Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S3)

Sylabus przedmiotu Ekologia:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Ekologia
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Antoni Morawski <Antoni.Morawski@zut.edu.pl>

W-1Udział w zajęciach. Udział w sprawdzianach wiedzy.

C-1Zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu człowieka w środowisku.

T-W-1Defincje i pojęcia w ekologii. Organizmy w środowisku. Nisze ekologiczne. Populacja i jej cechy. Antagonistyczne i nieantagonistyczne związki między populacjami. Ekosystem i jego części składowe. Łańcuchy i sieci pokarmowe. Krążenie materii i przepływ energii w ekosystemia. Globalne zmiany w ekosystemia. Ochrona środowiska( powietrze, woda, gleba, ludzie) Równowaga ekologiczna.30

A-W-1uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2Przygotowanie i wygłoszenie referatu.30
A-W-3Przygotowanie do sprawdzianu pisemnego.30

M-1Wykład. Przygotowanie referatu przez słuchacza.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TICh_3A_A05c_W09
Zdobycie wiedzy o podstawach funkcjonowania człowieka w środowisku.
TICh_3A_W09C-1T-W-1M-1S-1

TICh_3A_A05c_U02
TICh_3A_U02C-1T-W-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

TICh_3A_A05c_K02
TICh_3A_K02C-1T-W-1M-1S-1

TICh_3A_A05c_U02
3,0Odpowiedź na 6 z 10 zadanych pytan.

TICh_3A_A05c_K02
3,0Odpowiada na 6 z 10 zadanych pytan.

1. Eugene P. Odum, Podtsawy Ekologii, PWRiL, 1963
  2. Pr. Zbiorowa, Ekologia. Jej związki z różnymi dziedzinami wiedzy., Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 1997, ISBN 83-01-12210-2
  3. J. Banaszek, H. Wiśniewski, Podstawy ekologii, 1999

1. J.E. Andrews, P.Brimblecombe, T.D.Jickells, P.S. Liss, Wprowadzenie do chemii środowiska, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2000, ISBN 83-204-2488-7

A-W-1uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2Przygotowanie i wygłoszenie referatu.30
A-W-3Przygotowanie do sprawdzianu pisemnego.30
Zamierzone efekty kształceniaTICh_3A_A05c_W09Zdobycie wiedzy o podstawach funkcjonowania człowieka w środowisku.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTICh_3A_W09ma rozszerzoną wiedzę w zakresie pozatechnologicznych aspektów działalności inżynierskiej oraz badawczej, takich jak ekonomia, zarządzanie, własność intelektualna, komunikowanie się (również w języku obcym)
Cel przedmiotuC-1Zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu człowieka w środowisku.
Treści programoweT-W-1Defincje i pojęcia w ekologii. Organizmy w środowisku. Nisze ekologiczne. Populacja i jej cechy. Antagonistyczne i nieantagonistyczne związki między populacjami. Ekosystem i jego części składowe. Łańcuchy i sieci pokarmowe. Krążenie materii i przepływ energii w ekosystemia. Globalne zmiany w ekosystemia. Ochrona środowiska( powietrze, woda, gleba, ludzie) Równowaga ekologiczna.
Metody nauczaniaM-1Wykład. Przygotowanie referatu przez słuchacza.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Pozytywna ocena ze sprawdzianu. Wygłoszenie referatu. Udział w dyskusji.
Zamierzone efekty kształceniaTICh_3A_A05c_U02Słuchacz potrafi przewidzieć skutki środowiskowe, ekonomiczne i społeczne dla konkretnej technologii chemicznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTICh_3A_U02potrafi interpretować i krytycznie analizować pozyskane informacje literaturowe oraz wyciągać prawidłowe wnioski, potrafi formułować opinie wraz z uzasadnieniem w języku polskim i angielskim
Metody nauczaniaM-1Wykład. Przygotowanie referatu przez słuchacza.
3,0Odpowiedź na 6 z 10 zadanych pytan.
Zamierzone efekty kształceniaTICh_3A_A05c_K02Słuchacz potrafi aktywnie uzasadniac potrzeby zmian technologicznych, wynikające z podtrzymania równowagi ekologicznej w środowisku.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTICh_3A_K02rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu poprzez wydawnictwa popularno-naukowe, prasę, radio i telewizję, opinii dotyczących nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii i inżynierii chemicznej, zaniechań technologii przestarzałych; potrzebę udzielania informacji o pozytywnych i negatywnych aspektach działalności związanej z technologią chemiczną lub inżynierią chemiczną
Metody nauczaniaM-1Wykład. Przygotowanie referatu przez słuchacza.
3,0Odpowiada na 6 z 10 zadanych pytan.