Wydział Informatyki - Informatyka (S3)

Sylabus przedmiotu Metody ekstrakcji wiedzy z danych - Przedmiot obieralny III:

Kierunek studiów Informatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Metody ekstrakcji wiedzy z danych - Przedmiot obieralny III
Jednostka prowadząca Katedra Metod Sztucznej Inteligencji i Matematyki Stosowanej
Nauczyciel odpowiedzialny Przemysław Klęsk <pklesk@wi.zut.edu.pl>

laboratoriaL5 5 1,00,50zaliczenie

W-1matematyka
W-2rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
W-3metody optymalizacji
W-4podstawy programowania

C-1Przedstawienie wybranych znanych algorytmów klasyfikacji i indukcji reguł do celów ektrakcji wiedzy.

laboratoria
T-L-1Opracowanie w formie zespołowego zadania programu realizującego detektor twarzy w oparciu o cechy Haara lub deskryptor HOG.5
T-W-1Ekstrakcja cech poprzez obrazy całkowe w zadaniach szybkiej detekcji. Falki Haara, ortogonalność, przybliżanie w normie kwadratowej w bazach ortogonalnych. Cechy Haara i ich parametryzacja. Deskryptor HOG.8
T-W-2Klasyfikatory zespołowe. Algorytmy AdaBoost i RealBoost i ich własności matematyczne. Niektóre "słabe" klasyfikatory w ramach zespołu: decision stumps, płytkie drzewa, rozkłady normalne. Związki RealBoost z regresją logistyczną.5
T-W-3Kaskady klasyfikatorów. Miary: czułość i FAR w kaskadzie i jej etapach. Krzywa ROC i miara AUC. Algorytm uczenia kaskady.2

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.5
A-L-2Samodzielna i zespołowa praca nad detektorem twarzy.25
A-W-1Udział w wykładach.15
A-W-2Samodzielne prześledzenie wyprowadzeń matematycznych i algorytmicznych z wykładów.2
A-W-3Kolokwium zaliczeniowe.2
A-W-4Przygotowanie się do kolokwium egzaminacyjnego.12

M-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy
M-3Metody programowane z użyciem komputera

S-2Ocena formująca: Dwie oceny zaliczeniowe z napisanych programów.
S-3Ocena podsumowująca: Ocena końcowa za laboratoria jako średnia z ocen formujących.
S-4Ocena podsumowująca: Ocena końcowa za wykłady z kolokwium egzaminacyjnego.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
I_3A_B/03/02_W01
I_3A_W02C-3, C-1, C-2M-1, M-2S-4

I_3A_B/03/02_U01
I_3A_U01, I_3A_U04C-3, C-1, C-2M-3S-1, S-2, S-3

I_3A_B/03/02_W01
2,0Nie potrafi wyjaśnić podstawowego sensu zadań klasyfikacji i indukcji reguł.
3,0Potrafi wyjaśnić podstawowy sens zadań klasyfikacji i indukcji reguł.
3,5Potrafi wyjaśnić sposób działania naiwnego klasyfikatora Bayesa.
4,0Potrafi wyjaśnić sposób działania naiwnego klasyfikatora CART.
4,5Zna sens i własności technik regularyzacji L1 i L2.
5,0Zna techniki dla meta-klasyfikatorów: bagging i boosting.

I_3A_B/03/02_U01
2,0Nie potrafi wykonać podstawowej implementacji w dowolnie wybranym języku/środowisku prostego klasyfikatora (naiwny Bayes lub CART)
3,0Potrafi wykonać podstawową implementację w dowolnie wybranym języku/środowisku prostego klasyfikatora (naiwny Bayes lub CART)
3,5Potrafi przygotować zbiór danych do analizy.
4,0Potrafi przetestować klasyfikator.
4,5Potrafi zmierzyć czułość i specyficzność opracowanego klasyfikatora, a także podać przedziały ufności na te parametry.
5,0Potrafi wykonać zaawansowaną implementację w dowolnie wybranym języku/środowisku klasyfikatora (regularzyacje L1, L2 lub AdaBoost)

1. J. Koronacki, J. Ćwik, Statystyczne systemy uczące się, WNT, Warszawa, 2005
  2. P. Cichosz, Systemy uczące się, WNT, Warszawa, 2000

1. D. Hand, H. Manilla, P. Smyth, Eksploracja danych, WNT, Warszawa, 2005
  2. V. Cherkassky, F. Mulier, Learning from data, Wiley & Sons, 2007

Treści programowe - laboratoria

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.5
A-L-2Samodzielna i zespołowa praca nad detektorem twarzy.25

A-W-1Udział w wykładach.15
A-W-3Kolokwium zaliczeniowe.2
A-W-4Przygotowanie się do kolokwium egzaminacyjnego.12
Zamierzone efekty kształceniaI_3A_B/03/02_W01Ma znajomość ważnych algorytmów i technik stosowanych do ekstrakcji cech/wiedzy z danych oraz detekcji ze szczególnym naciskiem na szybkość obliczeń.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyI_3A_W02Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę o charakterze szczegółowym odpowiadającą obszarowi Informatyka, obejmującą najnowsze osiągnięcia.
Cel przedmiotuC-3Ukształtowanie świadomości możliwych praktycznych zastosowań przedstawionych algorytmów.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy
Sposób ocenyS-4Ocena podsumowująca: Ocena końcowa za wykłady z kolokwium egzaminacyjnego.
2,0Nie potrafi wyjaśnić podstawowego sensu zadań klasyfikacji i indukcji reguł.
3,0Potrafi wyjaśnić podstawowy sens zadań klasyfikacji i indukcji reguł.
3,5Potrafi wyjaśnić sposób działania naiwnego klasyfikatora Bayesa.
4,0Potrafi wyjaśnić sposób działania naiwnego klasyfikatora CART.
4,5Zna sens i własności technik regularyzacji L1 i L2.
5,0Zna techniki dla meta-klasyfikatorów: bagging i boosting.
Zamierzone efekty kształceniaI_3A_B/03/02_U01Potrafi samodzielnie zaprogramować wybrane algorytmy ekstrakcji cech i uczenia, i zastosować je do praktycznego problemu (na przykładzie detektora twarzy).
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyI_3A_U01Absolwent posiada umiejętność prowadzenia badań naukowych w zakresie Informatyka z wykorzystaniem najnowszej wiedzy.
I_3A_U04Absolwent posiada umiejętność wykorzystywania nowych narzędzi informatycznych do realizacji badań naukowych.
Metody nauczaniaM-3Metody programowane z użyciem komputera
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Dwie wejściówki (10 minutowe) na zakończenie każdego bloku tematycznego laboratoriów.
S-2Ocena formująca: Dwie oceny zaliczeniowe z napisanych programów.
3,5Potrafi przygotować zbiór danych do analizy.
4,0Potrafi przetestować klasyfikator.