Wydział Informatyki - Informatyka (S3)

Sylabus przedmiotu Metody i techniki identyfikacji osób - Przedmiot obieralny I:

Kierunek studiów Informatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Metody i techniki identyfikacji osób - Przedmiot obieralny I
Jednostka prowadząca Katedra Systemów Multimedialnych
Nauczyciel odpowiedzialny Georgy Kukharev <Georgy.Kukharev@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Georgy Kukharev <Georgy.Kukharev@zut.edu.pl>

laboratoriaL3 5 0,30,50zaliczenie

W-1Wiadomości obejmujące podstawowe informacje z zakresu przedmiotów: Algebra liniowa z geometrią, Analiza matematyczna, Przetwarzanie Obrazów

laboratoria
T-L-11. Realizacja algorytmów wstępnej obróbki obrazów w zastosowaniach biometrycznych. 2. Realizacja systemów klasy prostych FaReS: wybór bazy dla testów systemu i jej podział na dane bazowe i testowe; 3. Obróbka wstępna obrazów wejściowych; 4. Wybór sposobu ekstrakcji cech z obrazów twarzy; 5. Wybór klasyfikatora i reguł podejmowania decyzji; 6. Projektowanie, testowanie i ocena eksperymentów. 7. Obrona własnego projektu FaReS.5
T-W-11. Zastosowania biometrii: Podstawowe pojęcia; 2. Cechy biometryczne statyczne i dynamiczne. Dane obrazowe stosowane w biometrii: Bazy danych biometrycznych; Multimodale bazy danych; 3. Techniki i technologie biometryczne bazujące na: odciskach palców, geometrii ręki, rozpoznawaniu twarzy, tęczówki oka, cechach dynamicznych. 4. Wprowadzenie do obróbki wstępnej obrazów dla zastosowań biometrycznych: Skalowane, segmentacja, binaryzacja, konturyzacja obrazów; Filtracja obrazów, polepszenie jakości; 5. Przygotowanie obrazów twarzy do ekstrakcji cech w FaReS; Metody ekstrakcji cech w FaReS. 6. FaReS-MOD - środowisko dla modelowania FaReS: Etapy projektowania (syntezy i analizy) FaReS; 7. Przykłady projektowania FaReS; Metodyka projektowania (syntezy i analizy) FaReS.15

laboratoria
A-L-1Aktywny udział w zajęciach i dyskusjach15
A-L-2Przedstawienie beżących rezultatów projektu zespolowego oraz przygotowanie prezentacji po całemu cykłu projektu z omoweniem wyników projektu15
A-L-3Udział w zaliczeniu i konsultacjach2
A-W-1Udział w wykładzie15
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia wykładu i studia literaturowe10
A-W-3Udział w zaliczeniu i konsultacjach2

S-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne
S-2Ocena formująca: ocena wykonanych zadań w trakcie realizacji zadań
S-3Ocena podsumowująca: oceana końcowa zrealizowanych prac laboratoryjnych

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
I_3A_B/01/03_W01
I_3A_W01C-1T-L-1, T-W-1M-1S-2

I_3A_B/01/03_U01
C-1T-L-1M-1S-3, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

I_3A_B/01/03_K01
Student rozumie znaczenie biometrii w praktyce
C-1T-L-1M-1S-1, S-3

I_3A_B/01/03_W01
3,0Studenci zna podstawowe metody i zasady projektowania i realizacji systemów biometrycznych

I_3A_B/01/03_U01
3,0Student potrafi samodzielnie zaprojektować system biometryczny rozpoznawania twarzy i zamodelować go w środowisku pakietu MATLAB lub FareS-MOD

I_3A_B/01/03_K01
Student rozumie znaczenie biometrii w praktyce
3,0Student rozumie znaczenie biometrii w praktyce

1. Krzysztof Ślot, Wybrane zagadnienia biometrii, WKŁ, Warszawa, 2008
  2. Kukharev G., Kuźmiński A., Techniki Biometryczne. Część 1. Metody Rozpoznawania Twarzy, Informa, WI PS, Szczecin, 2003

Treści programowe - laboratoria

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Aktywny udział w zajęciach i dyskusjach15
A-L-3Udział w zaliczeniu i konsultacjach2

A-W-1Udział w wykładzie15
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia wykładu i studia literaturowe10
A-W-3Udział w zaliczeniu i konsultacjach2
Zamierzone efekty kształceniaI_3A_B/01/03_W01Studenci zostaną zaznajomieni z zagadnieniami projektowania i realizacji systemów biometrycznych, bazujących na stosowanych obecnie powszechnie cechach biometrycznych. Szczególny nacisk, zarówno na wykładach, jak i zajęciach laboratoryjnych, będzie położony na aktualne aspekty (cechy, algorytmy, sposoby łączenia cech, itd.) intensywnie się rozwijającego rynku systemów biometrycznych.
Cel przedmiotuC-1Studenci zostaną zaznajomieni z zagadnieniami projektowania i realizacji systemów biometrycznych, bazujących na stosowanych obecnie powszechnie cechach biometrycznych. Szczególny nacisk, zarówno na wykładach, jak i zajęciach laboratoryjnych, będzie położony na aktualne aspekty (cechy, algorytmy, sposoby łączenia cech, itd.) intensywnie się rozwijającego rynku systemów biometrycznych.
Treści programoweT-L-11. Realizacja algorytmów wstępnej obróbki obrazów w zastosowaniach biometrycznych. 2. Realizacja systemów klasy prostych FaReS: wybór bazy dla testów systemu i jej podział na dane bazowe i testowe; 3. Obróbka wstępna obrazów wejściowych; 4. Wybór sposobu ekstrakcji cech z obrazów twarzy; 5. Wybór klasyfikatora i reguł podejmowania decyzji; 6. Projektowanie, testowanie i ocena eksperymentów. 7. Obrona własnego projektu FaReS.
Metody nauczaniaM-1Wykłady z prezentacją, demo z zadań technik biometrycznych, demonstracja własnych opracowań
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: ocena wykonanych zadań w trakcie realizacji zadań
Zamierzone efekty kształceniaI_3A_B/01/03_U01Studenci będą mogli samodzielne opracować projekt biometrycznego systemu rozpoznawania twarzy, zamodelować go w środowisku pakietu MATLAB lub FareS-MOD, a następnie zaimplementować w wybranym języku wysokiego poziomu (Delphi, Builder, itp.).
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: oceana końcowa zrealizowanych prac laboratoryjnych
S-2Ocena formująca: ocena wykonanych zadań w trakcie realizacji zadań
Zamierzone efekty kształceniaI_3A_B/01/03_K01Student rozumie znaczenie biometrii w praktyce
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne