Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Biotechnologia (N1)

Sylabus przedmiotu Historia odkryć biologicznych:

Kierunek studiów Biotechnologia
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Obszary studiów nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, studiów inżynierskich
Przedmiot Historia odkryć biologicznych
Jednostka prowadząca Katedra Nauk o Zwierzętach Przeżuwających
Nauczyciel odpowiedzialny Magdalena Jędrzejczak-Silicka <mjedrzejczak@zut.edu.pl>

W-1Podstawowa wiedza z zakresu biologii ogólnej, biologii komórki, histologii, biologii molekularnej.
W-2Umiejętność pracy z tekstem źródłowym.

C-2Zapoznanie z teoriami, które przez lata blokowały postęp nauk biologicznych.

T-W-1Starożytność i abiogeneza Atystotelesowska (Arystoteles, Teofrast, Dioskurydes i Pliniusz Starszy).2
T-W-2Renesansowe ujęcie świata przyrody (Fuchs, Aldrovandi, Cesalpino, Belon, Gessner). Narodziny anatomii porównawczej. Teatr anatomiczny.2
T-W-3XIX wiek - Humboldt, Audubon, Lyell, Owen, Agassiz. Darwin a Wallace.1
T-W-4Fleming, Lister i rozwój chirurgii.1
T-W-5Pierwsza połowa XX wieku - Harrison, Rous, Schrodinger. Carrel i jego nieśmietrelne komórki.2
T-W-6Druga połowa XX wieku - jak DNA zwojowało świat (Pauling, Watson, Crick) oraz o powstaniu owcy Dolly drogą klonowania.2

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.10
A-W-2Samodzielna praca z tekstami źródłowymi.11
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia treści wykładów. Zaliczenie materiału.9

M-1Wykład informacyny
M-2Metoda praktyczna - tekstu przewodniego.

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie pisemnej

BT_1A_BT-S-A9.1_W01
BT_1A_W06R1A_W02C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

BT_1A_BT-S-A9.1_U01
BT_1A_U15R1A_U01, R1A_U02InzA_U03C-2T-W-6M-2S-1

BT_1A_BT-S-A9.1_W01
3,0Student opanował podstawowy materiał programowy, rozumie podstawowy zakres materiału, przyswoił zasadnicze treści programowe, wykazuje średnie zainteresowanie w stosunku do wiedzy, popełnia wiele błędów w zakresie wyrażania wiedzy.

BT_1A_BT-S-A9.1_U01
3,0Student nie potrafi zidentyfikować i poradzić sobie samodzielnie z trudnościami mogącymi pojawić się na każdym z etapów zleconego zadania, nie operuje wiedzą kontekstową.

1. Huxley R., Wielcy przyrodnicy. Od Arystotelesa do Darwina., Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2009
  2. Ryszkiewicz M., Alfred Russel Wallace. W cieniu Darwina., Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2008
  3. Browne J., Darwin. O powstaniu gatunków., Muza, Warszawa, 2008

1. Thorwald J., Stulecie chirurgów, Znak, Kraków, 2008
  2. Thorwald J., Triumf chirurgów, Znak, Kraków, 2009
  3. Thorwald J., Pacjenci, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2011

T-W-3XIX wiek - Humboldt, Audubon, Lyell, Owen, Agassiz. Darwin a Wallace.1
T-W-4Fleming, Lister i rozwój chirurgii.1

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.10
A-W-2Samodzielna praca z tekstami źródłowymi.11
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia treści wykładów. Zaliczenie materiału.9
Zamierzone efekty kształceniaBT_1A_BT-S-A9.1_W01Student posiada podstwową wiedzę z zakresu historii odkryć biologicznych. Prezentuje sylwetki badaczy, teorie i naważniejsze wydarzenia w historii nauki.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBT_1A_W06posiada ogólną wiedzę z zakresu nauk humanistyczno-społecznych oraz ich znaczenia w naukach przyrodniczych
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaR1A_W02ma podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do studiowanego kierunku studiów
Cel przedmiotuC-1Przedstawienie najważnieszych odkryć w naukach biologicznych od czasów Arystotelesa do czasów współczesnych.
Treści programoweT-W-1Starożytność i abiogeneza Atystotelesowska (Arystoteles, Teofrast, Dioskurydes i Pliniusz Starszy).
T-W-3XIX wiek - Humboldt, Audubon, Lyell, Owen, Agassiz. Darwin a Wallace.
T-W-4Fleming, Lister i rozwój chirurgii.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie pisemnej
Zamierzone efekty kształceniaBT_1A_BT-S-A9.1_U01Student analizuje obserwacje i odkrycia biologiczne na podstawie tekstów źródłowych. Wskazuje błędne założenia, potrafi wskazać ich źródło.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBT_1A_U15Potrafi analizować zjawiska biologiczne na tle dokonywanych odkryć historycznych; nakreśla rolę i znaczenie wpływu człowieka na środowisko.
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaR1A_U01posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy i wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z różnych źródeł i w różnych formach właściwych dla studiowanego kierunku studiów
R1A_U02posiada umiejętność precyzyjnego porozumiewania się z różnymi podmiotami w formie werbalnej, pisemnej i graficznej
Cel przedmiotuC-2Zapoznanie z teoriami, które przez lata blokowały postęp nauk biologicznych.
Treści programoweT-W-6Druga połowa XX wieku - jak DNA zwojowało świat (Pauling, Watson, Crick) oraz o powstaniu owcy Dolly drogą klonowania.
Metody nauczaniaM-2Metoda praktyczna - tekstu przewodniego.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie pisemnej