Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (S3)

Sylabus przedmiotu Właściwości zdrowotne i odżywcze owoców oraz ich przetworów:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Właściwości zdrowotne i odżywcze owoców oraz ich przetworów
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Piotr Chełpiński <Piotr.Chelpinski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Grzegorz Mikiciuk <Grzegorz.Mikiciuk@zut.edu.pl>, Ireneusz Ochmian <Ireneusz.Ochmian@zut.edu.pl>

konwersatoriaK5 12 1,01,00zaliczenie

W-1Wiadomości z biochemii, sadownictwa, przetwórstwa i przechowalnictwa.

C-3Zapoznanie studentów z zasadami właściwego doboru owoców i ich przetworów w diecie człowieka.

konwersatoria
T-K-1Czynniki determinujące wartość bilogiczną plonu roślin sadowniczych.1
T-K-2Skład chemiczny owoców różnych gatunków roślin sadowniczych2
T-K-3Znaczenie składników mineralnych i organicznych zawartych w owocach dla zdrowia człowieka.2
T-K-4Wartość zdrowotna i odżywcza poszczególnych gatunków i odmian roślin sadowniczych.2
T-K-5Zmiany składu chemicznego produktów uzyskanych w procesie przetwarzania owoców.2
T-K-6Znaczenie owoców i ich przetworów w diecie człowieka.3

konwersatoria
A-K-1uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2konsultacje8
A-K-3Studiowanie literatury fachowej i przygotowywanie do zajęć.5
A-K-4Przygotowywanie do zaliczenia.5

M-1Metody podające (wykład informacyjny, konwersatoryjny).
M-2Metody aktywizujące (dyskusja dydaktyczna związana z wykładem).

S-1Ocena podsumowująca: kolokwium

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OG_3A_C03-1_W01
OG_3A_W01C-1, C-3T-K-1, T-K-2, T-K-3, T-K-4, T-K-6M-2, M-1, M-3S-1
OG_3A_C03-1_W02
OG_3A_W05, OG_3A_W01C-2T-K-5M-2, M-1, M-3S-1

OG_3A_C03-1_U01
OG_3A_U01, OG_3A_U05C-1, C-3T-K-2, T-K-3, T-K-4, T-K-6M-2, M-1, M-3S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OG_3A_C03-1_K01
Ma świadomość ważności bilogicznej jakości owoców oraz i ich przetworów.
OG_3A_K02C-1, C-2, C-3T-K-1, T-K-2, T-K-3, T-K-4, T-K-5, T-K-6M-2, M-1, M-3S-1

OG_3A_C03-1_W01
3,0Student ma podstawową wiedzę na temat właściwości zdrowotnych i odżywczych owoców.
OG_3A_C03-1_W02
3,0Student ma podstawową wiedż o zmianach chemicznych i biochemicznych zachodzących w owocach podczas ich dojrzewania, przetwarzania i przechowywania.

OG_3A_C03-1_U01
3,0Student potrafi dobrać owoce podstawowych gatunków i odmian w diecie człowieka.

OG_3A_C03-1_K01
Ma świadomość ważności bilogicznej jakości owoców oraz i ich przetworów.
3,0Student jest w stopniu podstawowym świadomy jak ważna jest biologiczna jakość plonu.

1. Pieniążek S.A., Sadownictwo, PWRiL, Warszawa, 2004

Treści programowe - konwersatoria

T-K-1Czynniki determinujące wartość bilogiczną plonu roślin sadowniczych.1
T-K-2Skład chemiczny owoców różnych gatunków roślin sadowniczych2
T-K-6Znaczenie owoców i ich przetworów w diecie człowieka.3

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2konsultacje8
A-K-3Studiowanie literatury fachowej i przygotowywanie do zajęć.5
A-K-4Przygotowywanie do zaliczenia.5
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C03-1_W01Student ma wiedzę na temat właściwości zdrowotnych i odżywczych owców poszczególnych gatunków i odmian roślin sadowniczych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_W01Ma wiedzę specjalistyczną z zakresu biologii, chemii, matematyki i fizyki pozwalającą na interpretację procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w biosferze i środowisku abiotycznym.
Cel przedmiotuC-1Zaznajomienie studentów z właściwościami zdrowotnymi i odżywczymi owców i ich przetworów.
Treści programoweT-K-1Czynniki determinujące wartość bilogiczną plonu roślin sadowniczych.
T-K-2Skład chemiczny owoców różnych gatunków roślin sadowniczych
T-K-6Znaczenie owoców i ich przetworów w diecie człowieka.
Metody nauczaniaM-2Metody aktywizujące (dyskusja dydaktyczna związana z wykładem).
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: kolokwium
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C03-1_W02Student ma wiedzę o zmianach chemicznych i biochemicznych zachodzących w owocach podczas ich dojrzewania, przetwarzania i przechowywania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_W05Ma zintegrowaną wiedzę pozwalającą na organizację badań naukowych, uwzględniających dobór odpowiednich metod, technik, technologii, narzędzi i materiałów prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz poprawy jakości życia człowieka.
Cel przedmiotuC-2Zaznajomienie studentów ze zmianami zachodzącymi podczas dojrzewania i przetwarzania owoców.
Treści programoweT-K-5Zmiany składu chemicznego produktów uzyskanych w procesie przetwarzania owoców.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: kolokwium
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C03-1_U01Student umiejętnie dobiera owoce różnych gatunków i odmian oraz ich przetwory w diecie człowieka.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_U01Posiada umiejętność krytycznej analizy i oceny informacji, pozwalających na formułowanie nowych myśli i koncepcji.
OG_3A_U05Wykazuje się umiejętnością wykorzystania specyficz-nych technik przy opracowywaniu nowych technolo-gii prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz jakości życia człowieka.
Treści programoweT-K-2Skład chemiczny owoców różnych gatunków roślin sadowniczych
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: kolokwium
Zamierzone efekty kształceniaOG_3A_C03-1_K01Ma świadomość ważności bilogicznej jakości owoców oraz i ich przetworów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOG_3A_K02Ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji zdrowej żywności, z zachowaniem środowiska naturalnego.
T-K-2Skład chemiczny owoców różnych gatunków roślin sadowniczych