Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S3)

Sylabus przedmiotu Wprowadzenie do zaawansowanych metod badawczych technologii chemicznej:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Wprowadzenie do zaawansowanych metod badawczych technologii chemicznej
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Urszula Narkiewicz <Urszula.Narkiewicz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Walerian Arabczyk <Walerian.Arabczyk@zut.edu.pl>, Mirosława El Fray <Miroslawa.ElFray@zut.edu.pl>, Eugeniusz Milchert <Eugeniusz.Milchert@zut.edu.pl>, Antoni Morawski <Antoni.Morawski@zut.edu.pl>

W-1Znajomość chemii i technologii chemicznej na poziomie studiów I. i II. stopnia

T-W-1Wprowadzenie w aktualną sytuację technologii chemicznej i trendów rozwoju na świecie. Kryteria oceny technologii. Znaczenie globalizacji.2
T-W-2Aktualne trendy w technologii polimerów. Techniki badawcze stosowane na świecie oraz dostęone na WTiICh6
T-W-3Aktualne trendy w technologii nieorganicznej na świecie i w kraju. Stosowane na świecie techniki badawcze oraz techniki badawcze dostępne na WTiICh.6
T-W-4Aktualne trendy w technologii organicznej. Nowoczesne techniki badawcze stosowane na świecie oraz techniki dostępne na WTiICh.6

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach20
A-W-2Samodzielna praca - studiowanie literatury tematu70

M-1wyklad informacyjny

S-1Ocena podsumowująca: obecność i aktywność na zajęciach

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TICh_3A_B01a_W01
TICh_3A_W01C-1M-1S-1

TICh_3A_B01a_U01
TICh_3A_U01, TICh_3A_U02, TICh_3A_U09C-1M-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

TICh_3A_B01a_K01
TICh_3A_K01, TICh_3A_K03, TICh_3A_K02C-1M-1

TICh_3A_B01a_W01
3,0Doktorant jest w stanie w stopniu podstawowym opisać zagadnienia ujęte w treściach programowych.

TICh_3A_B01a_U01

TICh_3A_B01a_K01

1. M. El Fray, W. Arabczyk, E. MIlchert, Materiały pomocnicze do wykładów w formie prezentacji Power Point

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach20
A-W-2Samodzielna praca - studiowanie literatury tematu70
Zamierzone efekty kształceniaTICh_3A_B01a_W01Doktorant ma zaawansowaną wiedzę z zakresu chemii nieorganicznej, fizycznej, których zakres dostosowany jest do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu prowadzonych badań.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTICh_3A_W01ma zaawansowaną wiedzę z zakresu chemii fizycznej, organicznej, nieorganicznej oraz analitycznej, biochemii i polimerów, której zakres dostosowany jest do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu prowadzonych badań
Cel przedmiotuC-1Zaznajomienie doktorantów z aktualną sytuacją technologii chemicznej na świecie i w kraju. Zaprezentowanie osiagnięć i technik badawczych Wydziału na tle sytuacji na świecie. Wprowadzenie doktorantów do pracy badawczej w rożnych działach technologii chemicznej.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: obecność i aktywność na zajęciach
Zamierzone efekty kształceniaTICh_3A_B01a_U01Doktorant potrafi biegle pozyskiwać informacje z literatury polskiej i angielskojęzycznej, baz danych i innych źródeł związanych z chemią nieorganiczną i fizyczną. Doktorant potrafi interpretować i krytycznie analizować pozyskane informacje literaturowe oraz wyciągać prawidłowe wnioski, potrafi formułować opinie wraz z uzasadnieniem w języku polskim. Doktorant potrafi łączyć wiedzę z zakresu chemii nieorganicznej i technologii chemicznej do formułowania i rozwiązywania zadań badawczych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTICh_3A_U01potrafi biegle pozyskiwać informacje z literatury polskiej i angielskojęzycznej, baz danych i innych źródeł związanych z technologią chemiczną, inżynierią chemiczną i naukami pokrewnymi
TICh_3A_U02potrafi interpretować i krytycznie analizować pozyskane informacje literaturowe oraz wyciągać prawidłowe wnioski, potrafi formułować opinie wraz z uzasadnieniem w języku polskim i angielskim
TICh_3A_U09potrafi łączyć wiedzę z zakresu chemii, technologii chemicznej, inżynierii chemicznej i procesowej, ochrony środowiska i przedmiotów specjalnościowych do formułowania i rozwiązywania zadań badawczych
Metody nauczaniaM-1wyklad informacyjny
Zamierzone efekty kształceniaTICh_3A_B01a_K01Doktorant potrafi myśleć i działać w sposób innowacyjny, kreatywny i przedsiębiorczy. Doktorant rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu poprzez wydawnictwa popularno-naukowe, prasę, radio i telewizję, opinii dotyczących nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii i inżynierii chemicznej, zaniechań technologii przestarzałych; potrzebę udzielania informacji o pozytywnych i negatywnych aspektach działalności związanej z technologią chemiczną lub inżynierią chemiczną. Doktorant posiada kompetencje niezbędne do oceny roli badacza w środowisku naukowym i zawodowym.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTICh_3A_K01potrafi myśleć i działać w sposób innowacyjny, kreatywny i przedsiębiorczy
TICh_3A_K03posiada kompetencje niezbędne do oceny roli badacza w środowisku naukowym i zawodowym
TICh_3A_K02rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu poprzez wydawnictwa popularno-naukowe, prasę, radio i telewizję, opinii dotyczących nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii i inżynierii chemicznej, zaniechań technologii przestarzałych; potrzebę udzielania informacji o pozytywnych i negatywnych aspektach działalności związanej z technologią chemiczną lub inżynierią chemiczną