A_C05-2_W01
3,0Ma wiedzę na temat prowadzonych w kraju i na świecie badań z zakresu uprawy warzyw i ziół.

OG_3A_C05-2_U01
3,0Wyszukuje najnowsze wyniki badań z zakresu uprawy warzyw i ziół oraz porównuje je z wynikami badań własnych.

OG_3A_C05-2_K01
3,0Rozumie potrzebę aktualizacji osiągnięć nauki w zakresie uprawy warzyw i ziół.

1. Folia Horticulturae, Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych, Kraków, 2012
  2. Journal of Elementology, University of Warmia and Mazury, Olsztyn, 2012
  3. Vegetable Crops Research Bulletin, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice, 2012
  4. Herba Polonica, Institute of Natural Fibres and Medicinal Plants, Poznań, 2012
  5. Acta Scientiarum Polonorum, Hortorum Cultus, Uniwerytet Przyrodniczy, Lublin, 2012

1. Acta Agrobotanica, Polskie Towarzystwo Botaniczne, Warszawa, 2012
  2. Panacea - Leki Ziołowe, Labofarm, Starogard Gdański, 2012

Treści programowe - konwersatoria

T-K-2Badania zawartości związków biologicznie czynnych w warzywach i ziołach.2
T-K-4Nowe metody i technologie uprawy warzyw i ziół.4

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1Konsultacje2
A-K-3Przygotowanie doktorantów do zajęć.10
A-K-4Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu.4
A-K-5uczestnictwo w zajęciach12
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C05-2_W01Ma rozszerzoną wiedzę na temat prowadzonych w kraju i na świecie badań z zakresu uprawy warzyw i ziół.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_W09Wykazuje się zaawansowaną znajomością najnowszej literatury naukowej krajowej i światowej z zakresu nauk rolniczych.
OG_3A_W05Ma zintegrowaną wiedzę pozwalającą na organizację badań naukowych, uwzględniających dobór odpowiednich metod, technik, technologii, narzędzi i materiałów prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz poprawy jakości życia człowieka.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie doktorantów z aktuanie prowadzonymi badaniami naukowymi w kraju i na świecie w zakresie wartości odżywczej i uprawy warzyw.
Treści programoweT-K-3Wykorzystanie nowoczesnych metod badań w towaroznawczej ocenie surowców leczniczych.
T-K-2Badania zawartości związków biologicznie czynnych w warzywach i ziołach.
Metody nauczaniaM-1Metody podające - wykład konwersatoryjny
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność w dyskusji
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C05-2_U01W oparciu o wyszukaną literaturę, porównuje, ocenia i interpretuje wyniki badań własnych z wynikami innych autorów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_U06Poszukuje nowych rozwiązań zaistniałych problemów naukowych i zawodowych.
OG_3A_U09Analizuje najnowszą literaturę przedmiotu, krajową i światową oraz wykorzystuje ją do prowadzenia badań i interpretacji wyników.
T-K-2Badania zawartości związków biologicznie czynnych w warzywach i ziołach.
Metody nauczaniaM-2Metody eksponujące - prezentacja multimedialna
M-3Metody aktywizujące - dyskusja związana z tematyką przedmiotu
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Przygotowanie i zestawienie zebranej przez doktoranta najnowszej literatury z zakresu badań własnych oraz wykorzystanie jej do zredagowania "Przeglądu literatury".
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C05-2_K01Ma świadomość potrzeby aktualizacji wiedzy z zakresu szeroko pojętej produkcji warzywniczej i zielarskiej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia, a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.
Metody nauczaniaM-2Metody eksponujące - prezentacja multimedialna
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Aktywność w dyskusji