Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (S3)

Sylabus przedmiotu Ogólna metodologia nauki:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Ogólna metodologia nauki
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Bożena Dydycz <Bozena.Dydycz@zut.edu.pl>, Anna Sammel <Anna.Sammel@zut.edu.pl>, Marzena Zychowicz <Marzena-Zychowicz@zut.edu.pl>

W-1Podstawy logiki

T-W-1Wiedza naukowa a wiedza potoczna. Poprawne formułowanie problemów naukowych, poprawność rozumowań, zasady dyskusji. Kryteria naukowości wiedzy oraz ich historyczna zmienność. Rodzaje twierdzeń formułowanych w nauce. Prawidłowości przyrody i prawa nauki.4
T-W-2Spór o metodę nauk empirycznych. Indukcjonizm, hipotetyzm. Programy badawcze Lakatosa; paradygmaty Kuhna. Anarchizm metodologiczny.3
T-W-3Zasada korespondencji; kumulatywizm - antykumulatywizm w nauce. Zależność obserwacji od teorii. Racjonalizm a relatywizm.2
T-W-4Realizm a instrumentalizm w naukach przyrodniczych. Kłopoty z pojęciem prawdy. Teza o niewspółmierności teorii nauk przyrodniczych.3
T-W-5Nauka jako praktyka społeczna. Obiektywizm czy społeczny kontekstualizm? Czy istnieje bezczasowe i uniwersalne pojęcie metody naukowej?3

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2przygotowanie merytoryczne do wykładu konwersatoryjnego80
A-W-3przygotowanie prezentacji dotyczącej wybranego problemu z metodologii nauki45
A-W-4konsultacje10

M-1wykład problemowy
M-2wykład konwersatoryjny

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OG_3A_A05-2_W01
OG_3A_W02C-1T-W-1, T-W-5, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-1S-2

OG_3A_A05-2_U01
OG_3A_U08, OG_3A_U01C-1T-W-1, T-W-5, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-1, M-2S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OG_3A_A05-2_K01
OG_3A_K01C-1T-W-1, T-W-5, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-1, M-2S-1, S-2

OG_3A_A05-2_W01
3,0Doktorant potrafi przedstawić zasady poprawnego metodologicznie formułowania problemów naukowych i reguły poprawnych pod względem logicznym rozumowań.

OG_3A_A05-2_U01
3,0Doktorant potrafi zastosować do zadanego przykładuproblemu badawczego podstawowe zasady metodologiczne.

OG_3A_A05-2_K01
3,0Doktorant wykazuje podstawowe kompetencje w zakresie znajomości i umiejętności zastosowania zasad ogólnej metodologii nauki

1. Chalmers A., Czym jest to, co zwiemy nauką?, Siedmioróg., 1997
  2. Heller M., Filozofia nauki, Petrus, Kraków, 2011

1. Feyerabend P., Przeciw metodzie, Siedmioróg, 2001
  2. Kuhn T., Struktura rewolucji naukowych, PWN., Warszawa, 2001
  3. Popper K.R., Droga do wiedzy. Domysły i refutacje, PWN., Warszawa, 1999

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2przygotowanie merytoryczne do wykładu konwersatoryjnego80
A-W-4konsultacje10
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_A05-2_W01Doktorant potrafi przedstawić zasady poprawnego metodologicznie formułowania problemów naukowych i reguły poprawnych pod względem logicznym rozumowań.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_W02Ma wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do różnych poziomów działalności gospodarczej i organizacyjnej związanej z produkcją rolniczą i ochroną środowiska. Wykazuje się znajomością zasad dydaktyki w szkole wyższej.
Cel przedmiotuC-1Przedmiot ma za zadanie przygotować doktoranta do aktywnego uczestnictwa w życiu naukowym i do tworzenia wiedzy naukowej. Doktorant uzyska umiejętności poprawnego metodologicznie formułowania problemów naukowych, stosowania poprawnych pod względem logicznym rozumowań. Zapozna się z zasadami dyskusji obowiązującymi w nauce oraz podstawowymi sporami metodologicznymi w nauce dwudziestego wieku.
Treści programoweT-W-1Wiedza naukowa a wiedza potoczna. Poprawne formułowanie problemów naukowych, poprawność rozumowań, zasady dyskusji. Kryteria naukowości wiedzy oraz ich historyczna zmienność. Rodzaje twierdzeń formułowanych w nauce. Prawidłowości przyrody i prawa nauki.
Metody nauczaniaM-1wykład problemowy
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: końcowa rozmowa zaliczeniowa dotycząca wybranego wcvześniej przez doktoranta problemu metodologicznego
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_A05-2_U01Doktorant potrafi zastosować do przykładów podanych na wykładzie, a także w swej pracy badawczej podstawowe zasady metodologiczne.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_U08Posiada umiejętności dydaktyczne dotyczące nauk rolniczych.
OG_3A_U01Posiada umiejętność krytycznej analizy i oceny informacji, pozwalających na formułowanie nowych myśli i koncepcji.
M-2wykład konwersatoryjny
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: ocena przygotowanie merytorycznego i aktywnego uczesrnictwa w wykładzie konwersatoryjnym
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_A05-2_K01Doktorant wykazuje kompetencje w zakresie znajomości i umiejętności zastosowania podstawowych zasad ogólnej metodologii nauki
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia, a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.