Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Zootechnika (S3)

Sylabus przedmiotu Aktualne trendy w badaniach i aplikacji zootechnicznej:

Kierunek studiów Zootechnika
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Aktualne trendy w badaniach i aplikacji zootechnicznej
Jednostka prowadząca Katedra Fizjologii, Cytobiologii i Proteomiki
Nauczyciel odpowiedzialny Wiesław Skrzypczak <Wieslaw.Skrzypczak@zut.edu.pl>

W-1Podstawowa wiedza z zakresu fizjologii zwierząt, anatomii, biochemii , matematyki, genetyki ogólnej i molekularnej oraz wiedza związana z budową i funkcjonowaniem organizmu zwierzęcego.

T-W-1Wybrane zagadnienia dotyczące innowacyjnych kierunków badań naukowych i aplikacji w zootechnice.2
T-W-1Zapoznanie studentów z aktualnymi zagadnieniami dotyczącymi chowu, hodowli i utrzymania zwierząt oraz wpływu czynników środowiskowych na organizm, w tym na poziomie regulacji komórkowej i molekularnej.2

A-W-2Samodzielna analiza treści wykładu10

S-1Ocena formująca: Ocena aktywności w grupie.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
ZoD_3A_D-S-A11_W01
ZoD_3A_W01C-1T-W-1, T-W-1, T-W-1, T-W-1M-1S-1

ZoD_3A_D-S-A11_U01
ZoD_3A_U02C-1T-W-1, T-W-1, T-W-1, T-W-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

ZoD_3A_D-S-A11_K01
ZoD_3A_K02, ZoD_3A_K07C-1T-W-1, T-W-1, T-W-1, T-W-1, T-W-1M-1S-1

ZoD_3A_D-S-A11_W01
3,0Doktorant posiada ogólną wiedzę zwiazaną z wykorzystaniem procesów i metod biotechnologicznych oraz zootechnicznych w różnych gałęziach nauki.

ZoD_3A_D-S-A11_U01
3,0Potrafi analizować i oceniać wybrane czynniki środowiskowe i genetyczne wpływające na produkcję zwierzęcą.

ZoD_3A_D-S-A11_K01
3,0Rozumie i potrafi zinterpretować podstawowe procesy biologiczne związane ze wzrostem, rozwojem i użytkowością zwierząt.

1. Krzymowski T., Fizjologia zwierząt, PWRiL, 2005
  2. Bańkowski E., Biochemia, Wydawnictwo Medyczne Urban i Partner, Wrocław, 2004
  3. Charoń K.M Świtoński, Genetyka zwierząt, PWN, Warszawa, 2000
  4. Litwińczuk Z. ; Szulc T., Hodowla i użytkowanie bydła, PWRiL, Warszawa, 2005
  5. pod red. Grudniewska B., Hodowla i użytkowanie świń, ART, Olsztyn, 1998
  6. Jamroz D. i Potkański A., Żywienie zwierząt i paszoznawstwo. Podstawy szczegółowego żywienia zwierząt, PWN, Warszawa, 2001

1. Praca zbiorowa: Filistowicz A., Reklewski Z., Żuk B., Walawski K., Kurył J., Świtoński N., Strzeżek J., Żebrowska J., Kowalczyk J., Litwińczuk Z., Jezierski T., Winnicki S., Dorobek nauk zootechnicznych w ćwierćwieczu 1972-1997. Karty z dziejów zootechniki polskiej na 75 lecie (1922-1997), PTZ, Warszawa, 1997

A-W-2Samodzielna analiza treści wykładu10
Zamierzone efekty kształceniaZoD_3A_D-S-A11_W01Wykazuje ogólną wiedzę związaną z wykorzystaniem procesów i metod biotechnologicznych w różnych gałęziach nauki. Posiada wiedzę z zakresu chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. Zna czynniki determinujące strukturę programów hodowlanych oraz metod oceny wartości użytkowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyZoD_3A_W01ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o współczesnych kierunkachrozwoju zootechniki; rozumie jej historyczne i kulturowe uwarunkowania; ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę na temat specyfiki przedmiotowej i metodologicznej zootechniki; zna najnowsze pojęcia, teorie i problemy badawcze tej dyscypliny nauki systematyznie ugruntowywane w oparciu o światowe piśmiennictwo i kontakty, również międzynarodowe
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z aktualnymi trendami w badaniach i aplikacji zootechnicznej, która szeroko wykorzystuje osiagniecia nauk: biologicznych (genetyki, zoologii, botaniki, biofizyki, biochemii) weterenaryjnych (anatomii i fizjologii) , technicznych (informatyka, budownictwo inwentarskie, techniki rolniczej) oraz ekonomicznych (ekonomika produkcji zwierzecej, marketingu).
Treści programoweT-W-1Wybrane zagadnienia dotyczące innowacyjnych kierunków badań naukowych i aplikacji w zootechnice.
Metody nauczaniaM-1Metoda podająca- wykład informacyjny wspomagany prezentacjami multimedialnymi.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena aktywności w grupie.
Zamierzone efekty kształceniaZoD_3A_D-S-A11_U01Potrafi analizować i oceniać czynniki środowiskowe i genetyczne wpływające na produkcję zwierzęcą. Umiejętność oceny cech jakościowych i zdrowotnych surowców pochodzenia zwierzęcego, rozeznania w kierunku przerobu technologicznego surowców zwierzęcych. Wykorzystania zasad marketingu. Profilaktyka w chowie zwierząt. Umiejetność podejmowania działań z zakresu prewencji weterynaryjnej.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena aktywności w grupie.
Zamierzone efekty kształceniaZoD_3A_D-S-A11_K01Rozumie i potrafi zinterpretować procesy zachodzące na poziomie molekularnym związanych ze wzrostem, rozwojem i użytkowością zwierząt. Wykorzystania rasowego i osobniczego zwierząt oraz uwarunkowań środowiskowych, wykorzystania technologii chowu do poprawy efektywności produkcji i jakości produktów zwierzęcych.
ZoD_3A_K07jest świadomy swojej roli społecznej i znaczenia prowadzonej działalności dla rozwoju społecznego i kształtowania społeczeństwa obywatelskiego